গাজাৰ যুদ্ধবিৰতি কেইমিনিটমান বাকী থকা অৱস্থাত বৃদ্ধি; অধিক পণবন্দীক মুক্ত কৰাৰ বাবে আলোচনা

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 3 Months ago
হামাছে মুক্তি দিয়াৰ পিছত ইজৰাইলী বন্দীসকল
হামাছে মুক্তি দিয়াৰ পিছত ইজৰাইলী বন্দীসকল
টেল আভিভ

ইজৰাইলৰ প্ৰতিৰক্ষা বাহিনীয়ে বৃহস্পতিবাৰে এক্সত এক পোষ্টত প্ৰকাশ কৰিছে যে আৰু অধিক পণবন্দীক মুক্ত কৰাৰ চুক্তি নোহোৱালৈকে গাজাত যুদ্ধবিৰতি অব্যাহত থাকিব। পুৱা ৭ বজাত (স্থানীয় সময় অনুসৰি) যুদ্ধবিৰতি শেষ হোৱাৰ কেইমিনিটমান আগতেই এই বিবৃতি দিয়া হয়।

"বন্দীসকলক মুকলি কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া অব্যাহত ৰখাৰ বাবে মধ্যস্থতাকাৰীসকলৰ প্ৰচেষ্টাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত আৰু ফ্ৰেমৱৰ্কৰ চৰ্তাৱলী সাপেক্ষে কাৰ্যকৰী যুদ্ধবিৰতি অব্যাহত থাকিব," আইডিএফে এক্সত কয়।

কাটাৰেও এক বিবৃতিত যুদ্ধবিৰতিৰ সময়সীমা বৃদ্ধিৰ কথা নিশ্চিত কৰি কয় যে গাজাত স্থায়ী যুদ্ধবিৰতিৰ বাবে প্ৰচেষ্টা চলি আছে। কাটাৰৰ বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ চৰকাৰী মুখপাত্ৰ মাজেদ বিন মহম্মদ আল আনছাৰীয়ে জাৰি কৰা বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে "আৰৱ গণৰাজ্য ইজিপ্ত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সৈতে কাটাৰ ৰাজ্যৰ যৌথ মধ্যস্থতাৰ পৰিকাঠামোৰ ভিতৰত আজিৰ বাবে এই সম্প্ৰসাৰণ বিচাৰিছে।"

ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী বেঞ্জামিন নেতানিয়াহুৰ কাৰ্যালয়েও যুদ্ধবিৰতি বৃদ্ধিৰ কথা নিশ্চিত কৰিছে বুলি দ্য টাইমছ অৱ ইজৰাইলত প্ৰকাশ পাইছে। ইয়াৰ মতে, যুদ্ধবিৰতিৰ নিয়ম অনুসৰি সময়সীমা শেষ হোৱাৰ কিছু সময়ৰ পূৰ্বে ইজৰাইলে হামাছৰ পৰা পণবন্দী হৈ থকা আৰু ১০ গৰাকী মহিলা আৰু শিশুৰ তালিকা লাভ কৰে।

বৃহস্পতিবাৰৰ পাছত যুদ্ধবিৰতি আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰাৰ হেঁচা বৃদ্ধি পাইছিল। বুধবাৰে যুদ্ধবিৰতিৰ শেষ আৰু ষষ্ঠ দিনটোত হামাছে ১০ জন ইজৰাইলীকে ধৰি ১৬ জন পণবন্দীক মুকলি কৰি দিয়ে। বাকী ছয়জন পণবন্দী আছিল এজন ডাচ দ্বৈত নাগৰিক, যিজনো নাবালক, তিনিজন জাৰ্মান দ্বৈত নাগৰিক আৰু এজন আমেৰিকাৰ দ্বৈত নাগৰিক। ইয়াৰ উপৰিও যুদ্ধবিৰতি চুক্তিৰ পৰিসৰৰ বাহিৰত দুজন ৰাছিয়াৰ নাগৰিক আৰু চাৰিজন থাই নাগৰিকক মুকলি কৰি দিয়া হয়।

বাতৰি অনুসৰি ২৪ নৱেম্বৰত যুদ্ধবিৰতি আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত এতিয়ালৈকে হামাছে মুঠ ৯৭ জন পণবন্দীক মুকলি কৰি দিছে। ইজৰালি সেনাই জনোৱা মতে, গাজা ষ্ট্ৰিপত এতিয়াও ১৪৫ জন পণবন্দী হৈ আছে।