মানৱকেন্দ্ৰিক বিশ্বায়নঃ আমি জি-২০ক বিশ্বৰ প্ৰান্তলৈ লৈ যাব লাগিব, কাকো পিছলৈ এৰিব নোৱাৰো

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 8 Months ago
বাংলাদেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্বেখ হাছিনাৰ সৈতে দ্বিপাক্ষিক বৈঠকৰ বাবে আগবাঢ়িছে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী
বাংলাদেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্বেখ হাছিনাৰ সৈতে দ্বিপাক্ষিক বৈঠকৰ বাবে আগবাঢ়িছে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী
নৰেন্দ্ৰ মোদী
 
‘বসুধৈৱ কুটুম্বকম’–ভাৰতীয় সংস্কৃতিত এই দুটা শব্দৰ মাজত গভীৰ দাৰ্শনিক ধাৰণা সন্নিবিষ্ট হৈ আছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে, ‘গোটেই পৃথিৱীখন এক পৰিয়াল’। ই এক সৰ্বাংগীন দৃষ্টিভংগী যিয়ে আমাক এটা সাৰ্বজনীন পৰিয়াল হিচাপে আগবাঢ়ি যাবলৈ উৎসাহিত কৰে। ই কোনো সীমা, ভাষা আৰু মতাদৰ্শ নথকা এটা পৰিয়ালক বুজায়।

ভাৰতৰ জি-২০ৰ অধ্যক্ষতাৰ সময়ছোৱাত এই ধাৰণাটোৱে মানৱকেন্দ্ৰিক প্ৰগতিৰ আহ্বান হিচাপে প্ৰকাশ পাইছে। আমি এক পৃথিৱী হিচাপে মানুহৰ জীৱন উন্নত কৰাৰ বাবে একত্ৰিত হৈছো। আমি এক পৰিয়াল হিচাপে উন্নয়নৰ বাবে ইজনে সিজনৰ অংশীদাৰ হৈছো আৰু এক ভৱিষ্যতৰ বাবে আমি একেলগে এক উমৈহতীয়া উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ দিশত আগবাঢ়িছো।

গোলকীয় মহামাৰীৰ পিছৰ বিশ্ব শৃংখলা ইয়াৰ আগৰ বিশ্বতকৈ বহু বেলেগ। আন বহু কথাৰ লগতে তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হৈছে।

প্ৰথমতে, বিশ্বৰ জিডিপিকেন্দ্ৰিক দৃষ্টিভংগীৰ পৰা আঁতৰি মানৱকেন্দ্ৰিক দৃষ্টিভংগীৰ দিশত আগবাঢ়ি যোৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আছে বুলি উপলব্ধি বাঢ়িছে।

দ্বিতীয়তে, বিশ্বই নিজৰ যোগান শৃংখলত শক্তিশালীতা আৰু নিৰ্ভৰযোগ্যতাৰ গুৰুত্ব স্বীকাৰ কৰিছে।

তৃতীয়তে, বিশ্বৰ প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ সংস্কাৰৰ জৰিয়তে বহুপক্ষীয়তাবাদক প্ৰসাৰিত কৰাৰ সামূহিক আহ্বান। এই পৰিৱৰ্তনসমূহত আমাৰ জি-২০ৰ সভাপতিত্বই অনুঘটকীয় ভূমিকা পালন কৰিছে।

২০২২ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত যেতিয়া আমি ইণ্ডোনেছিয়াৰ পৰা অধ্যক্ষতাৰ পদ গ্ৰহণ কৰিছিলো, তেতিয়া মই লিখিছিলোঁ যে জি-২০ মানসিকতাৰ আমূল পৰিৱৰ্তনৰ বাহক হ’ব লাগে। উন্নয়নশীল দেশ, গ্ল’বেল চাউথৰ দেশ আৰু আফ্ৰিকান দেশৰ প্ৰান্তীয় আকাংক্ষাক মূলসুঁতিলৈ অনাৰ বিশেষ প্ৰয়োজন আছে।
এই চিন্তাধাৰাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ভাৰতে ‘ভইচ অৱ গ্ল’বেল চাউথ ছামিট’ৰো আয়োজন কৰিছিল। এই সন্মিলনত ১২৫ খন দেশ অংশগ্ৰহণ কৰে। ভাৰতৰ অধ্যক্ষতাত গ্ৰহণ কৰা অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ আছিল এয়া। গ্ল’বেল চাউথৰ দেশসমূহৰ মতামত আৰু অভিজ্ঞতা জানিবলৈ এইটো আছিল এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰচেষ্টা। তদুপৰি আমাৰ অধ্যক্ষতাত আফ্ৰিকান দেশসমূহে এতিয়ালৈকে সৰ্বাধিক অংশগ্ৰহণ কৰাই নহয়, আফ্ৰিকান ইউনিয়নক জি-২০ৰ স্থায়ী সদস্য হিচাপে অন্তৰ্ভুক্ত কৰাও দেখা গৈছে।

আমাৰ পৃথিৱীখন আন্তঃসংযোগী, অৰ্থাৎ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত আমাৰ প্ৰত্যাহ্বানসমূহো আন্তঃসংযোগী। ২০৩০ চনৰ এজেণ্ডাৰ মধ্যকালীন বছৰ আৰু বহুতে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে যে বহনক্ষম উন্নয়ন লক্ষ্য (এছডিজি) বিষয়টোৰ অগ্ৰগতি ৰেলপথৰ পৰা ওলাই গৈছে।

এছডিজিসমূহৰ অগ্ৰগতি ত্বৰান্বিত কৰাৰ বাবে জি-২০ ২০২৩ৰ কাৰ্য্য পৰিকল্পনাই ভৱিষ্যতৰ পথ নিৰ্ধাৰণ কৰিব। ইয়াৰ দ্বাৰা এছডিজিসমূহ লাভৰ পথ প্ৰশস্ত হ’ব।ভাৰতত প্ৰকৃতিৰ সৈতে মিলাপ্ৰীতিৰে গতি কৰাটো আমাৰ মূলমন্ত্ৰ হৈ আহিছে আৰু আধুনিক যুগতো আমি জলবায়ু কাৰ্য্যত অৰিহণা যোগাইছো।

গ্ল’বেল চাউথৰ বহু দেশ উন্নয়নৰ বিভিন্ন পৰ্যায়ত আছে আৰু এই সময়ছোৱাত জলবায়ুৰ ব্যৱস্থাৰ যত্ন লোৱা উচিত। জলবায়ু কাৰ্য্যৰ আকাংক্ষাৰ লগতে আমি এইটোও চাব লাগিব যে জলবায়ু বিত্ত আৰু প্ৰযুক্তি হস্তান্তৰৰো যত্ন লোৱা হয়।

আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ সমস্যাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ হ’লে নিষেধাজ্ঞাৰ মনোভাৱ সলনি কৰিব লাগে। ‘কি কৰিব নালাগে’ৰ পৰা ‘কি কৰিব পাৰি’ চিন্তাধাৰালৈ গতি কৰিব লাগিব। আমি সৃষ্টিশীল কৰ্ম সংস্কৃতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগিব।

চেন্নাই এইচ এল পিয়ে বহনক্ষম আৰু শক্তিশালী নীলা অৰ্থনীতিৰ বাবে আমাৰ মহাসাগৰসমূহ সুস্থ কৰি ৰখাৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।সেউজ হাইড্ৰজেন উদ্ভাৱন কেন্দ্ৰৰ জৰিয়তে আমাৰ অধ্যক্ষ পদে স্বচ্ছ আৰু সেউজ হাইড্ৰজেনৰ বাবে এক বিশ্বব্যাপী পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সৃষ্টি কৰিব।
 
২০১৫ চনত আমি আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সৌৰ মিত্ৰতা আৰম্ভ কৰিছিলো। এতিয়া গ্ল’বেল বায়’ফুৱেলছ এলায়েন্সৰ জৰিয়তে আমি বিশ্বৰ শক্তি পৰিৱৰ্তন সক্ষম কৰিবলৈ সহযোগিতা কৰিম। ইয়াৰ লগে লগে বৃত্তাকাৰ অৰ্থনীতিৰ সুফল অধিক সংখ্যক লোকৰ মাজলৈ যাব।জলবায়ু কাৰ্য্যক গণতান্ত্ৰিক ৰূপ দিয়াটোৱেই এই আন্দোলনক গতি প্ৰদানৰ সৰ্বোত্তম উপায়। মানুহে যেনেকৈ নিজৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি দৈনন্দিন সিদ্ধান্ত লয়, তেনেকৈয়ে গ্ৰহটোৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱৰ কথা মনত ৰাখি নিজৰ জীৱনশৈলীৰ সিদ্ধান্তও ল’ব পাৰে। যোগ যেনেকৈ বিশ্বব্যাপী গণ আন্দোলনলৈ পৰিণত হৈছে, আমিও ‘বহনক্ষম পৰিৱেশৰ বাবে জীৱনশৈলী’ (LiFE)ৰ প্ৰচাৰ কৰিছো।

জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বাবে খাদ্য আৰু পুষ্টিৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাটো এটা ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান হ’ব। ইয়াৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত মোটা শস্য বা সেউজীয়া শস্যই যথেষ্ট সহায় কৰিব পাৰে। শ্ৰীঅন্নই জলবায়ু স্মাৰ্ট কৃষিকো প্ৰসাৰিত কৰিছে। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাজৰাৰ বছৰত আমি শ্ৰীঅন্নক বিশ্ব পৰ্যায়লৈ লৈ গৈছো। 

প্ৰযুক্তি পৰিৱৰ্তনশীল যদিও ইয়াক সৰ্বাংগীন হোৱাটোও প্ৰয়োজন। আগতে প্ৰযুক্তিগত অগ্ৰগতিৰ সুফল সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীকে সমানে পোৱা নাছিল। বিগত কেইবছৰমানৰ পৰা ভাৰতে দেখুৱাইছে যে প্ৰযুক্তিৰ সহায় লৈ কেনেকৈ বৈষম্য হ্ৰাস কৰিব পাৰি। উদাহৰণস্বৰূপে, বিশ্বৰ কোটি কোটি লোক যিসকল বেংকহীন, বা যিসকলৰ ডিজিটেল পৰিচয় নাই, তেওঁলোকক ডিজিটেল পাব্লিক ইনফ্ৰাষ্ট্ৰাকচাৰ (ডিপিআই)ৰ জৰিয়তে বোৰ্ডত আনিব পৰা যাব।

ডিপিআই ব্যৱহাৰ কৰি আমি লাভ কৰা ফলাফল সমগ্ৰ বিশ্বই দেখিছে আৰু ইয়াৰ গুৰুত্ব স্বীকাৰ কৰিছে। এতিয়া জি-২০ৰ জৰিয়তে আমি উন্নয়নশীল দেশসমূহক ডিপিআই গ্ৰহণ, নিৰ্মাণ আৰু সম্প্ৰসাৰণত সহায় কৰিম যাতে অন্তৰ্ভুক্ত বৃদ্ধিৰ ক্ষমতা লাভ কৰিব পৰা যায়।

ভাৰত দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পোৱা বৃহৎ অৰ্থনীতি হোৱাটো কোনো আকস্মিক নহয়। আমাৰ সহজ, ব্যৱহাৰিক আৰু বহনক্ষম পদ্ধতিয়ে দুৰ্বল আৰু প্ৰান্তীয় লোকসকলক আমাৰ উন্নয়ন যাত্ৰাৰ নেতৃত্ব দিবলৈ শক্তিশালী কৰি তুলিছে। মহাকাশৰ পৰা ক্ৰীড়া, অৰ্থনীতিৰ পৰা উদ্যোগীকৰণলৈকে ভাৰতীয় মহিলাসকলে বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত আগভাগ লৈছে। আজি ভাৰতে মহিলাৰ বিকাশৰ বাহিৰলৈ গৈ নাৰী নেতৃত্বাধীন উন্নয়নৰ মন্ত্ৰত আগবাঢ়িছে।

ভাৰতৰ বাবে জি-২০ৰ অধ্যক্ষ পদ কেৱল উচ্চ পৰ্যায়ৰ কূটনৈতিক প্ৰচেষ্টা নহয়। গণতন্ত্ৰৰ মাতৃ আৰু বৈচিত্ৰ্যৰ আৰ্হি হিচাপে আমি এই অভিজ্ঞতাৰ দুৱাৰ বিশ্বৰ বাবে মুকলি কৰিছো।

আজি বৃহৎ পৰিসৰত যিকোনো কাম কৰাৰ কথা আহিলেই ভাৰতৰ নামটো সহজেই মনলৈ আহে। জি-২০ৰ অধ্যক্ষতাও ইয়াৰ ব্যতিক্ৰম নহয়। ভাৰতত ই এক গণ আন্দোলনলৈ পৰিণত হৈছে। জি-২০ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে আমাৰ কাৰ্যকালৰ শেষলৈকে সমগ্ৰ ভাৰতৰ ৬০খন চহৰত ২০০ৰো অধিক বৈঠক অনুষ্ঠিত হ’ব। এই সময়ছোৱাত আমি ১২৫খন দেশৰ পৰা প্ৰায় এক লাখ প্ৰতিনিধিক আতিথ্য দিম। এই ৰাষ্ট্ৰপতিৰ দৰে ইমান বিশাল আৰু বৈচিত্ৰময় ভৌগোলিক বিস্তৃতি কেতিয়াও কোনো অধ্যক্ষতাই সামৰি লোৱা নাই।

ভাৰতৰ জনগাঁথনি, গণতন্ত্ৰ, বৈচিত্ৰ্য আৰু উন্নয়নৰ বিষয়ে আন কাৰোবাৰ পৰা শুনাটো এটা কথা আৰু প্ৰত্যক্ষভাৱে অনুভৱ কৰাটো একেবাৰে বেলেগ কথা। মোৰ বিশ্বাস যে আমাৰ জি-২০ৰ প্ৰতিনিধিসকলে নিজেই এই কথা উপলব্ধি কৰিব।

আমাৰ জি-২০ অধ্যক্ষই বিভাজন দূৰ কৰিব বিচাৰে, বাধা আঁতৰাব বিচাৰে, আৰু সহযোগিতা গভীৰ কৰিব বিচাৰে। আমাৰ আত্মা হৈছে এনে এখন পৃথিৱী গঢ়ি তোলা য’ত ঐক্যই পাৰ্থক্যক অতিক্ৰম কৰে, য’ত ভাগ কৰা লক্ষ্যই বিভাজনক ট্ৰাম্প কৰে।

জি-২০ৰ অধ্যক্ষ হিচাপে আমি বিশ্বৰ পদাংক প্ৰসাৰিত কৰাৰ সংকল্প কৰিছিলো, যাতে প্ৰতিটো কণ্ঠ শুনা যায় আৰু প্ৰতিখন দেশেই নিজৰ অৱদান আগবঢ়ায়। মই নিশ্চিত যে আমি কাৰ্য্য আৰু দৃশ্যমান ফলাফলৰ সৈতে আমাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰিছো।
 
(লেখক ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী, narendramodi.inৰ পৰা এই লেখাটো অনুবাদ কৰা হৈছে)