হজযাত্ৰীক সেৱা আগবঢ়াবলৈ তত্‍পৰ জমিয়ত যুৱ ক্লাৱৰ স্বেচ্ছাসেৱক

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 25 d ago
হাজৰ তীৰ্থযাত্ৰীক সেৱা আগবঢ়াবলৈ নিয়োজিত জমিয়ত যুৱ ক্লাৱৰ তৃতীয় গোটৰ সদস্যসকল
হাজৰ তীৰ্থযাত্ৰীক সেৱা আগবঢ়াবলৈ নিয়োজিত জমিয়ত যুৱ ক্লাৱৰ তৃতীয় গোটৰ সদস্যসকল
 
আৱাজ দ্য ভইচ / নতুন দিল্লী

ভাৰত স্কাউট আৰু গাইডৰ সহায়ত জমিয়ত যুৱ ক্লাৱৰ তৃতীয় গোটৰ যুৱ স্বেচ্ছাসেৱকসকলক নতুন দিল্লীত হাজ তীৰ্থযাত্ৰীক সেৱা আগবঢ়াবলৈ নিয়োগ কৰা হৈছে। স্বেচ্ছাসেৱকসকলে হজ হাউচ তুৰ্কমান গেট পুৰণি দিল্লী আৰু বিমানবন্দৰলৈ যোৱাৰ আগতে ভাৰত স্কাউটছ এণ্ড গাইডছৰ দ্বাৰা এক কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰা হৈছিল, য’ত তেওঁলোকক অটল দায়বদ্ধতাৰ বাবে সন্মান জনোৱা হৈছিল।
 
ভাৰত স্কাউটছ এণ্ড গাইডে এই পদক্ষেপক ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ হজ সেৱা শিবিৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰিছে। নতুন দিল্লীৰ ভাৰত স্কাউটছ এণ্ড গাইডৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ত তৃতীয় বেটচৰ জমিয়ত যুৱ স্বেচ্ছাসেৱকক উষ্ম আদৰণি জনোৱাৰ বিপৰীতে প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় বেটচক মৰমেৰে বিদায় জনোৱা হয়।
 
 
এই কাৰ্যসূচীত জমিয়ত উলেমা-ই-হিন্দৰ সাধাৰণ সম্পাদক মৌলানা হাকিমুদ্দিন কাছমী, জমিয়ত যুৱ ক্লাবৰ সম্পাদক কাৰী আহমেদ আব্দুল্লা, উত্তৰ অঞ্চলৰ স্কাউট আৰু গাইডৰ সহকাৰী যুটীয়া সঞ্চালক অনলেন্দ্ৰ শৰ্মা, নেতা প্ৰশিক্ষক স্কাউট কাৰ্নেল সিংকে ধৰি বহু বিশিষ্ট ব্যক্তি উপস্থিত থাকে।
 
দিল্লী আৰু জমিয়ত উলামা-ই-হিন্দৰ কাৰ্যালয়ৰ পৰা মুফতি জাকিৰ কাছমীয়েও এই কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰে। অনুষ্ঠানৰ সময়ত যুৱ স্বেচ্ছাসেৱকসকলক হজযাত্ৰীৰ সেৱা আগবঢ়াবলৈ উৎসাহিত কৰা হয়। উদ্বোধনী অনুষ্ঠানৰ সময়ত দলৰ নতুন সদস্যসকলক চিনাকি কৰাই দিয়া হয়। তেওঁলোকৰ দায়িত্ব সম্পৰ্কে তথ্য দিয়া হৈছিল। এই সময়ত পুৰণি স্বেচ্ছাসেৱকসকলে হজৰ তীৰ্থযাত্ৰীসকলৰ সেৱাৰ সৈতে জড়িত তেওঁলোকৰ স্মৃতিসমূহ ভাগ-বতৰা কৰে।
 
মৌলানা হাকিমুদ্দিন কাছমীয়ে হজ কমিটি আৰু ভাৰত স্কাউট এণ্ড গাইডৰ সহযোগত এইবাৰ হজ তীৰ্থযাত্ৰীসকলৰ সেৱাত স্বেচ্ছাসেৱকসকলে যি উল্লেখযোগ্য প্ৰভাৱ পেলাইছে তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। তেওঁলোকৰ অক্লান্ত প্ৰচেষ্টা আৰু দয়ালু সেৱাই বহু তীৰ্থযাত্ৰীক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।
 
 
তেওঁ আস্থা প্ৰকাশ কৰে যে এই তৃতীয়টো গোটে হজযাত্ৰীৰ প্ৰস্থানৰ শেষ পৰ্বলৈকে নিজৰ আদৰ্শ সেৱা অব্যাহত ৰাখিব। তেওঁ কয়, ভাৰত স্কাউটছ এণ্ড গাইডছ অৰ্গেনাইজেশ্যনে সদায় সমাজ সেৱা আৰু আৰ্তজনক সহায় কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি আহিছে। এই পদক্ষেপ তেওঁলোকৰ সংহতি আৰু নিস্বাৰ্থ সেৱাৰ প্ৰমাণ।
 
এই উপলক্ষে মৌলানা কাছমীয়ে জমিয়ত উলামা-ই-হিন্দৰ সভাপতি মৌলানা মাহমুদ আছাদ মাদানীৰ বাৰ্তা যুৱক-যুৱতীসকলৰ আগত বৰ্ণনা কৰে। মৌলানা মাদানীয়ে স্বেচ্ছাসেৱকসকলক তেওঁলোকৰ সেৱাৰ বাবে ভূয়সী প্ৰশংসা কৰে। তেওঁ কয় যে এই স্বেচ্ছাসেৱকসকল পুৰস্কাৰৰ যোগ্য। তেওঁ কয় যে যদি যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত সেৱা আৰু আত্মপৰিচয়ৰ মনোভাৱ গঢ় লৈ উঠে, তেন্তে তেওঁলোকতকৈ উন্নত সম্পদ কোনো সম্প্ৰদায়ৰ হাতত থাকিব নোৱাৰে এই শক্তিক একত্ৰিত আৰু সবলীকৰণৰ বাবে আমি প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ হোৱা উচিত।
 
 
অনুষ্ঠানত জমিয়ত যুৱ ক্লাৱে শিবিৰৰ সকলো কৰ্মচাৰী আৰু বিষয়াক আদৰণি কিট প্ৰদান কৰে। জমিয়ত যুৱ ক্লাবৰ সম্পাদক কাৰী আহমেদ আব্দুল্লা ৰছুল পুৰীয়ে কয় যে এইটো তৃতীয়টো বেটচ, যিয়ে ২৫ মে’লৈকে তীৰ্থযাত্ৰীসকলক সেৱা আগবঢ়াব। ইফালে, আত্মীয় অবিহনে হজলৈ যোৱা মহিলাসকলক সহায় কৰিবলৈ ১১ গৰাকী গাইড (ছোৱালী) নিযুক্তি দিয়া হৈছে।
 
মৌলানা ৱাছিফ, মাষ্টৰ ৱাজ আমান, মৌলানা নুৰুল বছাৰ, মৌলানা তালিব, মাষ্টৰ খালিদ, মাষ্টাৰ আমিৰ আলম, মাষ্টাৰ আছিফ আৰু মৌলানা ৰাফাকাটেও জমিয়ত যুৱ ক্লাৱৰ মূল কাৰ্যালয়ৰ পৰা এই কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰে।