প্ৰথমবাৰৰ বাবে দুৰাৰোগ্য ৰোগৰ 'মেড ইন ইণ্ডিয়া' ঔষধ মুকলি

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 3 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী
 
প্ৰথমবাৰৰ বাবে দুৰাৰোগ্য ৰোগৰ বাবে চাৰিবিধ ঘৰতে উৎপাদিত ‘মেড ইন ইণ্ডিয়া’ ঔষধ প্ৰস্তুত কৰি কেন্দ্রই বিশেষ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ১৩টা দুৰাৰোগ্য ৰোগক অগ্ৰাধিকাৰ দিছে। একাডেমী, ফাৰ্মা উদ্যোগ, সংস্থা আৰু চিডিএছচিঅ’ৰ ঔষধ বিভাগৰ সৈতে হোৱা আলোচনাৰ অন্তত ২০২২ চনৰ জুলাই মাহত এই পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা হৈছিল।
 
কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ চৰকাৰী সূত্ৰই জনোৱা মতে, ফাৰ্মা কোম্পানী, বিজ্ঞানী, ঔষধ নিয়ন্ত্ৰক আৰু একাডেমীৰ সৈতে আলোচনাৰ অন্তত আমি ঔষধসমূহ ডেলিভাৰী কৰিবলৈ উৎপাদন আৰম্ভ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিলো। আমি ১৩টা দুৰাৰোগ্য ৰোগৰ ঔষধক অগ্ৰাধিকাৰ দিছোঁ। এইটো এটা বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন যাৰ ব্যয়ৰ বৃহৎ পাৰ্থক্য আছে। যদি কোনো ঔষধৰ মূল্য ২.৫ কোটি হয়, তেন্তে ভাৰতত ইয়াৰ মূল্য ২.৫ লাখ হ’ব বুলি সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে। 
 
দুৰাৰোগ্য ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা সকলো ঔষধ এতিয়ালৈকে আমদানি কৰা হৈছিল আৰু যিবোৰ অতি ব্যয়বহুল আছিল। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে জনাইছে যে নতুন ঔষধৰ দ্বাৰা খৰচ ১০০গুণ পৰ্যন্ত হ্ৰাস পাব। ছুইডেনৰ পৰা ৫ লাখ মূল্যৰ ২ মিলিগ্ৰাম টেবলেট ভাৰতত ৬৫০০ টকাত উপলব্ধ হ’ব বুলি সূত্ৰই জনায়।
 
দুৰাৰোগ্য ৰোগ হ’ল বিশেষভাৱে কম প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ স্বাস্থ্যজনিত অৱস্থা যিয়ে কম সংখ্যক লোক আক্ৰান্ত হয়। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ে প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি ভাৰতত ৮.৪-১০ কোটি ৰোগী হ’ব পাৰে আৰু ৮০ শতাংশ জিনীয় অৱস্থা।
 
বৰ্তমান আঠ প্ৰকাৰৰ জেনেৰিক ঔষধ আছে আৰু ইয়াৰ ভিতৰত ভাৰতত চাৰি প্ৰকাৰৰ ঔষধ উপলব্ধ আৰু অহা বছৰ আৰু চাৰি প্ৰকাৰৰ ঔষধ উপলব্ধ হ’ব। উপলব্ধ জেনেৰিক ঔষধসমূহ হ’ল টাইৰ’চিনেমিয়া টাইপ, গ’চাৰ ডিজিজ, উইলছন ডিজিজ আৰু ড্ৰেভেট বা লেনক্স গেষ্ট’ট চিণ্ড্ৰম-আক্ৰমণৰ বাবে। 
 
নিটিচিন'ন (কেপচুল)ৰ দৰে উপলব্ধ ঔষধ টাইৰ’চিনমিয়া টাইপ ১ ৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু এই ঔষধৰ খৰচৰ পাৰ্থক্য আন দেশৰ পৰা ক্ৰয় কৰিলে বছৰি ২.২ কোটি হয়। কিন্তু ভাৰতীয় কোম্পানী এটাই বছৰি ২.৫ লাখ টকাত এই ঔষধ প্ৰস্তুত কৰি আছে। গৌচাৰ ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে পৰামৰ্শ দিয়া এলিগ্লাষ্টেট ঔষধৰ বাবে ভাৰতৰ বছৰি ৩-৬ লাখ টকা খৰচ হ’ব। 
 
ছিকেল চেল অনিমিয়া ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হাইড্ৰ'ক্সিইউৰিয়া ঔষধো কম খৰচত উপলব্ধ। ভাৰতে অহা বছৰৰ পৰা কম মূল্যত উপলব্ধ হ’বলগীয়া ছিকেল চেল এনিমিয়াৰ বাবে হাইড্ৰক্সিইউৰিয়া চিৰাপৰ ঘৰুৱা উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিছে।
 
ভাৰতত প্ৰায় ৬৫ জন টাইৰ’চিনমিয়া টাইপ ১ দুৰাৰোগ্য ৰোগ, ২৩৫ জন গ’চাৰ ৰোগ আৰু সৰ্বাধিক সংখ্যক স্পাইনেল মাস্কুলাৰ এট্ৰফিৰ ৰোগীৰ ৰিপ’ৰ্ট পোৱা গৈছে। অন্য দেশৰ সফল আৰ্হি অধ্যয়ন কৰি ভাৰতে দুৰাৰোগ্য ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে কম খৰচী ঔষধৰ কাম আৰম্ভ কৰিছে।