১৯ বছৰ অনুৰ্ধ বিশ্বকাপঃ অষ্ট্ৰেলিয়াই পুনৰ ভাৰতীয়ৰ অন্তৰ ভাঙিলে; খিতাপ জয়ৰ বাবে ১৪ বছৰীয়া অপেক্ষাৰ অন্ত পেলালে

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 20 d ago
ট্ৰফীৰ সৈতে অষ্ট্ৰেলিয়া দল
ট্ৰফীৰ সৈতে অষ্ট্ৰেলিয়া দল
বেন’নী

১৯ বছৰ অনুৰ্ধ বিশ্বকাপ ২০২৪ত ভাৰতৰ খিতাপ ৰক্ষাৰ খেলখন দেওবাৰে বেন’নীত অনুষ্ঠিত হোৱা চূড়ান্ত খেলত অন্ত পৰিল; অষ্ট্ৰেলিয়াই পুনৰবাৰ ভাৰতীয় অন্তৰ ভাঙি একপক্ষীয় ফাইনেলত জয়লাভ কৰে। প্ৰতিযোগিতাখনত ভাৰতে সামগ্ৰিকভাৱে চতুৰ্থবাৰৰ বাবে আৰু যোৱা পাঁচটা সংস্কৰণত তৃতীয়বাৰৰ বাবে ৰানাৰ্ছ আপৰ স্থান দখল কৰে।

ভাৰতৰ বহুল চৰ্চিত বেটিং ফাইনেলত বিস্ফোৰিত হয়, কাৰণ অধিনায়ক উদয় ছাহাৰন, মুছিৰ খান আৰু শচীন ধাসকে ধৰি তাৰকা বেটছমেনসকলে স্ক’ৰাৰসকলক বিশেষ অসুবিধা দিব নোৱাৰিলে। টছত জয়ী হোৱাৰ পিছত মেঘময় পৰিস্থিতিত প্ৰথমে বেটিং কৰিবলৈ লৈ অষ্ট্ৰেলিয়াই ২৫৩ ৰান সংগ্ৰহ কৰে, যিটো ১৯ বছৰ অনুৰ্ধ পুৰুষৰ বিশ্বকাপ প্ৰতিযোগিতাৰ ফাইনেলত সৰ্বাধিক মুঠ ৰান। পাছত, ফাষ্ট বলাৰ মাহলী বিয়াৰ্ডমেন আৰু স্পিনাৰ ৰাফ মেকমিলানে ৩টাকৈ উইকেট দখল কৰি ভাৰতে অভিলেখ সৃষ্টি কৰিব পৰা ৰান চেজৰ পৰা বহু কম ৰানত, ৪৩.৫ অভাৰত ১৭৪ ৰানত, অল আউট কৰে।

শেহতীয়া অতীতত পুৰুষৰ আই চি চি প্ৰতিযোগিতাত ভাৰতৰ তুলনাত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ মানসিক প্ৰান্ত থকা যেন লাগে। মাত্ৰ ২ মাহ পূৰ্বে আহমেদাবাদত অনুষ্ঠিত হোৱা আই চি চি পুৰুষৰ বিশ্বকাপৰ ফাইনেলত পেট কামিন্সৰ নেতৃত্বত অষ্ট্ৰেলিয়াই ভাৰতক স্তম্ভিত কৰি তুলিছিল। ১৯ নৱেম্বৰত ফাইনেলত ৰোহিত শৰ্মাৰ দলটোৱে বিস্ফোৰিত হোৱাত ভাৰতৰ অবিশ্বাস্য দৌৰ হৃদয়বিদাৰক স্তব্ধ হৈ পৰে। বিশ্বকাপৰ পূৰ্বে জুন মাহত লণ্ডনৰ অ’ভেলত অনুষ্ঠিত হোৱা আইচিচি বিশ্ব টেষ্ট চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেলত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ হাতত পৰাস্ত হৈছিল ভাৰত।

অষ্ট্ৰেলিয়া এতিয়া অনূৰ্ধ্ব ১৯ পুৰুষৰ বিশ্বকাপৰ লগতে ছিনিয়ৰ পুৰুষৰ ৫০ অভাৰৰ বিশ্বকাপ, বিশ্ব টেষ্ট চেম্পিয়নশ্বিপ, মহিলা টি-২০ বিশ্বকাপ আৰু ছিনিয়ৰ মহিলাৰ ৫০ অভাৰৰ বিশ্বকাপৰ চেম্পিয়ন হৈছে।

১৯ বছৰ অনুৰ্ধ বিশ্বকাপতো একেধৰণৰ কাহিনী আছিল, কিয়নো উদয় ছাহাৰনৰ নেতৃত্বত ভাৰতে বাটত বিৰোধী দলৰ ওপৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰি অপৰাজিত হৈ ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰিছিল। কিন্তু যুৱককেইজনে স্নায়ু আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াৰ কিছু উচ্চমানৰ অল-ৰাউণ্ড প্ৰচেষ্টাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়।

অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বাবে ই হৈছে চতুৰ্থটো ১৯ বছৰ অনুৰ্ধ পুৰুষৰ বিশ্বকাপৰ মুকুট আৰু ২০১০ চনৰ পিছত তেওঁলোকৰ প্ৰথমটো।