কিংবদন্তি গজল গায়ক পংকজ উধাছৰ ৭২ বছৰ বয়সত মৃত্যু

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 1 Months ago
পংকজ উধাছ
পংকজ উধাছ
মুম্বাই

'চিঠি আই হায়’ৰ দৰে স্মৰণীয় হিট গীত দিয়া কিংবদন্তি গজল গায়ক পংকজ উধাছৰ মুম্বাইত দীৰ্ঘদিনীয়া অসুস্থতাৰ অন্তত মৃত্যু হোৱা বুলি সোমবাৰে তেওঁৰ পৰিয়ালে নিশ্চিত কৰিছে। তেওঁৰ বয়স আছিল ৭২ বছৰ।

উধাছ পৰিয়ালৰ এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে, "...২৬ ফেব্ৰুৱাৰীত দীৰ্ঘদিনীয়া অসুস্থতাৰ বাবে পদ্মশ্ৰী পংকজ উধাছৰ দুখজনক মৃত্যুৰ কথা আপোনালোকক জনাবলৈ পাই আমি দুখী হৈছো।"

'নাম', 'সাজন' আৰু 'মোহৰা'কে ধৰি হিন্দী ছবিত প্লেবেক গায়ক হিচাপে খ্যাতি অৰ্জন কৰা উধাছৰ পুৱা প্ৰায় ১১ বজাত ব্ৰিচ কেণ্ডি হস্পিতালত মৃত্যু হোৱা বুলি সংবাদ সংস্থাই পৰিয়ালৰ এক সূত্ৰৰ উদ্ধৃতিৰে প্ৰকাশ কৰিছে।

তেওঁৰ চিৰসেউজ গজলসমূহৰ ভিতৰত ‘চন্দনী ৰাত মেই’, ‘না কাজৰে কি ধাৰ’, ‘আউৰ আহিষ্ট কিজিয়ে বাতেই’, ‘এক তাৰফ উস্কা ঘৰ’ আৰু ‘থোদি থোদি পিয়া কৰো’ আছিল।

টেলেণ্ট হান্ট টিভি শ্ব’ ‘আদাব আৰ্জ হায়’ও আৰম্ভ কৰা কণ্ঠশিল্পীগৰাকীয়ে বিশ্বত কনচাৰ্টত কণ্ঠদান কৰিছিল আৰু তেওঁৰ নামত বহু এলবাম আছিল।

তেওঁৰ মৃত্যুৰ খবৰ পোৱাৰ কিছু সময়ৰ পিছতে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কয় যে পংকজ উধাছৰ "গজলে প্ৰত্যক্ষভাৱে আত্মাৰ সৈতে জৰিত হয়"।

"আমি পংকজ উধাস হেৰুওৱাৰ বাবে শোক প্ৰকাশ কৰিছো। তেওঁৰ গোতে  বিভিন্ন আৱেগ প্ৰকাশ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ গজলে আত্মাক পোনপটীয়াকৈ স্পৰ্শ কৰিছিল। তেওঁ ভাৰতীয় সংগীতৰ এক আলোকচিত্ৰ আছিল, যাৰ সুৰে প্ৰজন্মক অতিক্ৰম কৰিছিল। বছৰ বছৰ ধৰি তেওঁৰ সৈতে মোৰ বিভিন্ন আদান-প্ৰদানৰ কথা মনত আছে," প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়।

তেওঁ লগতে কয়, "তেওঁৰ বিদায়ে সংগীত জগতত এনে এক শূন্যতা সৃষ্টি কৰি থৈ গ'ল যিটো কেতিয়াও পূৰণ কৰিব নোৱাৰি। তেওঁৰ পৰিয়াল আৰু প্ৰশংসকসকললৈ সমবেদনা। ওম শান্তি।"

এই ক্ষতিৰ বাবে শোক প্ৰকাশ কৰি গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে কয় যে পংকজ উধাছৰ গীতে সকলো বয়সৰ আৰু সকলো শ্ৰেণীৰ লোকৰ হৃদয় স্পৰ্শ কৰে আৰু তেওঁৰ গীত আৰু গজলৰ জৰিয়তে তেওঁ আমাৰ মাজত জীয়াই থাকিব।

১৯৮৬ চনত নুতন, কুমাৰ গৌৰৱ, সঞ্জয় দত্ত, পুনম ধিলন, অমৃতা সিং আৰু পৰেশ ৰাৱাল অভিনীত মহেশ ভট্টৰ ছবি ‘নাম’ৰ জৰিয়তে কণ্ঠশিল্পীগৰাকীয়ে খ্যাতি অৰ্জন কৰে। 'য়েহ দিল্লাগী', 'সাজান', 'ফিৰ তেৰী কাহানী য়াদ আয়ে' আদি ছবিতো তেওঁ অভিনয় কৰিছিল।

বিপুল হিট হৈ পৰা তেওঁৰ ‘চিঠি আয়ে হায়’ গীতটোক বিবিচি ৰেডিঅ’ই সহস্ৰাব্দৰ ১০০টা গীতৰ ভিতৰত অন্যতম হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰিছিল।

বলীউডৰ গায়ক সোণু নিগমে নিজৰ ইনষ্টাগ্ৰাম ফিডত প্ৰবীণ গায়কজনৰ এখন ছবি পোষ্ট কৰি লিখিছে, "মোৰ শৈশৱৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ, আজি হেৰাই গৈছে। শ্ৰী পংকজ উধাছ জী। মই আপোনাক চিৰদিনৰ বাবে হেৰোৱাম। আপোনি আৰু নাই বুলি কথা জানি মোৰ হৃদয়ে কান্দি উঠিছে। মোৰ জিৱনত থকাৰ বাবে ধন্যবাদ। ওম শান্তি।"

সংগীতজ্ঞ অনুপ জলোতাই প্ৰয়াত গায়কজনৰ সৈতে এক্সত কেইবাখনো ছবি শ্বেয়াৰ কৰি লিখিছে, ""আশ্চৰ্যজনক... সংগীতৰ কিংবদন্তী আৰু মোৰ বন্ধু #PankajUdhas গোছি গ'ল!  এই কঠিন সময়ত তেওঁৰ পৰিয়াল আৰু আপোনজনক আমি আন্তৰিক সমবেদনা জ্ঞাপন কৰিছো।"

১৯৫১ চনৰ ১৭ মে’ত গুজৰাটৰ জেটপুৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা পংকজ উধাছৰ তিনিজন ভাতৃৰ ভিতৰত কনিষ্ঠ।

তেওঁ প্ৰথমে তবলা শিকি আৰম্ভ কৰিছিল যদিও পিছলৈ গুলাম কাদিৰ খান চাহাবৰ অধীনত হিন্দুস্তানী শাস্ত্ৰীয় সংগীত অধ্যয়ন কৰিছিল।

ইয়াৰ পিছত উধাছে গ্ৱালিয়ৰ ঘৰনাৰ কণ্ঠশিল্পী নৱৰাং নাগপুৰকাৰৰ সৈতে শিকিবলৈ মুম্বাইলৈ যায়।

মঙলবাৰে কণ্ঠশিল্পীগৰাকীৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া সম্পন্ন কৰা হ’ব।