তিহাৰ কাৰাগাৰত চাহ আৰু ব্ৰেকফাষ্ট কৰিলে কেজৰিৱালে

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 17 d ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী
 
সুৰা নীতিৰ গোচৰৰ সন্দৰ্ভত এদিন পূৰ্বে ১৫ দিনৰ ন্যায়িক জিম্মালৈ প্ৰেৰণ কৰা দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে কাৰাগাৰৰ নিয়ম অনুসৰি মঙলবাৰে পুৱা তিহাৰ কাৰাগাৰত চাহ আৰু ব্ৰেকফাষ্টৰ জৰিয়তে দিনটো আৰম্ভ কৰে বুলি এক সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে।
 
১ এপ্ৰিলত দিল্লীৰ আদালতে আবকাৰী নীতিৰ গোচৰত কেজৰিৱালক ১৫ দিনৰ ন্যায়িক জিম্মালৈ প্ৰেৰণ কৰি ১৫ এপ্ৰিললৈ তিহাৰ কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে। আদালতে তেওঁক ঘৰতে ৰন্ধা খাদ্য খোৱাৰ লগতে তেওঁৰ ডায়েবিটিছ ৰোগৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত ঔষধ লগত লৈ যোৱাৰ অনুমতি প্ৰদান কৰিছে। 
 
সূত্ৰৰ পৰা জানিব পৰামতে, আদালতৰ নিৰ্দেশ অনুসৰি উচ্চ নিৰাপত্তাৰক্ষী তিহাৰ কাৰাগাৰৰ ২ নম্বৰ কাৰাগাৰত থকা দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক আইছ’লেশ্যন ৰুম দিয়াৰ লগতে তিনিখন কিতাপ ৰখাৰ বাবে এখন টেবুল আৰু চকীৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছিল।
 
মঙলবাৰে তিহাৰ জেলৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে, "কেজৰিৱালে নিজৰ বিচনাতে শুইছিল, যিটো জেল কৰ্তৃপক্ষই প্ৰদান কৰা নিয়মীয়া বিচনাতকৈ পৃথক আছিল। যিহেতু অঞ্চলটো সৰু আছিল, সেয়েহে তেওঁ অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰিলেহেঁতেন যদিও অভিযোগ কৰা নাছিল।" 
 
তেওঁলোকে আৰু কয় যে বিষয়াসকলে তেওঁক চুগাৰ চেন্সৰ আৰু গ্লুক’মিটাৰ, ইছাবগ’ল, গ্লুক’জ, টফি আদি তেওঁৰ টেবুলত ৰখা দেখিছিল। আদালতে জেল কৰ্তৃপক্ষক নিৰ্দেশ দিছিল যে কেজৰিৱালক তেওঁৰ চুগাৰৰ মাত্ৰা হঠাতে হ্ৰাস পালে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা এই সামগ্ৰীসমূহ কঢ়িয়াই নিবলৈ অনুমতি দিব লাগে।
 
মঙলবাৰে দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে সোনকালে সাৰ পাই পুৱা ৬:৪০ বজাত ব্ৰেকফাষ্ট আৰু চাহ দিয়া হয়। সূত্ৰই জনোৱা মতে, আগতীয়াকৈ দুপৰীয়াৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত তেওঁ দুপৰীয়া ১২ বজাত পুনৰ নিজৰ কোঠালৈ যাব লাগিব আৰু বিয়লি ৩ বজালৈকে তাতেই থাকিব লাগিব।
 
ইডিৰ জিম্মাত থকা ৰিমাণ্ড সমাপ্ত হোৱাৰ পিছত সোমবাৰে বিয়লি কেজৰিৱালক জেললৈ লৈ যোৱা হয়। ইডিয়ে এই কথিত কেলেংকাৰীত দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক 'কিংপিন' হিচাপে অভিহিত কৰে আৰু আদালতত কয় যে আপ নেতাগৰাকীয়ে 'এৰাইচিভ ৰিপ্লাই' দিছে আৰু তদন্তৰ সৈতে জড়িত তথ্য লুকুৱাই ৰাখিছে।  
 
২০১৪ চনতো আপ নেতাগৰাকীয়ে বিজেপি নেতা নীতিন গাডকাৰীয়ে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা মানহানিৰ গোচৰত ১০ হাজাৰ টকাৰ জামিনৰ পৰিমাণ প্ৰদান কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰাৰ বাবে তেওঁক তিহাৰ কাৰাগাৰত ৰখা হৈছিল।  
 
বৰ্তমান তিহাৰত অৱতীৰ্ণ হৈ থকা আন আন আপ নেতাসকল হ’ল মনীষ চিছোদিয়া, সত্যেন্দৰ জৈন আৰু সঞ্জয় সিং। ভাৰত ৰাষ্ট্ৰ সমিতিৰ নেতা কে কবিতাও তেলেংগানাৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী কে চন্দ্ৰশেখৰ ৰাওৰ কন্যাও তিহাৰ জেলত ৰখা হৈছে।