ইজৰাইলী আক্ৰমণত গাজাত পেলেষ্টানী লোকৰ মৃত্যুৰ সংখ্যা ১৫ হাজাৰৰোধিক

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 3 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ফটো
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ফটো
 
টেল আভিভ
 
দেওবাৰে গাজাত হামাছ নিয়ন্ত্ৰিত স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ মুখপাত্ৰৰ উদ্ধৃতি দি চিএনএনে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি ৭ অক্টোবৰত হামাছৰ আক্ৰমণৰ পিছত গাজাত ইজৰাইলী আক্ৰমণৰ ফলত কমেও ১৫,২০৭জন পেলেষ্টাইনী লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছে।
 
শনিবাৰে এক সংবাদমেলত ড০ আছৰাফ আল-কুদ্ৰাই কয় যে সংঘাতৰ সময়ত গাজাত আন কমেও ৪০,৬৫২ জন লোক আহত হৈছে আৰু ইয়াৰে ৭০ শতাংশ শিশু আৰু মহিলা।
 
বাতৰি অনুসৰি শুকুৰবাৰে পুৱা ইজৰাইল আৰু হামাছৰ মাজত যুদ্ধবিৰতিৰ ম্যাদ উকলি যোৱাৰ পিছত আৰু ইজৰাইলে অঞ্চলটোত পুনৰ আক্ৰমণ আৰম্ভ কৰাৰ পিছত ১৯৩ জন পেলেষ্টাইনী লোক নিহত হৈছে।
 
ইফালে, ইজৰাইলে ইজৰাইলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ৰ (পিএমঅ’) এক বিবৃতিৰ উদ্ধৃতি দি চিএনএনে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি হামাছৰ সৈতে হোৱা আলোচনা “ডেড এণ্ড”ত উপনীত হোৱাৰ পিছত ইজৰাইলে কাটাৰৰ পৰা নিজৰ আলোচনাপন্থী দলটোক পুনৰ আহ্বান কৰে। 
 
আলোচনাৰ অচলাৱস্থা আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী বেঞ্জামিন নেতানিয়াহুৱে দিয়া নিৰ্দেশনাৰ পিছত মোছাদৰ সঞ্চালক ডেভিদ বাৰ্ণিয়াই ডোহাত থকা নিজৰ দলটোক ইজৰাইললৈ উভতি যাবলৈ নিৰ্দেশ দিছে।
 
শুকুৰবাৰে পুৱা সমাপ্ত হোৱা ইজৰাইল আৰু হামাছৰ মাজত সাত দিনীয়া যুদ্ধবিৰতিৰ সময়ত গাজাত হামাছৰ বন্দীত্বৰ পৰা ১০৫ জন সাধাৰণ নাগৰিকক মুকলি কৰি দিয়া হয়, য’ত ৮১ জন ইজৰাইলী, ২৩ জন থাই নাগৰিক আৰু ১ জন ফিলিপাইনছৰ বিনিময়ত ২১০ জন পেলেষ্টাইনী বন্দী আছিল যিসকলৰ আটাইকেইজন মহিলা আৰু শিশু। 
 
ইজৰাইলে গাজা ষ্ট্ৰিপত মানৱীয় সাহায্যৰ প্ৰবাহৰ অনুমতিও দিছিল বুলি ইজৰাইলৰ দ্য টাইমছত প্ৰকাশ পাইছে। যুদ্ধবিৰতিৰ অন্ত পৰাৰ সময়ত গাজাৰ সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনে এতিয়াও পণবন্দী কৰি ৰাখিছিল ১৩৬ জন লোকক, ইয়াৰে ১১৪ জন পুৰুষ, ২০ জন মহিলা আৰু দুটা শিশু বুলি চৰকাৰী মুখপাত্ৰ ইইলন লেভিয়ে জনায়। 
 
পণবন্দীসকলৰ ভিতৰত দহজন ৭৫ বছৰ আৰু তাতকৈ অধিক বয়সৰ বুলি উল্লেখ কৰি তেওঁ লগতে কয় যে পণবন্দীসকলৰ বিপুল সংখ্যক ১২৫ জন ইজৰাইলী। মুখপাত্ৰগৰাকীয়ে লগতে জনোৱা মতে, থাইলেণ্ডৰ আঠজনকে ধৰি এঘাৰজন বিদেশী নাগৰিক পণবন্দী হৈ আছে। 
 
বাতৰি অনুসৰি, ৭ অক্টোবৰত দক্ষিণ ইজৰাইলৰ ওপৰত হোৱা আক্ৰমণৰ পিছত ইজৰাইলে গাজাত হামাছৰ বিৰুদ্ধে আক্ৰমণ চলাইছিল, য’ত প্ৰায় ১২০০ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল আৰু বহু লোক আহত হৈছিল।