ৰাম লাল্লাৰ 'সূৰ্য তিলক'ৰ মুহূৰ্ত অসমত কেনেদৰে উদযাপন কৰিলে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 1 Months ago
অযোধ্যাত সূৰ্য তিলকৰ দৃশ্য; (সোঁফালে) প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে টেবলেটত চাই আছে
অযোধ্যাত সূৰ্য তিলকৰ দৃশ্য; (সোঁফালে) প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে টেবলেটত চাই আছে
নলবাৰী

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বুধবাৰে অসমৰ নলবাৰীত অনুষ্ঠিত নিৰ্বাচনী সভাত অংশগ্ৰহণকাৰীসকলক ৰাম নৱমী উপলক্ষে অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত কৰা ‘সূৰ্য তিলক’ অনুষ্ঠান উপলক্ষে মোবাইল ফোনত টৰ্চ অন কৰিবলৈ কয়।

অযোধ্যাত প্ৰায় দুই-আঢ়ৈ মিনিট ধৰি বুধবাৰে দুপৰীয়াৰ ভাগত ৰামলাল্লাৰ মূৰ্তিৰ কপালত সূৰ্যৰ ৰশ্মি ঐশ্বৰিক ‘সূৰ্য তিলক’ৰ ৰূপত পৰিল। ২২ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে উদ্বোধন কৰা নতুন মন্দিৰত ভগৱান ৰামৰ মূৰ্তিৰ প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠাৰ পিছত এইবাৰেই আছিল প্ৰথমখন ৰাম নৱমী।

দুপৰীয়া ১২.০১ বজাত অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত সূৰ্যৰ ৰশ্মিয়ে প্ৰায় দুইৰ পৰা আঢ়ৈ  মিনিটৰ বাবে মন্ত্ৰমুগ্ধকৰ শ্ব’ত ৰাম লল্লাৰ কপালত শোভা পায়। তিলকৰ আকাৰ আছিল প্ৰায় ৫৮ মিলিমিটাৰ।

সমগ্ৰ অযোধ্যাৰ প্ৰায় ১০০ ঠাইত স্থাপন কৰা বৃহৎ এল ই ডি স্ক্ৰীণত প্ৰজেক্ট কৰা হৈছিল এই অনুষ্ঠান।

দাপোন আৰু লেন্সৰ সৈতে জড়িত এক বিশদ ব্যৱস্থাৰ দ্বাৰা ‘সূৰ্য তিলক’ সম্ভৱ হৈছিল। ই শিকাৰাৰ ওচৰৰ তৃতীয় মহলাৰ পৰা সূৰ্য্যৰ ৰশ্মি গৰ্ভগৃহত প্ৰতিফলিত হোৱাত সহায় কৰিছিল। মন্দিৰৰ গৰ্ভগৃহত প্ৰত্যক্ষ সূৰ্যৰ পোহৰ প্ৰৱেশৰ কোনো উপায় নথকাৰ বাবে এই কাম কৰা হৈছিল।

নলবাৰী জিলাত সমাৱেশত ভাষণ দি প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়, "আজি ৰাম নৱমীৰ ঐতিহাসিক অনুষ্ঠান। ৫০০ বছৰৰ অপেক্ষাৰ অন্তত অৱশেষত ভগৱান ৰামক তেওঁৰ মন্দিৰত বহিবলৈ দিয়া হ'ল আৰু এতিয়াৰ পৰা মাত্ৰ কেইমিনিটমানৰ পিছতে তেওঁৰ... 'সূৰ্য তিলক' অনুষ্ঠান কৰি জন্ম বাৰ্ষিকী পালন কৰা হ'ব।"

ইয়াৰ পিছত তেওঁ ৰেলীত উপস্থিত থকা সকলোকে মোবাইলত টৰ্চ অন কৰিবলৈ কয় আৰু কয়, "আমাৰ মোবাইলৰ পৰা আমি ভগৱান ৰামক প্ৰণাম জনাইছো। আমিও আমাৰ মোবাইল ফোনৰ ৰশ্মি প্ৰেৰণ কৰি 'সূৰ্য্য তিলক' চিহ্নিত কৰিছো।" 

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে সকলোকে "জয় শ্ৰী ৰাম", "জয় জয় শ্ৰী ৰাম", "ৰাম লক্ষ্মণ জনাকী", আৰু "জয় বলো হনুমান কি" ধ্বনি দিবলৈ কয়।

"জয় শ্ৰী ৰাম" ধ্বনিৰ মাজতে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা আৰু ৰাজ্যৰ মন্ত্ৰী অতুল বৰাক ফোন জোকাৰি থকা দেখা গ'ল।

সমাৱেশৰ অন্তত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে টেবলেটত "সূৰ্য তিলক" অনুষ্ঠান চাই থকা দুখন ছবি সামাজিক মাধ্যমত পোষ্ট কৰে।

"নলবাৰী বৈঠকৰ পিছত অযোধ্যাত ৰাম লল্লাৰ 'সূৰ্য তিলক'ৰ আচৰিত আৰু অনন্য মুহূৰ্ত প্ৰত্যক্ষ কৰাৰ সৌভাগ্য লাভ কৰিলোঁ। এই 'সূৰ্য তিলক'এ উন্নত ভাৰতৰ প্ৰতিটো সংকল্পক নিজৰ ঐশ্বৰিক শক্তিৰে আলোকিত কৰিব।"

অনুষ্ঠানৰ পূৰ্বে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে সমগ্ৰ অযোধ্যাৰ বিশাল এল ই ডি পৰ্দাত প্ৰক্ষেপ কৰা এই আধ্যাত্মিক অনুষ্ঠানটোৰ সাক্ষী হ’বলৈ সমগ্ৰ বিশ্বৰ ভগৱান ৰামৰ ভক্তসকলক আহ্বান জনাইছিল।