চীনত শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ বৃদ্ধিৰ বাবে পৰামৰ্শ জাৰি পাঁচ ৰাজ্যৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 3 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী 
 
চীনত বিশেষকৈ শিশুৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ বৃদ্ধি পোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত কেন্দ্ৰই প্ৰস্তুতি পুনৰীক্ষণৰ নিৰ্দেশ দিয়াৰ পিছত ৰাজস্থান, গুজৰাট, উত্তৰাখণ্ড, কৰ্ণাটক, তামিলনাডুকে ধৰি পাঁচখন ৰাজ্যই স্বাস্থ্যসেৱাৰ আন্তঃগাঁথনি সতৰ্ক কৰি দিছে।
 
কৰ্ণাটক স্বাস্থ্য বিভাগেও নাগৰিকসকলক ৰোগ সন্দৰ্ভত ঋতুভিত্তিক ফ্লুৰ বিষয়ে সচেতন হ’বলৈ পৰামৰ্শ জাৰি কৰিছে।পৰামৰ্শ অনুসৰি, ঋতুভিত্তিক ফ্লু হৈছে সাধাৰণতে পাঁচৰ পৰা সাত দিনলৈকে চলি থকা এটা সংক্ৰামক ৰোগ আৰু ইয়াৰ ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ হাৰ কম। কিন্তু ইয়াৰ ফলত নৱজাতক, বৃদ্ধ, গৰ্ভৱতী মহিলা, ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হ্ৰাস পোৱা আৰু ষ্টেৰইডৰ দৰে দীৰ্ঘদিনীয়া ঔষধ গ্ৰহণ কৰাসকলৰ বাবে অধিক বিপদৰ সৃষ্টি হয়, যিসকলক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তিৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে। ইয়াৰ লক্ষণসমূহ হ’ল জ্বৰ, ঠাণ্ডা, অসুস্থতা, ভোক কমি যোৱা, মাইয়ালজিয়া, বমি, হাঁচি আৰু তিনি সপ্তাহলৈকে থাকিব পৰা শুকান কাহ। 
 
ৰাজস্থানৰ চিকিৎসা আৰু স্বাস্থ্য বিভাগে ইয়াৰ কৰ্মচাৰীসকলক সজাগ হৈ থাকিবলৈ আৰু ৰেপিড ৰেচপন্স টিম গঠন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। ইয়াৰ পৰামৰ্শত ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য বিভাগে সংশ্লিষ্ট বিষয়াসকলক এই ৰোগ প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিৎসাৰ বাবে এক কাৰ্য্য পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিবলৈ কয়।
 
ৰাজস্থান স্বাস্থ্য বিভাগৰ অতিৰিক্ত মুখ্য সচিব শুভ্ৰা সিঙে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে বিষয়াসকলক সম্বোধন কৰি কয় যে পৰিস্থিতি 'বৰ্তমান চিন্তনীয় নহয়' কিন্তু চিকিৎসা কৰ্মীসকলে সমগ্ৰ ৰাজ্যতে সংক্ৰামক ৰোগৰ ওপৰত চকু ৰখা আৰু প্ৰতিৰোধৰ বাবে সম্পূৰ্ণ সতৰ্কতাৰে কাম কৰিব লাগে বুলি বিবৃতিত কোৱা হৈছে। 
 
এই ৰোগ প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিৎসাৰ বাবে তিনিদিনৰ ভিতৰত এক কৰ্ম পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিবলৈ সিঙে বিষয়াসকলক নিৰ্দেশ দিয়ে। জিলা আৰু চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় পৰ্যায়ত এজন ন’ডেল বিষয়া নিযুক্তি দিয়াৰ লগতে সংমণ্ডল আৰু জিলা পৰ্যায়ত ৰেপিড ৰেচপন্স টিম গঠন কৰিবলৈ কয়।
 
উত্তৰাখণ্ডৰ স্বাস্থ্য সচিব ডাঃ আৰ ৰাজেশ কুমাৰে এই সন্দৰ্ভত নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে। তেওঁ চিকিৎসা দলসমূহক শিশুৰ নিউমোনিয়া আৰু ইনফ্লুৱেঞ্জাৰ লক্ষণসমূহ নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ কয়।
 
গুজৰাট চৰকাৰেও এক পৰামৰ্শ জাৰি কৰিছে, য’ত সকলো চিকিৎসালয়ক সষ্টম হৈ থাকিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হয়। আহমেদাবাদ অসামৰিক চিকিৎসালয়ৰ অধীক্ষক চিকিৎসক ৰাকেশ যোশীয়ে কয় যে চীনত বিয়পি পৰা ৰহস্যজনক ভাইৰাছৰ কথা মনত ৰাখি চৰকাৰী চিকিৎসালয়সমূহে পুনৰবাৰ প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰিছে।  
 
তামিলনাডুৰ জনস্বাস্থ্য আৰু প্ৰতিৰোধমূলক চিকিৎসা সঞ্চালকে ৰাজ্যখনত শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগৰ ওপৰত চোৰাংচোৱাগিৰি বৃদ্ধি কৰিবলৈ স্বাস্থ্য বিভাগক সতৰ্ক কৰি দিছে। ৰোগৰ নিৰীক্ষণ বৃদ্ধি কৰাৰ উপৰিও স্বাস্থ্য বিভাগক ৰোগীক পৰিচালনাৰ সুবিধাসমূহ শক্তিশালী কৰিবলৈও কোৱা হৈছে। ব্যক্তিগত সুবিধাকে ধৰি চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু চিকিৎসালয়সমূহক গুৰুতৰ তীব্ৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ, তীব্ৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ বা ইনফ্লুৱেঞ্জাৰ দৰে ৰোগৰ ক্ষেত্ৰত আইডিএছপি-আইএইচআইপি পৰ্টেলত ৰিপৰ্ট কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হৈছে।
 
কেন্দ্ৰই ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলসমূহক জনস্বাস্থ্য আৰু চিকিৎসালয়ৰ প্ৰস্তুতিৰ ব্যৱস্থাসমূহ তৎকালীনভাৱে পুনৰীক্ষণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাই পৰামৰ্শ জাৰি কৰাৰ পিছতে এই পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছে। দেওবাৰে কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে দিয়া পৰামৰ্শদাতাত বৰ্তমান পৰিস্থিতি ইমান আতংকজনক নহয় বুলি উল্লেখ কৰি কয় যে একেখিনিকে তীক্ষ্ণ দৃষ্টিৰে চোৱাচিতা কৰি আছে।
 
শেহতীয়াকৈ উত্তৰ চীনত শিশুৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ বৃদ্ধি পোৱাৰ ইংগিত দিয়া শেহতীয়া প্ৰতিবেদনসমূহৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে সক্ৰিয়ভাৱে শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগৰ বিৰুদ্ধে প্ৰস্তুতিৰ ব্যৱস্থাসমূহ পুনৰীক্ষণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। চলি থকা ইনফ্লুৱেঞ্জা আৰু শীতকালৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি গুৰুত্বপূৰ্ণ যাৰ ফলত শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগৰ ৰোগী বৃদ্ধি পায়। ভাৰত চৰকাৰে পৰিস্থিতি তীক্ষ্ণভাৱে নিৰীক্ষণ কৰি আছে। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য সচিবে ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলসমূহলৈও এখন পত্ৰ লিখি জনস্বাস্থ্য আৰু চিকিৎসালয়ৰ প্ৰস্তুতিৰ ব্যৱস্থাসমূহ শীঘ্ৰে পুনৰীক্ষণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে।
 
কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ পত্ৰখনত উল্লেখ কৰিছে, "সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলক চলিত বৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে 'ক'ভিডৰ প্ৰসংগত সংশোধিত চোৱাচিতা কৌশলৰ বাবে অপাৰেচনেল গাইডলাইন' ৰূপায়ণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে, য'ত ইনফ্লুৱেঞ্জাৰ দৰে ৰোগৰ (আই এল আই) ৰোগী হিচাপে উপস্থাপন কৰা শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ সৃষ্টিকাৰী জীৱাণুৰ সংহত চোৱাচিতাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে।"