CBSE একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ আৰ্হি সলনি; দক্ষতাভিত্তিক প্ৰশ্নৰ ওপৰত গুৰুত্ব

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 1 Months ago
কেন্দ্ৰীয় মাধ্যমিক শিক্ষা ব’ৰ্ডৰ কাৰ্যালয়
কেন্দ্ৰীয় মাধ্যমিক শিক্ষা ব’ৰ্ডৰ কাৰ্যালয়
নতুন দিল্লী

কেন্দ্ৰীয় মাধ্যমিক শিক্ষা ব’ৰ্ডে (চিবিএছই) একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ আৰ্হিত যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন আনিছে, যাৰ লক্ষ্য হৈছে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাস্তৱ জীৱনৰ পৰিস্থিতিত ধাৰণা প্ৰয়োগ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত দক্ষতা বৃদ্ধি কৰা।

সংবাদ সংস্থাৰ সৈতে হোৱা কথোপকথনত চিবিএছইৰ বিষয়াসকলে ঘোষণা কৰে যে ২০২৪-২৫ চনৰ শৈক্ষিক অধিবেশনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ আৰ্হিত দক্ষতাভিত্তিক প্ৰশ্নৰ শতকৰা হাৰ অধিক হ’ব।

এই প্ৰশ্নসমূহে ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি (এন ই পি) ২০২০ৰ লক্ষ্যৰ সৈতে মিল ৰাখি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ ব্যৱহাৰিক পৰিস্থিতিত তাত্ত্বিক জ্ঞান প্ৰয়োগ কৰাৰ ক্ষমতাৰ মূল্যায়ন কৰিব।

একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ বাবে উল্লেখযোগ্য পৰিৱৰ্তন হৈছে যদিও চিবিএছইয়ে স্পষ্ট কৰি দিয়ে যে বিভিন্ন শ্ৰেণী স্তৰত সামঞ্জস্য বজাই ৰাখি নৱম আৰু দশম শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাৰ আৰ্হিত কোনো পৰিৱৰ্তন কৰা নহ’ব।

এই সমন্বয়ৰ বাবে দক্ষতাকেন্দ্ৰিক প্ৰশ্নৰ শতকৰা হাৰ, যেনে বহু পছন্দৰ প্ৰশ্ন (এমচিকিউ), পৰিস্থিতিভিত্তিক প্ৰশ্ন, আৰু উৎসভিত্তিক সংহত প্ৰশ্নৰ শতকৰা হাৰ ৪০ শতাংশৰ পৰা ৫০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হয়।

ইয়াৰ বিপৰীতে চুটি আৰু দীঘলীয়া উত্তৰকে ধৰি নিৰ্মিত সঁহাৰিৰ প্ৰশ্নৰ শতকৰা হাৰ ৪০ৰ পৰা ৩০ শতাংশলৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে।

চিবিএছইৰ সঞ্চালক (শৈক্ষিক) জোচেফ ইমানুৱেলে এনইপি ২০২০ত উল্লেখ কৰা অনুসৰি বিদ্যালয়সমূহত দক্ষতা ভিত্তিক শিক্ষা (চিবিই) ৰূপায়ণৰ বাবে ব’ৰ্ডৰ প্ৰতিশ্ৰুতিক দৃঢ়তাৰে কয়।

তেওঁ লগতে কয় যে ব’ৰ্ডৰ মূল গুৰুত্ব আছিল এনে এক শৈক্ষিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সৃষ্টি কৰা যিয়ে মুখস্থ কৰাৰ পৰা আঁতৰি আহি শিক্ষণৰ দিশত আগবাঢ়িব যিয়ে একবিংশ শতিকাৰ প্ৰত্যাহ্বানসমূহ মোকাবিলা কৰিবলৈ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সৃষ্টিশীল, বিশ্লেষণাত্মক আৰু ব্যৱস্থাগত চিন্তাধাৰাৰ ক্ষমতা বিকাশৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

ইমানুৱেলে এন ই পি ২০২০ৰ সৈতে মূল্যায়ন আৰু মূল্যায়ন পদ্ধতিসমূহক একাকাৰ কৰাৰ বাবে চিবিএছইৰ নিষ্ঠা পুনৰবাৰ উল্লেখ কৰে।

পৰীক্ষাৰ গাঁথনিটো অধিক দক্ষতাভিত্তিক প্ৰশ্নসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি সংশোধন কৰি চিবিএছইয়ে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বিশ্লেষণাত্মক দক্ষতাক লালন-পালন কৰা আৰু একবিংশ শতিকাৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ বাবে তেওঁলোকক প্ৰস্তুত কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে।