আজিৰে পৰা আৰম্ভ অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰৰ পুৰোহিতৰ প্ৰশিক্ষণ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 2 Months ago
অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰ
অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰ
 
অযোধ্যা 
 
বুধবাৰৰ পৰা আৰম্ভ হ’ল ৰাম লাল্লা মন্দিৰৰ আৰ্চক (পুৰোহিত) পদৰ বাবে নিৰ্বাচিত হোৱা ২০ জন প্ৰাৰ্থীৰ প্ৰশিক্ষণ। শ্ৰী ৰাম জন্মভূমি তীৰ্থ ক্ষেত্ৰৰ সদস্যসকলে কয় যে অযোধ্যাত ট্ৰাষ্টৰ নৱনিৰ্মিত কাৰ্যালয়ত ছমাহজোৰা এই প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা হ’ব আৰু ইয়াৰ পিছত আৰ্চক পদৰ বাবে প্ৰাৰ্থীৰ চূড়ান্ত নিৰ্বাচন কৰা হ’ব।  
 
ট্ৰাষ্টৰ এজন সদস্যই কয় যে যিসকল প্ৰাৰ্থীয়ে ছমাহজোৰা প্ৰশিক্ষণ সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ কৰিব, তেওঁলোকক আৰ্চক (পুৰোহিত) পদৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰা হ’ব। ট্ৰাষ্টৰ কোষাধ্যক্ষ গোবিন্দ দেৱ গিৰীয়ে কয় যে যিসকল প্ৰাৰ্থীয়ে প্ৰশিক্ষণ সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ কৰিব তেওঁলোকক ছমাহৰ আৱাসিক প্ৰশিক্ষণৰ অন্তত পুৰোহিত হিচাপে নিযুক্তি দি বিভিন্ন পদত নিয়োগ কৰা হ’ব।   
 
গিৰীয়ে লগতে কয় যে প্ৰশিক্ষণৰ সময়ছোৱাত ট্ৰাষ্টে সকলো পৰীক্ষাৰ্থীক প্ৰতিমাহে ২০০০ টকাকৈ জলপানি (ষ্টাইপেণ্ড) প্ৰদান কৰা হব আৰু লগতে অযোধ্যাত তেওঁলোকৰ বাবে খাদ্য আৰু থকাৰ ব্যৱস্থাও কৰা হ'ব।  
 
এক হাজাৰ কোটি টকা ব্যয়ৰে নিৰ্মিত ৰাম মন্দিৰৰ এখন দেৱাল
 
ট্ৰাষ্টৰ মতে, হিন্দু ধৰ্মৰ বিভিন্ন বিষয় আৰু ধৰ্মতত্ত্বত বিশেষজ্ঞতা থকা শিক্ষকসকলে তেওঁলোকক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰিব। ট্ৰাষ্টে ইতিমধ্যে স্পষ্ট কৰি দিছে যে ৰাম লাল্লাৰ পূজা ৰামানন্দী সম্প্ৰদায় অনুসৰি সম্পন্ন কৰা হ’ব, যাৰ প্ৰথম আচৰ্য আছিল ভগৱান ৰাম। 
 
যোৱা মাহত ট্ৰাষ্টে ৰাম লাল্লা মন্দিৰৰ আৰ্চক (পুৰোহিত) পদৰ বাবে ৩ হাজাৰ আবেদনকাৰীৰ ভিতৰত ২০০ গৰাকী প্ৰাৰ্থীক সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে বাছনি কৰিছিল। ট্ৰাষ্টৰ মতে, অযোধ্যাৰ কাৰ্ছেৱকপুৰমত ২০০ গৰাকী প্ৰাৰ্থীৰ সাক্ষাৎকাৰ লোৱা হৈছিল। 
 
বৃন্দাবনৰ প্ৰচাৰক জয়কান্ত মিশ্ৰ আৰু অযোধ্যাৰ দুই মহন্ত মিথিলেশ নন্দিনী শৰণ আৰু সত্যনাৰায়ণ দাসৰ তিনিজনীয়া পেনেলে সাক্ষাৎকাৰ গ্ৰহণ কৰিছে। ট্ৰাষ্টে নিজৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত ৰাম লাল্লাৰ বাবে আৰ্চক (পুৰোহিত) নিযুক্তিৰ বাবে অধিসূচনা জাৰি কৰিছিল। 
 
ইয়াৰ উপৰিও ৰাম লাল্লা অভিষেক অনুষ্ঠানৰ সৈতে জড়িত কাম-কাজ আৰু ভৱিষ্যতে দেৱতাৰ সৈতে জড়িত সকলো ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান চোৱাচিতা কৰিবলৈ শ্ৰী ৰাম সেৱা বিধি বিধান সমিতি গঠন কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে। 
 
নিৰ্মীয়মান ৰাম মন্দিৰৰ এক দৃশ্য
 
গোবিন্দ দেৱ গিৰীয়ে কয় যে সমিতিখনে সেই ধৰ্মীয় গ্ৰন্থ প্ৰস্তুত কৰিব, যাৰ মতে ৰাম লাল্লাৰ দৈনন্দিন ৰীতি-নীতি সম্পন্ন কৰা হ’ব। ৰাম লাল্লাৰ প্ৰধান পুৰোহিত আচাৰ্য সত্যেন্দ্ৰ দাস আৰু তেওঁৰ চাৰিজন কনিষ্ঠ পুৰোহিতে দৈনিক দেৱতাৰ পূজাৰ ৰীতি-নীতি পালন কৰিব। তেওঁলোকৰ উপৰিও নতুনকৈ নিযুক্তি পোৱা পুৰোহিতসকলো থাকিব। 
 
অহা ২২ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰাম লাল্লাৰ প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠ অনুষ্ঠানত সভাপতিত্ব কৰিব, য’ত মন্দিৰৰ গৰ্ভগৃহত দেৱতাক সিংহাসনত অধিষ্ঠিত কৰা হ'ব।