অযোধ্যা মন্দিৰত ৰাম নৱমী: ‘৫০০ বছৰ’ৰ পিছত ৰাম লল্লাৰ বাবে বিশাল উদযাপন

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 1 Months ago
পুৰোহিতসকলে অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত ৰীতি-নীতি পালন কৰিছে
পুৰোহিতসকলে অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত ৰীতি-নীতি পালন কৰিছে
অযোধ্যা

বুধবাৰে পুৱা ৰাম নৱমী উদযাপন উপলক্ষে অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত হাজাৰ হাজাৰ ভক্তৰ ভিৰ হয়। বিশ্ব হিন্দু পৰিষদৰ মুখপাত্ৰ শৰদ শৰ্মাই কয় যে অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত ৰাম নৱমীৰ উদযাপনৰ বাবে ৫০০ বছৰ ধৰি আগ্ৰহেৰে অপেক্ষা কৰি আহিছে আৰু সমগ্ৰ দেশ আনন্দত আত্মহাৰা হৈ পৰিছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়েও ৰাম নৱমী উপলক্ষে ৰাইজক সম্ভাষণ জনাই কয় যে অযোধ্যা অতুলনীয় আনন্দত আছে কিয়নো ৰাম মন্দিৰৰ পবিত্ৰতাৰ পিছত এই উৎসৱ তাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে উদযাপন কৰা হৈছে।

ৰাম লল্লাৰ বহু প্ৰত্যাশিত ‘সূৰ্য্য অভিষেক’ -- চাৰি মিনিটৰ বাবে আকাশী অনুষ্ঠান -- দিনৰ প্ৰায় ১২:১৫ বজাত হ'ব। এই সময়ছোৱাত সূৰ্যৰ ৰশ্মিয়ে ৰাম লল্লাৰ কপালত ৭৫ মিলিমিটাৰ ‘তিলক’ গঠন কৰিব।

ৰাম মন্দিৰ পৰিদৰ্শন কৰাৰ পূৰ্বে ভক্তসকলে অযোধ্যাৰ সৰ্যু নদীৰ পবিত্ৰ পানীত ডুব মাৰে। ৰাতি ভক্তৰ ভিৰ আৰম্ভ হ’ল ঘাটবোৰত। পুৱা ৩:৩০ বজাৰ পৰা ৰাম মন্দিৰত আৰম্ভ হয় ‘দৰ্শন’।

২২ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে উদ্বোধন কৰা নতুন মন্দিৰত ৰামৰ মূৰ্তি অভিষেকৰ পিছত এইবাৰ হ’ব প্ৰথমখন ৰাম নৱমী।

শ্ৰী ৰাম জন্মভূমি তীৰ্থ ক্ষেত্ৰ ট্ৰাষ্টৰ এজন সদস্য অনিল মিশ্ৰই কয় যে সূৰ্য তিলকৰ সময়ত ভক্তক ৰাম মন্দিৰৰ ভিতৰত সোমাবলৈ দিয়া হ’ব। প্ৰায় ১০০ টা এল ই ডি স্থাপন কৰিছে মন্দিৰ ট্ৰাষ্টে, আৰু ৫০ টা চৰকাৰে, যিয়ে ৰাম নৱমী উদযাপন দেখুৱাব। মানুহে উপস্থিত থকা ঠাইৰ পৰাই উদযাপনবোৰ চাব পাৰিব।

নিৰাপত্তাৰ ব্যৱস্থা সন্দৰ্ভত আই জি (অযোধ্যা ৰেঞ্জ) প্ৰবীণ কুমাৰে কয় যে ভক্তৰ বাবে ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। সংবাদ সংস্থা এএনআইৰ আগত আইজিগৰাকীয়ে কয় যে, "সকলো এলেকা জ'ন আৰু ছেক্টৰত বিতৰণ কৰা হৈছে। আমাৰ স্বেচ্ছাসেৱক আৰু ফৰ্চ মাল্টিপ্লাইয়াৰ স্থাপন কৰা হৈছে। গধুৰ বাহনৰ চলাচলৰ ব্যৱস্থাও কৰা হৈছে।"

৫৬ প্ৰকাৰৰ ভোগ প্ৰসাদও ৰাম লাল্লাক আগবঢ়োৱা হ’ব।

শ্ৰী ৰাম জন্মভূমি তীৰ্থ ক্ষেত্ৰ ট্ৰাষ্টে জনোৱা মতে, সূৰ্য্যৰ গতিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কেন্দ্ৰীয় বিল্ডিং ৰিচাৰ্চ ইনষ্টিটিউট (চিবিআৰআই)ৰ বিজ্ঞানীসকলে সূৰ্য্যৰ গতিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি সূৰ্য্য তিলকৰ সময় গণনা কৰিছে। ট্ৰাষ্টে কয়, "ৰাম লাল্লাৰ ‘সূৰ্য্য অভিষেক’ উচ্চমানৰ দাপোন আৰু লেন্সৰ সৈতে অপ্টোমেকানিকেল চিষ্টেম ব্যৱহাৰ কৰি সম্পন্ন কৰা হ’ব।
‘সূৰ্য অভিষেক’ৰ সফলতা নিশ্চিত কৰিবলৈ বৰ্তমান চিবিআৰআইৰ বিশেষজ্ঞসকলে অযোধ্যাত শিবিৰ পাতিছে।

২০২২ চনৰ ২৩ অক্টোবৰত দীপোৎসৱ উদযাপনৰ বাবে অযোধ্যা ভ্ৰমণৰ সময়ত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ট্ৰাষ্টৰ সদস্যসকলক পৰামৰ্শ দিছিল যে ৰাম মন্দিৰ এনেদৰে নিৰ্মাণ কৰিব লাগে যাতে ওড়িশাৰ ক’নাৰ্ক সূৰ্য্য মন্দিৰ দৰে ৰাম নৱমীৰ দিনা সূৰ্য্যৰ ৰশ্মি পোনে পোনে ৰাম লল্লাৰ মূৰ্তিৰ ওপৰত পৰে।

জন্মভূমি পথত ভক্তক সূৰ্য্যৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ স্থায়ী চালি স্থাপন কৰাৰ বিপৰীতে ভক্তি পথতো অস্থায়ী চালি স্থাপন কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও অযোধ্যা প্ৰশাসনে মেলা অঞ্চলৰ তেঢি বজাৰৰ পৰা নয়া ঘাটলৈকে ২৯টা স্থানত হেল্প বুথ স্থাপন কৰিছে।

মঙল আৰতিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি নিশা ১১ বজালৈকে দৰ্শনৰ সময়সীমাও ১৯ ঘন্টালৈ বৃদ্ধি কৰিছে ট্ৰাষ্টে। চাৰিটা ভোগ প্ৰসাদৰ সময়ত মাত্ৰ পাঁচ মিনিটৰ বাবেহে পৰ্দাখন বন্ধ থাকিব।