কৃষকৰ ৰেলীক কেন্দ্ৰ কৰি বৃহৎ সমাৱেশত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ দিল্লী আৰক্ষীৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 20 d ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী 
 
কাইলৈ কৃষকৰ ৰেলীক কেন্দ্ৰ কৰি সম্ভাৱ্য অশান্তি আৰু নিৰাপত্তাজনিত সমস্যাৰ উদ্বেগৰ মাজতে সোমবাৰে সমগ্ৰ ৰাজধানী দিল্লীত ১২ মাৰ্চলৈকে বৃহৎ সমাৱেশত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে দিল্লী আৰক্ষীয়ে।
 
দিল্লী আৰক্ষী আয়ুক্ত সঞ্জয় অৰোৰাই জাৰি কৰা নিৰ্দেশত ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত ৰেলী আৰু ট্ৰেক্টৰৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰা হৈছে আৰু লগতে অগ্নিনিৰ্বাপক আৰু জ্বলনশীল পদাৰ্থ কঢ়িয়াই নিয়াৰ লগতে ইটা-শিলৰ দৰে অস্থায়ী অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ, পেট্ৰ’লৰ কেন বা চ’ডা বটল সংগ্ৰহৰ ক্ষেত্ৰতো সম্পূৰ্ণ নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছে। আনহাতে, লাউডস্পীকাৰৰ ব্যৱহাৰতো নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছে। 
 
কৃষকসকলে ১৩ ফেব্ৰুৱাৰীত দিল্লীলৈ ৰেলী কৰি শস্যৰ বাবে এম এছ পিৰ নিশ্চয়তা প্ৰদানৰ আইন প্ৰণয়নকে ধৰি কেইবাটাও দাবী মানি ল’বলৈ কেন্দ্ৰক হেঁচা প্ৰয়োগ কৰিব। সমযুক্ত কিষাণ মৰ্চাৰ নেতা জগজিৎ সিং দলেৱালে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা ২০০ৰো অধিক কৃষক সংঘই ‘দিল্লী চালো’ ৰেলীত অংশগ্ৰহণ কৰিব বুলি দাবী কৰিছে। 
 
কৃষক সংঘৰ 'দিল্লী চালো' পদযাত্ৰাৰ পূৰ্বে হাৰিয়ানা আৰু দিল্লীৰ কৰ্তৃপক্ষই বাহনৰ প্ৰৱেশ ৰোধ কৰিবলৈ পকী ব্লক, ৰোড স্পাইক বেৰিয়াৰছ, কাঁইটীয়া তাঁৰ লগাই চুবুৰীয়া ৰাজ্যসমূহৰ সৈতে নিজৰ সীমা সুদৃঢ় কৰি তুলিছিল আৰু নিষেধাজ্ঞা আদেশ জাৰি কৰাৰ উপৰিও হাজাৰ হাজাৰ আৰক্ষী জোৱান নিয়োগ কৰিছিল। 
 
উত্তৰ প্ৰদেশ, হাৰিয়ানা, পঞ্জাৱকে ধৰি চুবুৰীয়া ৰাজ্যৰ কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ প্ৰস্তাৱিত 'দিল্লী চালো মাৰ্চ'ৰ পিছত ১৩ ফেব্ৰুৱাৰীত দিল্লীত প্ৰৱেশ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে, তেওঁলোকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰীৰ নূন্যতম সহায়ক মূল্য (এম এছ পি) নিশ্চিত কৰা আইন প্ৰণয়নৰ দাবী জনাই।
 
কাইলৈ কৃষকৰ পদযাত্ৰাক কেন্দ্ৰ কৰি সম্ভাৱ্য অশান্তি আৰু নিৰাপত্তাজনিত সমস্যাৰ উদ্বেগৰ মাজতে দিল্লী আৰক্ষীয়ে সমগ্ৰ ৰাজধানী দিল্লীত ১২ মাৰ্চলৈকে বৃহৎ সমাৱেশত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে। ১৩ ফেব্ৰুৱাৰীত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া কৃষকৰ 'চালো দিল্লী' পদযাত্ৰাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত দেওবাৰে দিল্লী আৰক্ষীয়ে যাতায়তৰ পৰামৰ্শ জাৰি কৰি ৰাজধানী দিল্লীৰ তিনিটা সীমান্তত যান-বাহনৰ চলাচলত বাধা আৰোপ কৰাৰ বিষয়ে যাতায়ত কৰা লোকসকলক সতৰ্ক কৰি দিয়ে। 
 
সিংহু সীমান্তত আজি বাণিজ্যিক বাহনৰ বাবে আৰু মঙলবাৰৰ পৰা সকলো ধৰণৰ যান-বাহনৰ বাবে যাতায়ত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হ’ব বুলি জানিবলৈ দিয়ে। আজি তিনি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী - কনিষ্ঠ কৃষি মন্ত্ৰী অৰ্জুন মুণ্ডা, কনিষ্ঠ গৃহমন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায় আৰু বাণিজ্য মন্ত্ৰী পীয়ুষ গোৱেলে কৃষক সংগঠনৰ নেতাসকলক সাক্ষাৎ কৰিব। বৃহস্পতিবাৰে প্ৰথম পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়। 
 
শনিবাৰে কৃষক নেতা সৰৱান সিং পান্ধেৰে কয় যে কেন্দ্ৰই তেওঁলোকক ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত তেওঁলোকৰ দাবীৰ ওপৰত আলোচনাৰ বাবে এখন বৈঠকৰ বাবে আমন্ত্ৰণ জনাইছে। হাৰিয়ানা চৰকাৰে চি আৰ পি চিৰ ১৪৪ ধাৰাত নিষেধাজ্ঞা আদেশ জাৰি কৰি পাঁচজন বা তাতকৈ অধিক লোকৰ সমাৱেশত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে। 
 
১৩ ফেব্ৰুৱাৰীত কৃষকসকলে দিল্লীলৈ যোৱাৰ প্ৰস্তাৱিত পদযাত্ৰা বিফল কৰিবলৈ কৰ্তৃপক্ষই আম্বালা, জিন্দ আৰু ফাতেহাবাদ জিলাৰ বহু ঠাইত পঞ্জাৱৰ সৈতে ৰাজ্যখনৰ সীমান্ত পকী ব্লক, ৰোড স্পাইক বেৰিয়াৰছ, কাঁইটীয়া তাঁৰেৰে ছীল কৰিছে। আম্বালা আৰক্ষীৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই জনোৱা মতে, আম্বালাৰ দশম খণ্ডৰ ৰাজীৱ গান্ধী ক্ৰীড়া ষ্টেডিয়ামক অস্থায়ী ডিটেনচন চেণ্টাৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে।