হিন্দু সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ বাবেই ভাৰতত গণতন্ত্ৰৰ অস্তিত্ব জীয়াই আছে: জাভেদ আখতাৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 22 d ago
জাভেদ আখতাৰ
জাভেদ আখতাৰ
 
মুম্বাই 
 
আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়ভাৱে খ্যাত প্ৰবীণ কবি তথা গীতিকাৰ জাভেদ আখতাৰে বৃহস্পতিবাৰে হিন্দু সম্প্ৰদায়ক সহনশীল বুলি প্ৰশংসা কৰি কয় যে হিন্দু সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ বাবেই ভাৰতত গণতন্ত্ৰৰ অস্তিত্ব জীয়াই আছে। মুম্বাইত ৰাজ থাকৰেৰ মহাৰাষ্ট্ৰ নৱনিৰ্মান সেনাৰ উদ্যোগত আয়োজিত দীপোৎসৱ অনুষ্ঠানত এইদৰে কয় ৭৮ বছৰীয়া গীতিকাৰ আখতাৰে।   
 
সমাজত অসহিষ্ণুতা বৃদ্ধি পোৱাত উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰি আখতাৰে কয় যে হিন্দুসকল উদাৰ আৰু বৃহৎ হৃদয়ৰগৰাকী। আমাৰ মাজত এনে কিছুমান মানুহ আছে যিয়ে সদায় অসহিষ্ণু হৈ আহিছে। হিন্দুসকল তেনেকুৱা নহয়। তেওঁলোকৰ উদাৰ আৰু হৃদয়বান হোৱাৰ এই মহান গুণ আছে। যিটো কেতিয়াও হেৰুৱাব নালাগে, নহ’লে আপুনিলোকেও আনৰ দৰে অসহিষ্ণু হৈ পৰিব।
 
ভাৰতীয় মুছলমানৰ প্ৰগতিশীল আৰু উদাৰ কণ্ঠৰ ভিতৰত বিবেচিত আখতাৰে কয়, হিন্দুসকলৰ জীৱন-ধাৰণৰ পদ্ধতিৰ পৰা আমি শিকিছো। আপুনি এইটো এৰি যাব নেকি? 
 
'শ্বোলে'কে ধৰি বলীউডৰ কিছুমান অতি জনপ্ৰিয় ছবি লিখা কিংবদন্তি চেলিম-জাভেদৰ যুটিৰ এজন বিখ্যাত চিত্ৰনাট্যকাৰ চেলিম খানে আখতাৰে এই মন্তব্য কৰাৰ সময়ত তেওঁৰ সৈতে কাষতে বহি আছিল। অভিনেতা-চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা ৰিতেশ দেশমুখো আছিল।
  
জাভেদ আখতাৰ আৰু চেলিম খান
 
জাভেদ আখতাৰে লগতে কয় যে তেওঁ ভগৱান ৰাম আৰু দেৱী সীতাৰ দেশত জন্ম লাভ কৰি গৌৰৱ অনুভৱ কৰিছে। তেওঁ নাস্তিক যদিও তেওঁ ৰাম আৰু সীতাক এই দেশৰ সম্পদ বুলি গণ্য কৰি আহিছে। অনুষ্ঠানত 'জয় ছিয়া ৰাম' ধ্বনি দি প্ৰবীণ কবিগৰাকীয়ে কয় যে, ৰামায়ণ আমাৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য। 
 
মত প্ৰকাশৰ স্বাধীনতা হ্ৰাস পোৱাক লৈও তেওঁ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। ব্লকবাষ্টাৰ শ্বোলেৰ বিষয়ে আখতাৰে কয় যে আজি যদি ছবিখন নিৰ্মাণ কৰা হয়, তেন্তে মন্দিৰত হেমা মালিনী আৰু ধৰ্মেন্দ্ৰৰ সংলাপক লৈ এক বৃহৎ বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হ’লহেঁতেন। 
 
এয়া হিন্দু সংস্কৃতি, এয়া সভ্যতা। ই আমাক গণতান্ত্ৰিক মনোভাৱ শিকাইছে। সেইবাবেই এই দেশত গণতন্ত্ৰ আছে। আমি শুদ্ধ আৰু সকলো ভুল বুলি ভবাটো হিন্দুৰ কাম নহয়। যিয়ে আপোনাক এই কথা শিকাইছে যে তেওঁ ভুল বুলিও তেওঁ লগতে কয়।
 
তেওঁ লগতে কয়, "এয়া হিন্দু সংস্কৃতি, এয়া সভ্যতা। ই আমাক গণতান্ত্ৰিক মনোভাৱ শিকাইছে। সেইকাৰণে এই দেশত গণতন্ত্ৰ জীয়াই আছে। আমি শুদ্ধ আৰু আন সকলোৱে অশুদ্ধ বুলি ভবাটো হিন্দুসকলৰ কাম নহয়। যিজনে আপোনাক এনে মনোভাৱ শিকাইছিল তেওঁ ভুল আছিল।"