আমি কেনেকৈ উৎকৃষ্টভাৱে শ্ববে বৰাত উদযাপন কৰিব পাৰো?

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
শ্ববে বৰাত উদযাপন
শ্ববে বৰাত উদযাপন
 
ইমান সাকিনা
 
ইছলামিক কেলেণ্ডাৰৰ অষ্টম মাহটো হৈছে শ্বাবন মাহ। এই মাহটোৰ এক অনন্য তাৎপৰ্য আছে। প্ৰিয় নবীয়ে কৈছে, 'শ্বাবন মোৰ মাহ আৰু ৰমজান আল্লাহৰ মাহ' এই গোটেই মাহটো ৰহমতেৰে ভৰি থাকে। কিন্তু এই মাহটোৰ এটা নিশা আমাৰ সৃষ্টিকৰ্তাৰ ৰহমত সৰ্বোপৰি থাকে। আৰু সেইটো হৈছে পোন্ধৰতম নিশাটো। আৰবী ভাষাত এই নিশাক লাইলা-তুল-বৰাত বুলি জনা যায়। উৰ্দু ভাষাত ইয়াক শ্ববে বৰাত বুলি জনা যায়।  
 
এই পবিত্ৰ নিশা হজৰত আলী ঘৰৰ পৰা ওলাই আহিব বুলি কোৱা হয়। এবাৰ তেওঁ সদায়ৰ দৰে ওলাই আহি স্বৰ্গৰ ফালে চাই ক’লে, "আজি নিশা আল্লাহৰ হজৰত ডাউদে স্বৰ্গৰ ফালে চাই ক’লে যে এইটো সেই সময় হয়, য'ত যিকোনো ব্যক্তি যদি কিবা এটাৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰে,  সেয়া যি কি নহওক কিয়, আল্লাহে তেওঁক প্ৰদান কৰিব।" 
 
ক্ষমাৰ নিশা হিচাপে শ্ববে বৰাতে বিশ্বৰ মুছলমানসকলৰ হৃদয়ত এক বিশেষ স্থান দখল কৰি আহিছে। যিটোক আধ্যাত্মিক চিন্তা, অনুতাপ আৰু সৰ্বশক্তিমানৰ পৰা ক্ষমা বিচৰাৰ সময় বুলি ধাৰনা কৰে। শ্বাবন মাহৰ ১৫ তাৰিখ নিশা ওচৰ চাপি অহাৰ লগে লগে মুছলমানসকলে আগ্ৰহেৰে এই শুভ অনুষ্ঠানটো বিভিন্ন ধৰণে উদযাপনৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলায়। শ্বাব-ই-বৰাত কেনেকৈ ভক্তি আৰু আন্তৰিকতাৰে উদযাপন কৰিব পাৰি তাৰ কিছু নিয়মাৱলী উল্লেখ কৰা হ'ল.....
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ছবি
 
প্ৰাৰ্থনা আৰু ইবাদত কৰক: এই পবিত্ৰ নিশাটো প্ৰাৰ্থনা আৰু ইবাদত কৰি কটাওঁক। নৱাফিল (স্বেচ্ছামূলক নামাজ), তাহাজ্জুদ (ৰাতিৰ নামাজ) আৰু কোৰআন পাঠকে ধৰি অতিৰিক্ত নামাজ পঢ়ক। অতীত কৰা পাপৰ বাবে  আল্লাহৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰি আৰু ভৱিষ্যতৰ বাবে পথ প্ৰদৰ্শন আৰু আশীৰ্বাদ বিচাৰক। 
 
ক্ষমা খুজিব: নিজৰ কৰ্মক বিবেচনা কৰক আৰু যিকোনো বেয়া কামৰ বাবে আল্লাহৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰক। আন্তৰিকতাৰে অনুতাপ কৰক আৰু সেই ভুলবোৰ পুনৰাবৃত্তি নকৰিবলৈ এক দৃঢ় উদ্দেশ্য ৰাখক। মনত ৰাখিব যে আল্লাহৰ দয়া বিশাল আৰু এই নিশাই মুক্তিৰ বাবে এক আদৰ্শ সুযোগ প্ৰদান কৰে। 
 
কবৰ দৰ্শন: কিছুমান সংস্কৃতিত শ্বাব-ই-বৰাতত আপোনজনৰ কবৰ ভ্ৰমণ কৰাটো এটা সাধাৰণ প্ৰথা। মৃতকৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰক আৰু তেওঁলোকৰ বাবে ক্ষমা বিচাৰক। এই নিশাটোত বিদেহী আত্মাক স্মৰণ আৰু সন্মান জনোৱাৰ লগতে তেওঁলোকৰ শান্তি আৰু ক্ষমাৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰাৰ সময়।
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ছবি
 
দান আৰু উদাৰতা: আৰ্তজনক দান আৰু সহায় কৰি আনৰ প্ৰতি দয়া আৰু উদাৰতা দেখুৱাওঁক। ভোকাতুৰক আহাৰ যোগান ধৰাই হওক, কোনো যোগ্য কামত দান দিয়াই হওক, বা কোনো লোকক সহায় কৰাই হওক, শ্বাব-ই-বৰাতত দান-বৰঙণি কৰাটো অতি লাভজনক আৰু ই ইছলামত কৰুণাৰ মনোভাৱ প্ৰতিফলিত কৰে।  
 
পৰিয়াল আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সম্পৰ্ক: পৰিয়াল আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে গোট খাই শ্বাব-ই-বৰাত উদযাপন কৰক। তেওঁলোকৰ সৈতে খাদ্য বিতৰণ কৰক, শুভেচ্ছা বিনিময় কৰক আৰু নিশাৰ তাৎপৰ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰক। এই নিশা আত্মীয়তাৰ বান্ধোন শক্তিশালী কৰক আৰু সমাজৰ ভিতৰত ঐক্যবোধৰ প্ৰসাৰ কৰক।  
 
উদ্দেশ্য নিৰ্ধাৰণ কৰক: এই নিশাৰ সুযোগ ব্যৱহাৰ কৰি আপোনাৰ আধ্যাত্মিক যাত্ৰাৰ ওপৰত বিচাৰ-বিবেচনা কৰক আৰু আগন্তুক বছৰত আত্ম-উন্নতিৰ উদ্দেশ্য নিৰ্ধাৰণ কৰক। বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰসমূহ চিনাক্ত কৰক, সেয়া পূজাৰ কাৰ্য্য বৃদ্ধি কৰাই হওঁক, চৰিত্ৰ উন্নত কৰাই হওঁক বা বিশ্বাস শক্তিশালী কৰাই হওঁক। এজন উন্নত মুছলমান হোৱাৰ দিশত চেষ্টা কৰিবলৈ আল্লাহৰ প্ৰতি সঁচা প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ক। 
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ছবি
 
নামাজৰ বাবে নিশা উজাগৰি থাকক: বহু মুছলমানে উজাগৰি নিশা কটায় আল্লাহৰ ইবাদত আৰু স্মৰণত নিয়োজিত হৈ থাকে। যদিও গোটেই নিশাটো  উজাগৰি থকাটো বাধ্যতামূলক নহয়, তথাপিও নিশাটোৰ এটা অংশ প্ৰাৰ্থনা আৰু চিন্তা-চৰ্চাৰ বাবে উচৰ্গা কৰাটো অতিশয় উৎসাহিত কৰা হয়।
 
বিশেষ নামাজ আৰু ছুৰা পঢ়ক: গোটেই নিশা বিশেষ নামাজ (দোৱা) আৰু কোৰআনৰ অধ্যায়, যেনে ছুৰা ইয়াচিন আৰু ছুৰা আল-মুলক পাঠ কৰক। এই অধ্যায়বোৰৰ গুৰুত্ব অতি বেছি আৰু এই অধ্যায়বোৰ পঢ়াসকলৰ বাবে আশীৰ্বাদ আৰু সুৰক্ষা কঢ়িয়াই অনা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। 
 
অপ্ৰয়োজনীয় কাম-কাজ পৰিহাৰ কৰক: এই পবিত্ৰ নিশাটোত তুচ্ছ কামত লিপ্ত হোৱাৰ পৰা বিৰত থাকক। বৰঞ্চ আপোনাৰ সময় আৰু শক্তি এনে ইবাদত আৰু ভক্তিৰ কামত কেন্দ্ৰীভূত কৰক যিয়ে আপোনাক আল্লাহৰ ওচৰলৈ লৈ যাব। 
 
শ্ববে বৰাত উপলক্ষে এগৰাকী ব্যৱসায়ীয়ে হালোৱা-পুৰি বিক্ৰী কৰা এক দৃশ্য
 
কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ: কিছু সময় উলিয়াওঁক আল্লাহৰ অগণন ৰহমতৰ বাবে আল্লাহৰ প্ৰতি কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰক। আন এক শ্বাব-ই-বৰাত সাক্ষী হোৱাৰ সৌভাগ্যক স্বীকাৰ কৰক আৰু ইয়াক আপোনাৰ বিশ্বাসক শক্তিশালী কৰাৰ লগতে ইছলামৰ প্ৰতি নিজৰ দায়বদ্ধতা নবীকৰণৰ সুযোগ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰক।  
 
সামৰণিত ক’ব পাৰি যে শ্ববে বৰাত উদযাপন কৰাটো মুছলমানসকলৰ বাবে এক গভীৰ ব্যক্তিগত আৰু আধ্যাত্মিক অভিজ্ঞতা। ই এক চিন্তা, অনুতাপ আৰু নবীকৰণৰ নিশা, ক্ষমা বিচৰা, কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰাৰ আৰু আপোনাৰ সৃষ্টিকৰ্তাৰ সৈতে আপোনাৰ সম্পৰ্ক শক্তিশালী কৰাৰ সুযোগ। এই পবিত্ৰ নিশাটো আন্তৰিকতা আৰু ভক্তিৰে উদযাপন কৰি মুছলমানসকলে ইয়াৰ দ্বাৰা কঢ়িয়াই অনা আধ্যাত্মিক উপকাৰ আৰু আশীৰ্বাদ লাভ কৰিব পাৰে। আল্লাহে আমাৰ প্ৰাৰ্থনা গ্ৰহণ কৰক আৰু এই পবিত্ৰ অনুষ্ঠানত আমাক ক্ষমা আৰু হিদায়ত প্ৰদান কৰক।