প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় কেবিনেট বৈঠকত অনুমোদন লাভ মহিলা সংৰক্ষণ বিধেয়কৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 10 Months ago
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় কেবিনেট বৈঠক
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় কেবিনেট বৈঠক
 
নতুন দিল্লী 
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে সোমবাৰে মহিলা সংৰক্ষণ বিধেয়কৰ বাবে অনুমোদন জনাইছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত এখন বৈঠকৰ পিছতে এই অনুমোদন জনোৱা হৈছে। যিখন সংসদৰ পাঁচদিনীয়া বিশেষ অধিৱেশনৰ পিছত প্ৰথমখন বৈঠক অনুষ্ঠিত হৈছিল। 
 
মহিলা সংৰক্ষণ বিধেয়কে মহিলাসকলৰ বাবে লোকসভা আৰু ৰাজ্যিক বিধানসভাৰ সকলো আসনৰ ৩৩ শতাংশ বা এক-তৃতীয়াংশ সংৰক্ষণৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছে। ইয়াৰ উপৰিও, বিধেয়কখনে অনুসূচীত জাতি (অনুসূচীত জাতি), অনুসূচীত জনজাতি (এছটি), আৰু এংলো-ইণ্ডিয়ানসকলৰ বাবে ৩৩ শতাংশ কোটাৰ ভিতৰত উপ-সংৰক্ষণৰ পৰামৰ্শ আগবঢ়ায়। বিধেয়কখনে আৰু প্ৰস্তাৱ দিছে যে প্ৰতিটো সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ পিছত সংৰক্ষিত আসন ঘূৰাই দিব লাগে। সন্ধিয়া ৬:৩০ বজাত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া কেবিনেট বৈঠকখন ৯০ মিনিটতকৈও অধিক সময় ধৰি চলিছিল। 
 
খাদ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ উদ্যোগ আৰু জল শক্তি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী প্ৰহ্লাদ সিং পেটেলে এক্সত পোষ্ট কৰিছে যে, "কেৱল মোডী চৰকাৰৰহে মহিলা সংৰক্ষণৰ দাবী পূৰণ কৰাৰ নৈতিক সাহস আছিল। যিটো কেবিনেটৰ অনুমোদনৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত হৈছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীক আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী চৰকাৰক অভিনন্দন।"  
 
তামিলনাডুৰ বিজেপি নেতা তথা অভিনেত্ৰী কুশবু সুন্দৰে এই পদক্ষেপক এক ঐতিহাসিক মুহূৰ্ত বুলি প্ৰশংসা কৰি লিখিছিল, "কি ঐতিহাসিক মুহূৰ্ত!! মহিলা সংৰক্ষণ বিধেয়কৰ বাবে অনুমোদন জনোৱা হৈছে! য'ত আমাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে মহিলা সশক্তিকৰণৰ বাবে কাম কৰি আছে। নাৰী শক্তি হৈছে আগবাঢ়ি যোৱাৰ পথ। তেওঁলোক আমাৰ দেশৰ ৰাজহাড়।"  
 
কেবিনেট বৈঠকৰ পূৰ্বে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী আৰু কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী প্ৰহ্লাদ যোশীৰ কাৰ্যালয়ত অনুষ্ঠিত এখন বৈঠকত বিভিন্ন মন্ত্ৰীৰ সৈতে আহ্বান জনায়। এই বিধানসভাত ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধান ভূপেন্দ্ৰ যাদৱ, অনুৰাগ ঠাকুৰ, অৰ্জুন ৰাম মেঘৱাল আৰু ভি. মুৰলীধৰণৰ দৰে বিশিষ্ট মন্ত্ৰী উপস্থিত আছিল।