উত্তৰ-পূবৰ প্ৰথমখন মাল্টি স্পেচিয়েলিটি আয়ুৰ্বেদিক হাস্পতাল 'UHAN' উদ্বোধন হ'ল USTMত

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 10 Months ago
মেঘালয়ৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী আম্পাৰিন লিংডোৱে উহান উদ্বোধন কৰিছে
মেঘালয়ৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী আম্পাৰিন লিংডোৱে উহান উদ্বোধন কৰিছে
গুৱাহাটী

ইউনিভাৰ্ছিটি হাস্পতাল অৱ আয়ুৰ্বেদ এণ্ড নেচাৰোপেথী (উহান/ UHAN), উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ আগশাৰীৰ মাল্টি স্পেচিয়েলিটি আয়ুৰ্বেদিক হাস্পতাল আজি ইউ এছ টি এম (USTM) চৌহদত আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি কৰে মেঘালয়ৰ স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰী এম আম্পাৰিন লিংডোৱে। সম্প্ৰতি ১০০ খন বিচনাযুক্ত এই আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসালয়খন আছে ইউ এছ টি এম চৌহদত য'ত আন্তঃবিভাগীয় স্বাস্থ্য গৱেষণা আৰু কেন্দ্ৰীয় ইনষ্ট্ৰুমেণ্টেশ্যনৰ সুবিধা ইতিমধ্যে উপলব্ধ আৰু কাম কৰি আছে। 
 
এক জনসমাৱেশক সম্বোধন কৰি স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী আম্পাৰিন লিংডোৱে কয়, "উহানত যি ধৰণৰ আন্তঃগাঁথনি আৰু সা-সুবিধা আগবঢ়াইছে, সেয়া বিস্ময়কৰ। ইউ এছ টি এম হ'ল এখন শিক্ষামূলক গাঁও, এক পৃথক প্ৰতিষ্ঠান। উহান উদ্বোধন কৰি মই আনন্দিত হৈছো।" তেওঁ লগতে কয়, "মই এই কথা জানিবলৈ পাই অতিশয় আনন্দিত যে আয়ুৰ্বেদ আৰু প্ৰাকৃতিক চিকিত্সা জ্ঞানৰ এনে শাখা যিবোৰে অধিক জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰি আহিছে।
 
 
উদ্বোধনৰ সময়ত মঞ্চত বিশিষ্ট ব্যক্তিসকল
 
অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে ইউ এছ টি এমৰ বিকাশক প্ৰশংসা কৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে মেঘালয় চৰকাৰে মহবুবুল হকৰ দৰে দূৰদৃষ্টিসম্পন্ন ব্যক্তিৰ সৈতে অংশীদাৰিত্ব স্থাপন কৰি অতি আনন্দিত হৈছে। "জ্ঞান কিনিব নোৱাৰে, শিকাব লাগে, প্ৰতিপালন কৰিব লাগে।   জ্ঞানৰ বাবে মানুহে নিজৰ জীৱনত আগুৱাই যাব পাৰে। মই আপোনালোকক আশ্বাস দিছো যে মেঘালয় চৰকাৰে ইউ এছ টি এম চৌহদত আগন্তুক পি এ চাংমা ইণ্টাৰনেশ্যনেল মেডিকেল কলেজ আৰু হাস্পতাল স্থাপনৰ বাবে পূৰ্ণ সমৰ্থন আগবঢ়াব।"
 
অনুষ্ঠানত ইউ এছ টি এমৰ আচাৰ্য মহবুবুল হকে কয়, অদূৰ ভৱিষ্যতে ২০৩০ চনৰ পূৰ্বে সকলো স্বাস্থ্য সেৱা বিভাগ -- এলোপেথী, ইউনানী, সিদ্ধ আৰু হোমিঅ'পেথীৰ লগতে গৱেষণাগাৰ ইউ এছ টি এমৰ চৌহদত থাকিব।
 
উহানৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ সৈতে বিশিষ্ট ব্যক্তিসকল
 
উহানে অভিজ্ঞ আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক  আৰু পেৰামেডিকেল ষ্টাফৰ এক সমৰ্পিত, গতিশীল আৰু যোগ্য দলৰ সৈতে উন্নত নিদান সেৱা আৰু শাস্ত্ৰীয় পঞ্চকৰ্ম চিকিৎসা প্ৰদান কৰে। দুৰ্ঘটনা আৰু জৰুৰীকালীন সেৱা, আই পি ডি, আৰু অ' পি ডিৰ সৈতে চিকিত্সালয়খনত বিভিন্ন ধৰণৰ চিকিৎসা আৰু থেৰাপী প্ৰদান কৰা হয়। ইয়াৰ ভিতৰত আছে বনৌষধি, মালিচ, যোগ, ধ্যান আৰু খাদ্যাভ্যাসৰ পৰিৱৰ্তন।
 
এই হাস্পতালখন বিশেষকৈ আৰ্থৰাইটিছ, হাঁপানি, পাচন তন্ত্ৰৰ বিকাৰৰ দৰে পুৰণি ৰোগৰ চিকিৎসা যথেষ্ট ফলপ্ৰসূ। ইয়াত মানসিক চাপ, উদ্বিগ্নতা আৰু অন্য মানসিক অৱস্থাৰ বাবেও চিকিৎসা প্ৰদান কৰা হয়। ইয়াত অত্যাধুনিক সা-সুবিধা আছে আৰু আয়ুৰ্বেদৰ ক্ষেত্ৰত চিকিত্সকসকল উচ্চ প্ৰশিক্ষণপ্ৰাপ্ত আৰু অভিজ্ঞ। 
 
চিকিৎসাল়খনৰ বিভিন্ন বিভাগসমূহ হ'ল কায়াচিকিৎসা (আয়ুৰ্বেদ ঔষধ), শল্য (শল্যচিকিত্সা), প্ৰসুতি তন্ত্ৰ আৰু স্ত্ৰী ৰোগ (গৰ্ভৰোগ আৰু স্ত্ৰীৰোগ), শলাক্য (ENT), নেত্ৰ ৰোগ (অপ্টালম'লজি), কুমাৰকৃত্য (শিশু ৰোগ), স্ৱস্তাবৃত্ত (যোগা এণ্ড ৱেলনেছ চেণ্টাৰ), জেৰিয়াট্ৰিক কেয়াৰ ক্লিনিক, ২৪ ঘণ্টাই ফাৰ্মাচী সেৱা, ২৪ ঘণ্টা এম্বুলেন্স সেৱা আৰু কেণ্টিন সেৱা। ২৪ ঘণ্টাই প্ৰয়োগশালাৰ সেৱাসমূহৰ ভিতৰত ইউ এছ জি, ই চি জি, এক্স ৰে, পঞ্চকৰ্ম থেৰাপী, অব্যংগ, স্নেহান, স্বেদন, বামন, বিৰেচনা, নাস্য, বশিষ্ট, শিৰোধাৰা আৰু ৰক্তমোক্ষন অন্যতম।