আমেৰিকাই আঙুলিয়াইছে যে ভাৰত চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীয়ে পান্নুন হত্যাৰ ষড়যন্ত্ৰত নিখিল গুপ্তাক চম্ভালিছিল

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 3 Months ago
গুৰপতৱন্ত সিং পাননুন
গুৰপতৱন্ত সিং পাননুন
নিউয়ৰ্কৰ

আমেৰিকাৰ ফেডাৰেল প্ৰচিকিউটৰে ভাৰত চৰকাৰৰ এজন বিষয়াই আমেৰিকাৰ মাটিত খালিস্তানী সন্ত্ৰাসবাদী গুৰপতৱন্ত সিং পাননুনক হত্যাৰ ষড়যন্ত্ৰৰ নিৰ্দেশ দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। বৃহস্পতিবাৰে আমেৰিকাৰ ন্যায় বিভাগে আন এজন ভাৰতীয় লোক নিখিল গুপ্তাৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ উত্থাপন কৰে। তেওঁ বিফল হত্যাৰ চক্ৰান্তত ভূমিকা লোৱা বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

মানহাটানৰ আদালতত দাখিল কৰা অভিযোগনামা অনুসৰি ৫২ বছৰীয়া নিখিল গুপ্তা ওৰফে 'নিক' ভাৰতৰ চৰকাৰী এজেন্সীৰ কৰ্মচাৰীজনৰ সৈতে গোপন বুজাবুজি কৰি আমেৰিকাৰ নাগৰিক তথা খালিস্তানী সংগঠন শিখছ ফৰ জাষ্টিছৰ প্ৰতিষ্ঠাপক পান্নুনক হত্যা কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল।

নিউয়ৰ্কৰ দক্ষিণ জিলাৰ এটৰ্ণী ডামিয়ান উইলিয়ামছে এক বিবৃতিত কয়, "অভিযুক্তজনে ভাৰতৰ পৰা ভাৰতীয় মূলৰ এজন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নাগৰিক যি শিখসকলৰ বাবে এখন সাৰ্বভৌম ৰাষ্ট্ৰ স্থাপনৰ বাবে ৰাজহুৱাভাৱে ওকালতি কৰিছে, ইয়াত নিউয়ৰ্ক চহৰত হত্যাৰ ষড়যন্ত্ৰ কৰিছিল।"

যোৱা সপ্তাহত ফাইনেন্সিয়েল টাইমছৰ এক প্ৰতিবেদনৰ পিছতে এই পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছে য’ত কোৱা হৈছে যে আমেৰিকা কৰ্তৃপক্ষই পান্নুনক হত্যাৰ চক্ৰান্ত বিফল কৰি নতুন দিল্লী জড়িত থকাৰ উদ্বেগক লৈ ভাৰতক সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে।

চলিত বৰ্ষৰ জুন মাহত খালিস্তানী সন্ত্ৰাসবাদী হৰদীপ সিং নিজ্জাৰৰ হত্যাকাণ্ডৰ সৈতে ভাৰতীয় এজেণ্টৰ সম্পৰ্ক থকা বুলি কানাডাৰ অভিযোগক লৈ বিতৰ্ক অব্যাহত থকাৰ সময়তে আমেৰিকাৰ এই অভিযোগ উত্থাপন হৈছে। অৱশ্যে কানাডাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী জাষ্টিন ট্ৰুডোৱে এই অভিযোগসমূহৰ সমৰ্থনত এতিয়াও প্ৰমাণ দিব পৰা নাই।

ভাৰত চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীজনৰ নাম আমেৰিকাৰ আদালতৰ নথিত উল্লেখ কৰা হোৱা নাই য’ত কোৱা হৈছে যে তেওঁৰ দায়িত্বত নিৰাপত্তা আৰু চোৰাংচোৱাৰ কথাও আছে। 'চিচি-১' বুলি উল্লেখ কৰা এই ব্যক্তিজনে 'ভাৰতৰ পৰা' পান্নুনক হত্যা কৰাৰ পৰিকল্পনা "নিৰ্দেশনা" দিছিল বুলি অভিযোগ উঠিছে। অভিযোগত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ২০২৩ চনৰ মে’ মাহত তেওঁ নিখিল গুপ্তাক পান্নুনৰ হত্যাকাণ্ডৰ আয়োজন কৰিবলৈ নিযুক্তি দিছিল।

গুজৰাটত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে থকা অপৰাধমূলক গোচৰ খাৰিজ কৰা হ’ব বুলি আশ্বাস দিয়াৰ পিছত গুপ্তাই পৰিকল্পনা কৰিবলৈ সন্মত হোৱা বুলি ফেডাৰেল প্ৰচিকিউটৰসকলে অভিযোগ কৰে। অভিযোগ অনুসৰি ভাৰতীয় বিষয়াগৰাকীয়ে গুপ্তাক আশ্বাস দিছিল যে “আপোনাৰ গুজৰাট (কেছ)ৰ যত্ন লোৱা হৈছে” আৰু “আপোনাক আৰু কেতিয়াও কোনেও আমনি নকৰে”। তেওঁ আৰু গুপ্তা আৰু এজন "ডিচিপি" (আৰক্ষী উপাযুক্ত)ৰ মাজত বৈঠকৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়ায়।

গুপ্তাই পান্নুনৰ হত্যাকাণ্ডৰ বাবে এজন হিটমেন নিয়োগ কৰিবলৈ এজন কথিত অপৰাধী সহযোগীৰ পৰা সহায় বিচাৰিছিল বুলি অভিযোগ উঠিছে। অভিযুক্তসকলে কয় যে সহযোগীজন আচলতে ড্ৰাগ বলবৎকাৰী প্ৰশাসন (ডি ই এ)ৰ সৈতে কাম কৰা এজন গোপনীয় উৎস আৰু হিটমেনজন এজেন্সীটোৰ আণ্ডাৰকাভাৰ এজেণ্ট হয়।

অভিযোগ অনুসৰি এই চক্ৰান্তত গুপ্তাই পান্নুনৰ হত্যাৰ বাবে এক লাখ ডলাৰ দিবলৈ সন্মত হৈছিল আৰু ব্যৱস্থাৰ অংশ হিচাপে মানহাটানত থকা আণ্ডাৰকাভাৰ এজেণ্টজনক (অভিযোগত "ইউচি" বুলি কোৱা হৈছে) ১৫ হাজাৰ ডলাৰৰ আগতীয়া ধন প্ৰদান কৰা হৈছিল।

অভিযোগনামাত কোৱা হৈছে যে ২০২৩ চনৰ ৯ জুনত বা তাৰ আশে-পাশে চিচি-১ আৰু গুপ্তাই হত্যাকাণ্ডৰ আগতীয়া ধন হিচাপে নিউয়ৰ্কৰ মানহাটানৰ ইউচিলৈ ১৫ হাজাৰ ডলাৰ নগদ ধন যোগান ধৰাৰ ব্যৱস্থা কৰিছিল।

আদালতৰ নথি অনুসৰি ভাৰতীয় বিষয়াগৰাকীয়ে গুপ্তাক লক্ষ্যকৰা ব্যক্তিগৰাকীৰ বিষয়ে বিতং তথ্য প্ৰদান কৰিছিল, য’ত তেওঁৰ ঘৰৰ ঠিকনা, ফোন নম্বৰ আৰু দৈনন্দিন কাম-কাজ আদিও আছিল, যিটো তাৰ পিছত গুপ্তাই ডি ই এৰ এজেণ্টক দিছিল।

বিষয়াগৰাকীয়ে গুপ্তাক এই অভিযানৰ অগ্ৰগতিৰ বিষয়ে অৱগত ৰাখিবলৈও নিৰ্দেশ দিয়ে, য’ত পান্নুনৰ চোৰাংচোৱাগিৰিৰ ফটো ফৰৱাৰ্ড কৰাটোও অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।

“গুপ্তাই ইউচিক হত্যাকাণ্ড অতি সোনকালে সম্পন্ন কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল, কিন্তু গুপ্তাই ইউচিক বিশেষভাৱে নিৰ্দেশ দিছিল যে পৰৱৰ্তী সপ্তাহকেইটাত আমেৰিকা আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ উচ্চ পৰ্যায়ৰ বিষয়াসকলৰ মাজত হ’বলগীয়া প্ৰত্যাশিত সভাৰ সময়ৰ আশে-পাশে হত্যাকাণ্ড সংঘটিত নকৰিবলৈ,” অভিযোগত উল্লেখ কৰা হৈছে।

তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, ২১-২৩ জুনত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ আমেৰিকা ভ্ৰমণৰ পূৰ্বে গুপ্তাক হত্যাৰ ষড়যন্ত্ৰ সম্পন্ন নকৰিবলৈ সকীয়াই দিছিল বিষয়াগৰাকীয়ে। এটা বাৰ্তাত বিষয়াগৰাকীয়ে গুপ্তাক কয় যে, "এয়া আশাব্যঞ্জক যেন লাগিছে...কিন্তু আমাৰ আজি মাত্ৰ...আজি নহ'লে ২৪ তাৰিখৰ পিছত হ'ব।"

১৮ জুনত কানাডাত হৰদীপ সিং নিজ্জাৰক হত্যা কৰাৰ পিছত গুপ্তাই আণ্ডাৰকাভাৰ এজেণ্টজনক জনাইছিল যে নিজাৰ “লক্ষ্যও আছিল” আৰু “আমাৰ ইমানবোৰ লক্ষ্য আছে”।

ভাৰতীয় বিষয়াগৰাকীয়ে গুপ্তাক হত্যাকাণ্ডৰ কাম আগবঢ়াই নিবলৈ হেঁচা প্ৰয়োগ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, ২০ জুন বা তাৰ আশে-পাশে টেক্সট মেছেজযোগে তেওঁক কয় যে “এতিয়া ই এক অগ্ৰাধিকাৰ”। গুপ্তাই পাছলৈ আণ্ডাৰকাভাৰ এজেণ্টজনক কয় যে পান্নুনক হত্যা কৰাৰ বাবে “এতিয়া অপেক্ষা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই”।

কিছুদিন পিছত গুপ্তাক চেক গণৰাজ্যৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰেপ্তাৰ কৰে। বৰ্তমান তেওঁ প্ৰত্যাৰ্পণৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে।

গুপ্তাৰ বিৰুদ্ধে ভাড়াত হত্যা আৰু হত্যাৰ ষড়যন্ত্ৰৰ দুটা অভিযোগ আছে। দোষী সাব্যস্ত হ’লে সৰ্বোচ্চ ২০ বছৰৰ কাৰাদণ্ডৰ সম্ভাৱনা আছে।

ভাৰতে তীব্ৰভাবে খণ্ডন কৰি আমেৰিকাৰ অভিযোগক অস্বীকাৰ কৰি কয় যে পান্নুনক হত্যাৰ তথাকথিত ষড়যন্ত্ৰ “চৰকাৰী নীতিৰ বিপৰীত”।

ইয়াত স্বীকাৰ কৰা হৈছে যে ভাৰত চৰকাৰৰ এজন বিষয়াৰ কথিত চক্ৰান্তৰ সৈতে সম্পৰ্ক এটা “চিন্তাৰ বিষয়” আৰু উচ্চ পৰ্যায়ৰ তদন্ত সমিতি এখনে গোচৰৰ সকলো দিশৰ তদন্ত কৰিব বুলি আশ্বাস দিয়ে।