ৰমজান মাহত আল্লাহক কিদৰে তৌবা কৰিব, জানো আহক

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 26 d ago
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
ৰাকেশ চৌৰাসিয়া

পবিত্ৰ ৰমজান মাহ হৈছে আত্মচিন্তা আৰু তৌবাৰ (অনুতপ্ত হোৱা) সময়। জীৱনত কৰা ভুল আৰু অন্যায়ৰ বাবে আল্লাহৰ ওচৰত ক্ষমা বিচৰাৰ এয়াই উপযুক্ত সময়।
 
তৌবাৰ প্ৰক্ৰিয়াসমূহ এইধৰণৰঃ
 
প্ৰথমতে, আমাৰ ভুল কাৰ্য্যক স্বীকাৰ কৰা আৰু অনুশোচনা অনুভৱ কৰা। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল আমাৰ ভুলবোৰ মানি লোৱা আৰু সেইবোৰক লৈ দুখ অনুভৱ কৰা। তাৰ পিছত নামাজৰ সময়ত আল্লাহৰ পৰা ক্ষমা বিচৰা। ইয়াৰ লগত আন্তৰিকতাৰে ক্ষমা বিচৰা আৰু ভৱিষ্যতে সেই কামবোৰ পুনৰাবৃত্তি নকৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিও জড়িত হৈ আছে।
 
আমাৰ ভুলবোৰ এৰি ভৱিষ্যতে সেইবোৰৰ পৰা আঁতৰি থকা। যদি আমি কাৰোবাৰ ক্ষতি কৰিছো, তেন্তে আমাৰ কামবোৰ সংশোধন কৰিব লাগিব। আল্লাহৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰিবলৈ ভাল কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰা।
 
ৰমজানঃ তৌবাৰ বাবে উপযুক্ত মাহ
 
ৰমজান হৈছে তৌবাৰ বাবে আটাইতকৈ উপযুক্ত আৰু যুক্তিসংগত মাহ। এইটো মাহত আল্লাহৰ দয়া আৰু ক্ষমা লাভ কৰা যায়। ৰমজানত তৌবা কৰাৰ কেইবাটাও উপকাৰ পোৱা যায়, সেইবোৰ হৈছেঃ আল্লাহৰ ক্ষমা লাভ কৰা, পাপৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰা, আধ্যাত্মিক শান্তি বিচাৰি পোৱা, জীৱনত সফলতা লাভ কৰা আদি।
 
তৌবাৰ বিষয়ে আন কিছু তথ্যঃ
 
তৌবা কৰাৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট পদ্ধতি নাই; আপুনি আপোনাৰ সুবিধা অনুসৰি তৌবা কৰিব পাৰে। তৌবাৰ সময়ত সৎ হ’ব লাগিব। অনুতপ্ত হোৱাৰ পিছত একে ভুলৰ পুনৰাবৃত্তিৰ পৰা বিৰত থাকক।
 
এই কথা মনত ৰাখিবঃ
 
আল্লাহ অত্যন্ত দয়ালু আৰু ক্ষমাশীল। আল্লাহে নিজৰ ভক্তসকলৰ তৌবা সদায় গ্ৰহণ কৰে। আমি কেতিয়াও আশা হেৰুৱাব নালাগে। আহক আমি এই ৰমজানৰ সুবিধা লৈ তৌবা কৰো আৰু আল্লাহৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰো।