২৬/১১ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ অভিযুক্ত ৰাণাৰ বিৰুদ্ধে আদালতত মুম্বাই আৰক্ষীৰ নতুন অভিযোগনামা দাখিল

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 9 Months ago
২৬/১১ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণ
২৬/১১ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণ
 
মুম্বাই
 
আমেৰিকাৰ যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ এখন আদালতে মুম্বাই ২৬/১১ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ সৈতে জড়িত থকা সম্পৰ্কৰ বাবে পাকিস্তানী-কানাডাৰ ব্যৱসায়ী তাহাউৰ হুছেইন ৰানাক ভাৰতলৈ প্ৰত্যাৰ্পণৰ নিৰ্দেশ প্ৰদান কৰিছিল। এই নিৰ্দেশৰ পাঁচ মাহৰ পাছত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে উদ্ধাৰ হোৱা নতুন প্ৰমাণৰ ভিত্তিত মুম্বাই আৰক্ষীয়ে অভিযোগনামা দাখিল কৰিছে।    
 
এতিয়ালৈকে ১৫ বছৰীয়া পুৰণি এই গোচৰটোৰ চতুৰ্থখন ৪০০ পৃষ্ঠাৰ অভিযোগনামাখন এখন বিশেষ আদালতত দাখিল কৰা হৈছে, যিয়ে পৰীক্ষণ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত মঙলবাৰে ইয়াক গ্ৰহণ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। 
 
নথি-পত্ৰ আৰু বিবৃতিৰ দৰে নতুন প্ৰমাণৰ ভিত্তিত মুম্বাই আৰক্ষীয়ে অবৈধ কাৰ্যকলাপ (প্ৰতিৰোধ) আইন ধাৰা ৩৯এৰ অভিযোগ সংযোজন কৰিছে। বৰ্তমান আমেৰিকাৰ কাৰাগাৰত থকা ৰানাৰ বিৰুদ্ধে সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠন এটাক  সহায়ৰ সৈতে জড়িত। মে’ মাহত কেলিফৰ্ণিয়াৰ আমেৰিকাৰ জিলা আদালতৰ ন্যায়াধীশ জেকলিন চুলজিয়ানে ৰানাক ভাৰতলৈ প্ৰত্যাৰ্পণৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল যদিও জুন মাহত তেওঁ এই আদেশক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল।
 
যোৱা মাহত আমেৰিকাৰ জিলা ন্যায়াধীশ চেণ্ট্ৰেল ডিষ্ট্ৰিক্ট অৱ কেলিফৰ্ণিয়াৰ ন্যায়াধীশ ডেল এছ ফিচাৰে ৰাণাই দাখিল কৰা ৰিট অৱ হেবিয়াছ কৰ্পাছক অস্বীকাৰ কৰিছিল। যাৰ ফলত তেওঁ ভাৰতলৈ প্ৰত্যাৰ্পণৰ ওচৰলৈ গৈছিল। মুম্বাই আৰক্ষীৰ এই গোচৰৰ শেহতীয়া অভিযোগনামা বিশেষ আদালতত দাখিল কৰা হৈছিল।
 
ৰাণাই তেওঁৰ শৈশৱৰ বন্ধু পাকিস্তান-আমেৰিকান ডেভিদ কোলমেন হেডলীৰ সৈতে বৰ্তমান চিকাগোৰ কাৰাগাৰত বন্দী হৈ আছে। ২০০৮ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰৰ মুম্বাই সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত তেওঁলোকৰ ভূমিকাৰ বাবে কেইবাটাও অভিযোগৰ সন্মুখীন হৈছিল। য'ত দক্ষিণ মুম্বাইৰ একাধিক স্থানত প্ৰায় ৬০ ঘণ্টা ধৰি হোৱা সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত ৯ জন পাকিস্তানী সন্ত্ৰাসবাদীসহ ১৭৫ জন লোক নিহত হৈছিল।   

জীৱিত অৱস্থাত আটক কৰা একমাত্ৰ বন্দুকধাৰী আজমল কাছাবক দোষী সাব্যস্ত কৰা ব্যৱস্থা কৰা হৈছিল। তাৰ পিছত ২০১২ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত য়েৰাৱাদা কেন্দ্ৰীয় কাৰাগাৰ পুনেত ফাঁচী দিয়া হৈছিল।