COP28ৰ বাবে ডুবাইত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী; ঐতিহাসিক জলবায়ু চুক্তিত স্বাক্ষৰ বিশ্বৰ ২০০ ৰাষ্ট্ৰৰ

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 3 Months ago
কোপ-২৮ সন্মিলনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী
কোপ-২৮ সন্মিলনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী
 
ডুবাই

সংযুক্ত আৰব আমিৰশ্বাহীত অনুষ্ঠিত ২০২৩ চনৰ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ জলবায়ু পৰিৱৰ্তন সন্মিলনৰ আৰম্ভণিতে প্ৰায় ২০০খন ৰাষ্ট্ৰই গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱৰ সৈতে যুঁজি থকা দেশসমূহক সহায় কৰিবলৈ এটা পুঁজি স্থাপনৰ চুক্তিত উপনীত হোৱাৰ এক ঐতিহাসিক সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।
 
যোৱা নিশা ডুবাইত উপস্থিত হোৱা ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে উন্নয়নশীল ৰাষ্ট্ৰসমূহলৈ জলবায়ু বিত্তীয় সাহায্য আৰু প্ৰযুক্তি হস্তান্তৰৰ আহ্বান জনাইছিল, যাৰ ফলত জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে সৃষ্টি কৰা প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ ফলপ্ৰসূভাৱে মোকাবিলা কৰিবলৈ তেওঁলোকক ক্ষমতা প্ৰদান কৰা হৈছে।
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে এক্সত পোষ্ট কৰি কয়, "কোপেনহেগেন-২৮ শীৰ্ষ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ ডুবাইত অৱতৰণ কৰিলোঁ। শীৰ্ষ সন্মিলনৰ কাৰ্যসূচীৰ বাবে মই যথেষ্ট আগ্ৰহী। এই সন্মিলনৰ সকলো কাৰ্যসূচীৰ লক্ষ্য হৈছে এখন উন্নত পৃথিৱী গঢ় দিয়া। ডুবাইত প্ৰৱাসী ভাৰতীয়সকলে যিধৰণে মোক আদৰণি জনাইছে, মই সঁচাকৈয়ে অভিভূত হৈ পৰিছো। তেওঁলোকৰ সমৰ্থন আৰু উৎসাহ হৈছে আমাৰ সজীৱ সংস্কৃতি আৰু শক্তিশালী সম্পৰ্কৰ প্ৰমাণ।"
 
উল্লেখ্য যে, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন সন্দৰ্ভত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ Conference of the Parties (COP28)ৰ সময়ত আজি বিশ্ব জলবায়ু কাৰ্য্য সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিব প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে। বিশ্ব জলবায়ু কাৰ্য্য সন্মিলন হৈছে COP28 ৰ উচ্চ পৰ্যায়ৰ এখন বৈঠক।
চি অ’ পি ২৮ত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ অংশগ্ৰহণ বিশ্ব জলবায়ু কাৰ্য্য সন্মিলনৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত, কিয়নো তেওঁ অতিৰিক্ত তিনিটা অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ সাজু হৈছে। ইউ এ ইৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত চি অ’ পি ২৮ বৈঠক ৩০ নৱেম্বৰৰ পৰা ১২ ডিচেম্বৰলৈকে চলিব। এক বিবৃতিত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে পেৰিছ চুক্তিৰ অধীনত হোৱা অগ্ৰগতি পৰ্যালোচনা কৰাৰ লগতে ভৱিষ্যতে জলবায়ু সম্পৰ্কীয় ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ পথ নিৰ্ধাৰণৰ মঞ্চ হিচাপে চি অ’ পি ২৮ৰ তাৎপৰ্য্যৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে।
 
ডুবাইত অনুষ্ঠিত এই জলবায়ু সম্পৰ্কীয় আলোচনা এক জটিল সন্ধিক্ষণত উপস্থিত হৈছে। কাৰণ গোলকীয় নিৰ্গমন বৃদ্ধি দ্ৰুতগতিত অব্যাহত আছে। বৃহস্পতিবাৰে ৰাষ্ট্ৰসংঘই ঘোষণা কৰে যে ২০২৩ চনটো ইতিহাসৰ আটাইতকৈ উষ্ণ বছৰ হোৱাৰ পথত আগবাঢ়িছে। ইয়ে তাৎক্ষণিক ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ প্ৰয়োজনীয়তাক উজ্জ্বল কৰি তুলিছে। জলবায়ুৰ প্ৰতি দুৰ্বল ৰাষ্ট্ৰসমূহে দীৰ্ঘদিন ধৰি পোষকতা কৰা "ক্ষয়-ক্ষতি" পুঁজি স্থাপনৰ ফলত চিঅ'পি২৮ত আগতীয়া সফলতা নিশ্চিত কৰিছে। 
ইউ এ ই আৰু ইউৰোপীয় সংঘই লোকচান আৰু ক্ষতিৰ পুঁজিৰ বাবে প্ৰাৰম্ভিকভাৱে ক্ৰমে ১০ কোটি আৰু ২৪৬ মিলিয়ন ডলাৰৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল যদিও জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিধ্বংসী প্ৰভাৱৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ উন্নয়নশীল দেশসমূহক প্ৰয়োজন হোৱা ১০০ বিলিয়ন ডলাৰৰ তুলনাত এইবোৰ যথেষ্ট কম।
 
ইতিহাসৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ জলবায়ু সন্মিলন হ’বলগীয়া COP28ত ১৪০ খনতকৈ অধিক ৰাষ্ট্ৰ আৰু চৰকাৰৰ মুৰব্বীক আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছে, যিটো যোৱা বছৰৰ COP27ৰ তুলনাত দুগুণ বেছি। এই উচ্চ পৰ্যায়ৰ নেতাসকলে শুকুৰবাৰ আৰু শনিবাৰে ভাষণ প্ৰদান কৰিব আৰু ব্ৰিটেইনৰ ৰজা তৃতীয় চাৰ্লছে আনুষ্ঠানিক ভাষণেৰে অনুষ্ঠানটোৰ আৰম্ভণি কৰিব।