অসম-মিজোৰাম সীমান্তত ১৫০০ বছৰ পুৰণি প্ৰাচীন হিন্দু আৰু বৌদ্ধ ভাস্কৰ্য্য উদ্ধাৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 2 Months ago
প্ৰাচীন হিন্দু আৰু বৌদ্ধ ভাস্কৰ্য্য উদ্ধাৰ
প্ৰাচীন হিন্দু আৰু বৌদ্ধ ভাস্কৰ্য্য উদ্ধাৰ
 
গুৱাহাটী 
 
অসম বিশ্ববিদ্যালয় শিলচৰৰ দৃশ্য কলা বিভাগৰ সহকাৰী অধ্যাপক ড° গণেশ নন্দী আৰু গৱেষক ড° বিনয় পলে প্ৰায় ১৫০০ বছৰ পুৰণি বুলি ধাৰণা কৰা প্ৰাচীন হিন্দু আৰু বৌদ্ধ প্ৰভাৱৰ ভাস্কৰ্য্য উন্মোচন কৰিছে।
 
ঘন অৰণ্যৰ মাজেৰে প্ৰত্যাহ্বানমূলক নিশা যাত্ৰাৰ অন্তত অসম-মিজোৰাম সীমান্তৰ সমীপৰ এটা পাহাৰীয়া অঞ্চলত অৱস্থিত এই শিল্পকৰ্মসমূহ উন্মোচন হৈছিল। অসমৰ হাইলাকান্দি জিলাৰ গাতে লাগি থকা মিজোৰামৰ মামিত জিলাৰ অন্তৰ্গত কোলালিয়ান গাঁৱত এই ভাস্কৰ্য উদ্ধাৰ হয়।
 
মূলতঃ ৰেয়াং জনজাতিৰ অন্তৰ্গত স্থানীয় জনসাধাৰণে হিন্দু দেৱতাক পূজা কৰে। ড° নন্দীয়ে উল্লেখ কৰে যে ত্ৰিপুৰাৰ উনাকোটি আৰু পিলাকত পোৱা শিলৰ কামবোৰৰ সৈতে সাদৃশ্য আছে, যিবোৰ সপ্তম আৰু নৱম শতিকাৰ ভিতৰৰ।
 
ভাস্কৰ্যসমূহৰ ভিতৰত আছিল নাৰীসুলভ গঠনযুক্ত পূৰ্ণাংগ আকাৰৰ মূৰ্তি, সাজ-পোছাক আৰু শৈলীত ভগৱান বুদ্ধৰ সৈতে মিল থকা মূৰ্তি। কিন্তু ই বুদ্ধক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে নে হিন্দু দেৱতাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে সেই সম্পৰ্কে কিছু অনিশ্চয়তা আছে। ড° নন্দীয়ে এই মূৰ্তিৰ শিল্পৰূপ আৰু কম্বোডিয়াত পোৱা বুদ্ধ মূৰ্তিৰ মাজতো সাদৃশ্য আছিল। 
 
ত্ৰিপুৰাৰ মণিক্য ৰজাসকলৰ বিৱৰণ ৰাজমালাই প্ৰদান কৰা ঐতিহাসিক প্ৰসংগটোৱে সূচায় যে এই ভাস্কৰ্যবোৰ সেই সময়ৰ আৰম্ভ হ'ব পাৰে যেতিয়া অঞ্চলটো ত্ৰিপুৰা ৰাজ্যৰ প্ৰভাৱত আছিল। ভাস্কৰ্যসমূহৰ শৈল্পিক শৈলী গুপ্তা আৰু পল যুগৰ সৈতে সামঞ্জস্যপূৰ্ণ, ৭৫০০-১২০০ খ্ৰীষ্টাব্দৰ।
 
স্থানীয় বাসিন্দাসকলে এই ভাস্কৰ্য্যসমূহক প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি ৰক্ষা কৰি আহিছে, দুৰ্গা, শিৱ, লক্ষ্মী, বিষ্ণু, গণেশ আদি হিন্দু দেৱী হিচাপে পূজা কৰি আহিছে। দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে ১৯৮৯ চনৰ পিছত এই অঞ্চল মিজোৰামৰ অংশ হোৱাৰ সময়ত হোৱা আক্ৰমণৰ বাবে ধ্বংস হোৱাৰ বাবে মূল শিল্পকৰ্মৰ বহুখিনি হেৰাই গৈছে। 
 
গুৱাহাটীস্থিত ভাৰতীয় প্ৰত্নতাত্ত্বিক জৰীপ বিভাগে এই স্থানত আৰু অধিক গৱেষণাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাইছে, তেওঁলোকৰ সৈতে অসম বিশ্ববিদ্যালয় শিলচৰৰ এটা দল যাবলৈ সাজু হৈছে। এই অভিযানৰ লক্ষ্য হৈছে এই ভাস্কৰ্য্যসমূহৰ ঐতিহাসিক তাৎপৰ্য্যৰ ওপৰত পোহৰ পেলোৱা আৰু সম্ভাৱনাময়ভাৱে অধিক শিল্পকৰ্ম উন্মোচন কৰা। 
 
এই তথ্যসমূহে অঞ্চলটোৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ বিষয়ে আমাৰ বুজাবুজিত অৰিহণা যোগোৱাই নহয়, এনে ঐতিহাসিক স্থানসমূহ সংৰক্ষণৰ গুৰুত্বৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰে। এই আৱিষ্কাৰে বৰাক উপত্যকা আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা ইতিহাসক নতুন ৰূপ দিয়াৰ সম্ভাৱনা আছে, এই প্ৰাচীন সম্পদসমূহৰ বিশদ গৱেষণা আৰু সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে।