ভাৰতীয় গণতন্ত্ৰৰ সফলতা একাংশৰ বাবে অসহনীয় হৈ পৰিছে: প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 11 Months ago
 প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী
 
নতুন দিল্লী
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শনিবাৰে সংবাদ সংলাপত কয় যে ভাৰতে বিশ্বক দেখুৱাইছে যে গণতন্ত্ৰই প্ৰদান কৰিব পাৰে। তেওঁ লগতে কয় যে ভাৰতৰ গণতান্ত্ৰৰ সফলতাৰ বাবে কিছুমান লোকে ভাৰতীয় গণতান্ত্ৰিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ওপৰত আক্ৰমণ কৰিছে।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয়, "যিকোনো ৰাষ্ট্ৰৰ উন্নয়নত, নীতি নিৰ্ধাৰণত স্থবিৰতা হৈছে আটাইতকৈ ডাঙৰ বাধা। আমাৰ দেশত, পুৰণি চিন্তা ধাৰণ আৰু পুৰণি দৃষ্টিভংগীৰ বাবে, কিছুমান পৰিয়ালৰ সীমাবদ্ধতাৰ বাবে, দীৰ্ঘদিন ধৰি স্থবিৰতাই থিতাপি লৈ আছে। যদি আমি আগবাঢ়িব বিচাৰো, তেন্তে গতিশীলতা থাকিব লাগিব, সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সাহস থাকিব লাগিব। যদি ৰাষ্ট্ৰই বিকাশ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে নতুনত্ব গ্ৰহণ কৰাৰ সামৰ্থ্য থাকিব লাগে।"
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ভাৰতৰ গণতান্ত্ৰিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ শক্তিৰ বিষয়ে কয় আৰু বিগত কেইবছৰমানত ভাৰতত সৃষ্টি হোৱা কেইবাটাও নতুন প্ৰতিষ্ঠানৰ তালিকা তৈয়াৰ কৰিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে মন্তব্য কৰি কয়, "ভাৰতে আজি যি অৰ্জন কৰিছে, সেয়া আমাৰ গণতন্ত্ৰৰ শক্তি, আমাৰ প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ শক্তিৰ বাবে।"
 
তেওঁ কৈছিল যে বিশ্বই ভাৰতত গণতান্ত্ৰিকভাৱে নিৰ্বাচিত চৰকাৰে নিৰ্ণায়ক সিদ্ধান্ত লোৱা দেখিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে বিগত বছৰবোৰত ভাৰতত সৃষ্টি হোৱা নতুন প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছে আৰু আন্তৰ্জাতিক সৌৰ মিত্ৰতা আৰু দুৰ্যোগ স্থিতিস্থাপক আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে মিত্ৰজোঁটৰ উদাহৰণ দিয়ে।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ভৱিষ্যতৰ পৰিকল্পনা নিৰ্ণয় কৰাত নীতি আয়োগৰ এক ডাঙৰ ভূমিকা পালন কৰা, দেশত কৰ্পোৰেট প্ৰশাসন শক্তিশালী কৰাত ৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানী আইন ন্যায়াধিকৰণে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰা আৰু ভাৰতত এক আধুনিক কৰ ব্যৱস্থা গঢ়ি তোলাত জিএছটি পৰিষদৰ ভূমিকাৰ বিষয়ে মন্তব্য কৰিছে। তেওঁ এইটোও উল্লেখ কৰিছিল যে কৰোনাৰ মাজত দেশখনত বহু নিৰ্বাচন সফলতাৰে অনুষ্ঠিত হৈছিল।
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয়, "বিশ্বব্যাপী মহামাৰীৰ মাজত ভাৰতৰ অৰ্থনীতি শক্তিশালী আছিল আৰু বেংকিং ব্যৱস্থা শক্তিশালী আছিল। যি আমাৰ প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ শক্তি। আমাৰ গণতন্ত্ৰ আৰু গণতান্ত্ৰিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ সফলতাই ঈৰ্ষাৰ সৃষ্টি কৰিছে আৰু সেয়েহে আমাৰ গণতন্ত্ৰ আৰু গণতান্ত্ৰিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহক আক্ৰমণ কৰা হৈছে। কিন্তু মই নিশ্চিত যে, এই আক্ৰমণৰ মাজতো, ভাৰতে ইয়াৰ লক্ষ্যৰ দিশত দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়িব, আৰু ইয়াৰ লক্ষ্যত উপনীত হব।"

'ভাৰতৰ উত্থানত উত্ত-পূবৰ অৰিহণা যথেষ্ট'
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে লগতে কয় যে, উত্তৰ-পূব ভাৰত আৰু দিল্লীৰ মাজৰ দূৰত্ব বেছি নহয়। তেওঁৰ চৰকাৰে উত্তৰ-পূবত শান্তি আৰু স্থিৰতা আনিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছত তেওঁ এই অঞ্চললৈ তেওঁৰ পঞ্চাশতকৈও অধিক নিজৰ ভ্ৰমণ কৰিছে।
 
অনুষ্ঠানটোত ভাষণ প্ৰদান কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ২০২৩ চনৰ প্ৰথম ৭৫ দিনত দৰিদ্ৰ মহিলাসকলক 'দ্য ইণ্ডিয়া মোমেন্ট'ৰ সূচনা কৰিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰাকে ধৰি তেওঁৰ চৰকাৰৰ সাফল্যৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছে। তেওঁ কয়, "আমি দৰিদ্ৰ মহিলাসকলক 'দ্য ইণ্ডিয়া মোমেন্ট'ৰ সূচনা কৰিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰিছো। ভাৰতত বহু নীৰৱ বিপ্লৱ সংঘটিত হৈছে।"
 
প্ৰতিনিত্বমূলক ছবি
 
এই বছৰৰ সন্মিলনৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'দ্য ইণ্ডিয়া মোমেন্ট'। যিটো প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে "অতিৰিক্ত বিশেষ" বুলি অভিহিত কৰিছে। তেওঁ দেশৰ ভৱিষ্যত সম্পৰ্কে আশাবাদী বুলি ব্যক্ত কৰি কয় যে বৃহৎ প্ৰত্যাহ্বান থকা স্বত্বেও ভাৰত আগবাঢ়ি গৈছে।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ভাৰতৰ প্ৰগতিৰ বাবে জনসাধাৰণৰ প্ৰতিভাৰ ওপৰত বিশ্বাস ৰখাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি শাসনক মানৱীয় স্পৰ্শ দিয়াৰ বাবে তেওঁৰ চৰকাৰৰ প্ৰচেষ্টাৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰিছে। তেওঁ কয়, "ভাৰতৰ প্ৰগতিৰ বাবে মানুহৰ প্ৰতিভাৰ ওপৰত বিশ্বাস ৰাখিব লাগিব। চৰকাৰৰ ওপৰত মানুহৰ বিশ্বাসো সমানে গুৰুত্বপূৰ্ণ।"
 
অৱশ্যে, প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লগতে স্বীকাৰ কৰিছে যে কিছুমান লোকে ভাৰতক দুৰ্বল দৃষ্টিৰে প্ৰদৰ্শন কৰিছে আৰু লগতে কয় যে তেওঁলোকে এই পৱিত্ৰ সময়ত 'ক'লা চিহ্ন স্থাপনৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ লগতে গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে যে দেশৰ গণতন্ত্ৰক কিছু লোকে আক্ৰমণ কৰা স্বত্বেও ভাৰতে আগবাঢ়ি যাব।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ভাৰতৰ ঐতিহ্যৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় স্বীকৃতিৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰি চুৰি হোৱা শিল্পকলা ভাৰতলৈ ঘূৰাই দিয়াৰ বাবে দেশসমূহৰ মাজত হোৱা প্ৰতিযোগিতাৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰিছে। তেওঁ কয়, “চুৰি হোৱা সামগ্ৰী ভাৰতলৈ ঘূৰাই দিয়াৰ বাবে দেশবোৰৰ মাজত প্ৰতিযোগিতা চলি আছে।"