২+২ মন্ত্ৰী আলোচনাৰ বাবে ভাৰতত উপস্থিত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী পেনি ৱাং

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 7 Months ago
 ভাৰতত উপস্থিত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী পেনি ৱাং
ভাৰতত উপস্থিত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী পেনি ৱাং
 
নতুন দিল্লী
 
সোমবাৰে দ্বিতীয় ভাৰত-অষ্ট্ৰেলিয়া  অংশগ্ৰহণৰ বাবে ৰাজধানী দিল্লীত উপস্থিত হয় অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী পেনি ৱং। নতুন দিল্লীৰ পালামৰ বায়ুসেনা ষ্টেচনত তেওঁক উষ্ম আদৰণি জনোৱা হয়। 
 
বৈদেশিক পৰিক্ৰমাৰ মুখপাত্ৰ অৰিন্দম বাগচীয়ে এক্সত পোষ্ট কৰিছে যে, দ্বিতীয় ভাৰত-অষ্ট্ৰেলিয়া ২+২ মন্ত্ৰী আলোচনা আৰু চতুৰ্দশ বৈদেশিক মন্ত্ৰীৰ কাঠামো আলোচনাৰ সহ-সভাপতি হিচাপে নতুন দিল্লীত উপস্থিত হোৱাৰ সময়ত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ এফ এম চিনেটৰ ৱঙক উষ্ম আদৰণি জনাইছো। ভাৰত-অষ্ট্ৰেলিয়া অংশীদাৰিত্বৰ বিভিন্ন দিশ সামৰি আলোচনাৰ এক সমৃদ্ধ এজেণ্ডাৰ অপেক্ষা কৰি আছে।  
 
ইফালে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী তথা প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰিচাৰ্ড মাৰ্লেছ ইতিমধ্যে ২+২ আলোচনাৰ বাবে ভাৰতত উপস্থিত হৈছে। অষ্ট্ৰেলিয়াৰ দুয়োগৰাকী নেতাই তেওঁলোকৰ ভাৰতীয় সমকক্ষ বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰ আৰু প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙৰ সৈতে আলোচনাৰ সহ-অধ্যক্ষতা কৰিব।
 
ইয়াৰ পূৰ্বে মাৰ্লেছে কৈছিল যে ভাৰত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বাবে শীৰ্ষ স্তৰৰ নিৰাপত্তা অংশীদাৰ আৰু আমাৰ সৰ্বাংগীন কৌশলগত অংশীদাৰিত্ব হৈছে ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চলক প্ৰত্যক্ষভাৱে উপকৃত কৰা ব্যৱহাৰিক, স্পষ্ট কাৰ্য্যসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম। 
 
ইয়াৰ উপৰিও উল্লেখ কৰিছে, এই বছৰ ভাৰত-অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰতিৰক্ষা সম্পৰ্কত কেইবাটাও প্ৰথম স্থান দেখা গৈছে। য’ত পাৰ্থ ভ্ৰমণ আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াই এক্সাৰচাইজ মালাবাৰৰ আয়োজনকে ধৰি কেইবাটাও প্ৰথম স্থান লাভ কৰিছে। মাৰ্লেছে লগতে কয় যে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ৰ মতে এই সকলোবোৰে ৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা আৰু নিৰাপত্তা দুয়োটা ক্ষেত্ৰত অংশীদাৰিত্বৰ ক্ৰমবৰ্ধমান ঘনিষ্ঠতা প্ৰদৰ্শন কৰিছে।
 
ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চল মুকলি, সৰ্বাংগীন আৰু স্থিতিস্থাপক হৈ থকাটো নিশ্চিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ দৃষ্টিভংগীৰ মূলতে ভাৰতৰ সৈতে আমাৰ সহযোগিতা বুলিও তেওঁ লগতে কয়। ইফালে বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী ৱঙে উল্লেখ কৰে যে ভাৰত-অষ্ট্ৰেলিয়াৰ অংশীদাৰিত্ব আমাৰ ভাগ-বতৰা কৰা অঞ্চলটোৰ স্থিতিশীলতা আৰু সমৃদ্ধিৰ কেন্দ্ৰীয়।
 
তেওঁ গুৰুত্ব আৰোপ কৰি কয় যে, আমাৰ প্ৰতিৰক্ষা আৰু নিৰাপত্তা সহযোগিতাৰ গভীৰতাৰ সমান্তৰালভাৱে অষ্ট্ৰেলিয়াই আমাৰ অঞ্চলৰ সুবিধাৰ বাবে ভাৰতৰ সৈতে অধিক ঘনিষ্ঠভাৱে অংশীদাৰিত্ব কৰিবলৈ ভাৰত মহাসাগৰত, দক্ষিণ-পূব এছিয়া আৰু প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চলত প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। 
 
তদুপৰি ২+২ মন্ত্ৰীৰ আলোচনা ভাৰত-অষ্ট্ৰেলিয়াৰ সম্পৰ্কৰ এক মূল শিলাস্তম্ভ আৰু তেওঁলোকে বিচৰা ধৰণৰ অঞ্চল গঢ় দিবলৈ একেলগে কাম কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আগবাঢ়ি যোৱাৰ এক সুযোগ। তেওঁলোকৰ বৈঠকৰ সময়ত মন্ত্ৰীসকলে প্ৰতিৰক্ষা, নিৰাপত্তা, নবীকৰণযোগ্য শক্তি আৰু প্ৰযুক্তিকে ধৰি তেওঁলোকৰ ভাগ-বতৰা কৰা আঞ্চলিক স্বাৰ্থৰ ওপৰত সহযোগিতা আগবঢ়াই নিব বুলি বিবৃতিটোত লগতে উল্লেখ কৰা হৈছে।