বকৰি ঈদত ৰক্তদানেৰে মুছলমান সত্যশোধক মণ্ডলৰ অনন্য 'কুৰবানী'

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 5 Months ago
বকৰি ঈদ উপলক্ষে ৰক্তদান কৰিছে এজন যুৱকে
বকৰি ঈদ উপলক্ষে ৰক্তদান কৰিছে এজন যুৱকে
 
চায়া কাবিৰ / মুম্বাই

বকৰি ঈদ বা ঈদ-উল-আজহা উপলক্ষে মুছলিম সত্যশোধক মণ্ডলৰ উদ্যোগত ৰক্তদান শিবিৰৰ আয়োজন কৰা হয়। এই পৰম্পৰা ১৩ বছৰ ধৰি চলি আহিছে। দাতাসকল যিকোনো জাতি বা ধৰ্মীয় সম্প্ৰদায়ৰ হ’ব পাৰে আৰু ধৰ্মীয় উৎসৱসমূহক সামাজিক প্ৰাসংগিকতা প্ৰদান কৰাটোৱেই আয়োজকসকলৰ উদ্দেশ্য।
 
এইবাৰো মুছলমান সত্যশোধক মণ্ডলে বৈজ্ঞানিক দৃষ্টিভংগীক আগুৱাই নি আন কেইবাটাও সংগঠনৰ সৈতে সমগ্ৰ মহাৰাষ্ট্ৰত ৰক্তদান অভিযান আৰম্ভ কৰে। ২৯ জুনৰ পৰা ৫ জুলাইৰ ভিতৰত মহাৰাষ্ট্ৰৰ বিভিন্ন চহৰত সামূহিক আৰু ব্যক্তিগত পৰ্যায়ত এই কাৰ্যসূচী পুনেৰ ৰাষ্ট্ৰ সেৱা দলৰ দ্বাৰা আয়োজন কৰা হ'ব।
 
নাথ পাই প্ৰেক্ষাগৃহত ৰক্তদান কৰা হয়। এই অভিযানক মুছলমান সমাজত আদৰণি জনোৱাৰ লগতে সমগ্ৰ মহাৰাষ্ট্ৰতে এনে কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰা হৈছে।
 
এই পদক্ষেপৰ আঁৰৰ ভূমিকা সম্পৰ্কে ব্যাখ্যা কৰি মুছলিম সত্যশোধক মণ্ডলৰ সভাপতি ড০ ছামছুদ্দিন তাম্বোলিয়ে কয়, “হজৰত মহম্মদে তেতিয়াৰ পৰিস্থিতিত মানুহৰ কল্যাণৰ বাবে ইছলাম প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। আজিৰ সামাজিক পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি তেওঁলোকৰ উৎসৱক সকলো ধৰ্মৰ মানৱতামুখী কৰি তোলাটোৱেই হৈছে আমাৰ সংবিধানে বিচৰা মৌলিক নাগৰিক কৰ্তব্য পূৰণ আৰু সন্মান।"
 
ৰক্তদান শিবিৰত ফটোৰ বাবে প'জ দিছে দুই যুৱতীয়ে
 
তেওঁ আৰু কয়, ‘ভাৰতত হিন্দু-মুছলমান সম্প্ৰীতিৰ সংস্কৃতি আছে। ভাৰতৰ সংবিধান অনুসৰি প্ৰতিজন নাগৰিকে বৈজ্ঞানিক দৃষ্টিভংগীৰ অধিকাৰী হ’ব লাগিব। বকৰী ঈদক কুৰবানীৰ ঈদ বুলিও কোৱা হয় অৰ্থাৎ বলিদান। তেজ মানুহৰ শৰীৰৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ। এই কাৰ্যসূচীৰ লক্ষ্য হৈছে জাতি, ধৰ্ম, লিংগ আৰু অঞ্চলক অতিক্ৰম কৰা তেজক প্ৰতীকীভাৱে বলিদান দি মানৱতাক উন্নীত কৰা।"
 
"আহক আমি ভাৰতৰ একতাৰ গংগা-যমুনা সংস্কৃতি উদযাপন কৰোঁ আৰু আমাৰ ভাৰতীয় সমাজক গণতান্ত্ৰিক, বিজ্ঞানমুখী আৰু সাংবিধানিক কৰি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰোঁ," বকৰি ঈদ আৰু আশাধি একাদশীৰ বাবে সকলোকে শুভেচ্ছা জনাই ড০ তাম্বোলীয়ে এইদৰে কয়। 
 
এই উপলক্ষে ৰক্তদান কৰা ৰূপা বাগৱানে কয়, "মুছলিম সত্যশোধক মণ্ডলৰ উদ্যোগত আয়োজিত এই অভিযানত যোৱা ছবছৰ ধৰি মই ৰক্তদান কৰি আহিছো। আহক আমিও সৰ্বাধিক সংখ্যক ৰক্তদান কৰি এই অভিযানক আমি অধিক আগুৱাই লৈ যাওঁ।”
 
চামিনা পাঠানৰ গ্ৰন্থ উন্মোচনৰ এক মুহূৰ্ত 
 
এই উপলক্ষে অংগ আৰু শৰীৰ দান ফেডাৰেচনৰ উপ সভাপতি সুনীল দেশপাণ্ডেৰ উদ্যোগত ৰক্তদান কাৰ্য্যসূচীৰ লগতে ‘অংগদান- মৰণোত্তৰ দেহদান’ বিষয়ক জনসজাগতামূলক বক্তৃতা প্ৰদান কৰে। তদুপৰি মুছলিম সত্যশোধক মণ্ডলৰ কাৰ্যবাহী সদস্য সমীনা পাঠানে ৰচনা কৰা ‘বিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মাজত বৈজ্ঞানিক দৃষ্টিভংগী’ নামৰ এখন গ্ৰন্থও প্ৰকাশ পায়।
 
মুছলমান সত্যশোধক মণ্ডলৰ সভাপতি ড০ ছামছুদ্দিন তাম্বোলিয়ে সভাপতিত্ব কৰে, মহাৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰাক্তন অতিৰিক্ত আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান অশোক ধীৱাৰে মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকে।