মুছলমানে নিৰ্মাণ কৰা চাকিয়ে আলোকিত কৰিব হিন্দুলোকৰ ঘৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 3 Months ago
মুছলমানে নিৰ্মাণ কৰা চাকিয়ে আলোকিত কৰিব হিন্দুলোকৰ ঘৰ
মুছলমানে নিৰ্মাণ কৰা চাকিয়ে আলোকিত কৰিব হিন্দুলোকৰ ঘৰ
কলকাতা
 
দেৱালী উদযাপনৰ বাবে সাজু হৈছে কলকাতা। চীনৰ পৰা আমদানিকৃত কৃত্ৰিম পোহৰ অৰ্থাৎ এল ই ডিৰে কলকাতাৰ বজাৰ উভৈনদী হৈ পৰিছে, যদিও কলিকতাৰ এখন গাঁৱৰ থলুৱা শিল্পীয়ে প্ৰস্তুত কৰা মাটিৰ চাকিৰ চাহিদা ম্লান পৰা নাই ৰাইজৰ মাজত।
 
অৱশ্যে, দেৱালী উদযাপনৰ বাবে অধিকাংশ লোকে পৰম্পৰাগত চাকি জ্বলোৱাত অগ্ৰাধিকাৰ দি আহিছে। এনে একাংশ লোক আছে, যিসকলে মাটিৰে চাকি প্ৰস্তুত কৰি আহিছে। চহৰখনৰ ওচৰৰ গাওঁৰ লাল্টেনবোৰে চীনা লাইটৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা কৰি আহিছে। 
গাওঁখন কলকাতাৰ পৰা বাৰাসাত চহৰলৈ ২৪ কিলোমিটাৰ দূৰত। প্ৰতি বছৰে এই গাওঁখনত প্ৰস্তুত  মাটিৰ চাকি আৰু মূৰ্তিৰ যথেষ্ট চাহিদা আছে। 
হিন্দু আৰু মুছলমান লোকসকলে যোৱা ২০০ বছৰ ধৰি একেলগে দেৱালী উদযাপন কৰি আহিছে। গাওঁখনৰ বেছিভাগ মানুহে মৃৎশিল্প নিৰ্মাতা হিচাপে কাম কৰে। গোটেই বছৰটোত মৃৎশিল্প তৈয়াৰ কৰাৰ বাহিৰে তেওলোকে অন্য কোনো কাম নকৰে। 
 
কলিকতাৰ  থলুৱা শিল্পীয়ে মাটিৰ চাকি প্ৰস্তুত কৰাৰ এক দৃশ্য
 
আশ্চৰ্যজনকভাৱে, লকডাউনৰ সময়তো গাওঁখনত শিল্পকলাৰ কাম বন্ধ হোৱা নাছিল। দুৰ্গা পূজা, দেৱালী আদি উৎসৱৰ বাবে মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰত থাকি তেওঁলোকৰ ঘৰত উপহাৰ আৰু মূৰ্তি প্ৰস্তুত কৰিছিল। এই দুটা বস্তুৰ উপৰিও ইয়াত উপাসনাৰ বাবে সুন্দৰ বাচন-বৰ্তন, মাটিৰ প্লেট, ফুলদানি আদিও তৈয়াৰ কৰা হয়।
 
কলিকতাৰৰ গাৱৰ লোকে নিৰ্মান কৰা মাটিৰ চাকি
 
গাওঁখনত নিৰ্মিত  মূৰ্তিবোৰ দিল্লী, মুম্বাই, পাটনা, হায়দৰাবাদ, গুজৰাট, অসমলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়। গতিকে তেওঁলোকৰ চাহিদা যথেষ্ট বেছি। অৱশ্যে, চীনৰ পৰা অহা সস্তীয়া আৰু অধিক আকৰ্ষণীয় সামগ্ৰীৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা অব্যাহত ৰাখিবলৈ তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ মূল্য হ্ৰাস কৰিব লগা হৈছে। তথাপিও তেওঁলোকে ভাল উপাৰ্জন কৰি আছে।