প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১ বিলিয়ন টন অতিক্ৰম ভাৰতৰ কয়লা উৎপাদনৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 17 d ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কয় যে ২০২৩-২৪ চনৰ ভিতৰত ভাৰতে কয়লা আৰু লিগনাইট উৎপাদনত ১ বিলিয়ন টন অতিক্ৰম কৰাটো, "দেশৰ বাবে এক ঐতিহাসিক মাইলৰ খুঁটি হিচাপে পৰিগণিত হৈছে, যিয়ে এক সজীৱ কয়লা খণ্ড নিশ্চিত কৰাৰ প্ৰতি আমাৰ দায়বদ্ধতাক প্ৰতিফলিত কৰিছে।"
 
এই কৃতিত্বক 'উল্লেখযোগ্য উন্নয়ন' বুলি প্ৰশংসা কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "ইয়াৰ দ্বাৰা ভাৰতৰ আত্মনিৰ্ভৰতা দিশতো এক গুৰুত্বপূৰ্ণ খণ্ডত পথ সুনিশ্চিত হৈছে।"
 
সোমবাৰে গভীৰ নিশা কয়লা মন্ত্ৰী প্ৰলহাদ যোশীয়ে এক্সত পোষ্ট কৰা এক বিবৃতিৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে প্ৰশংসা প্ৰকাশ কৰিছে।
 
কয়লা মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়, "প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভাৰতৰ কয়লা আৰু লিগনাইট উৎপাদনে ১ বিলিয়ন টন অতিক্ৰম কৰিছে। ক্ষমতা সম্প্ৰসাৰণৰ ফলত চৰকাৰৰ অনুকূল সমৰ্থনৰ বাবে যোৱা ১০ বছৰত কয়লা+লিগনাইট উৎপাদন ৭০ শতাংশতকৈ অধিক বৃদ্ধি পাইছে।"
 
কয়লা মন্ত্ৰালয়ে সংকলন কৰা শেহতীয়া পৰিসংখ্যা অনুসৰি যোৱা বছৰৰ একে সময়ছোৱাত ঘৰুৱা কয়লা উৎপাদন বৃদ্ধিৰ বাবে দেশত তাপ শক্তি কেন্দ্ৰৰদ্বাৰা মিশ্ৰণৰ বাবে আমদানি কৰা কয়লাৰ পৰিমাণ ৩৬.৬৯ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে, যিটো ২০২৩ চনৰ এপ্ৰিলৰ ভিতৰত ২০২৪ চনৰ জানুৱাৰী মাহৰ ভিতৰত ১৯.৩৬ মিলিয়ন টন (এমটি) হৈছে।