ভাৰত-আমেৰিকা ২+২ মন্ত্ৰী আলোচনাত বৈঠকত এণ্টনি ব্লিংকেন, এছ জয়শংকৰৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 7 Months ago
 আমেৰিকাৰ বিদেশ মন্ত্ৰী এণ্টনি ব্লিংকেন আৰু বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰ
আমেৰিকাৰ বিদেশ মন্ত্ৰী এণ্টনি ব্লিংকেন আৰু বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰ
 
নতুন দিল্লী
 
শুকুৰবাৰে পুৱাই নতুন দিল্লীত উপস্থিত হোৱা আমেৰিকাৰ বিদেশ মন্ত্ৰী এণ্টনি ব্লিংকেন আৰু বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰে পঞ্চম ভাৰত-আমেৰিকা ২+২ মন্ত্ৰী আলোচনাৰ পূৰ্বে আলোচনাত মিলিত হৈছে। ২+২ আলোচনাত প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিং আৰু আমেৰিকাৰ প্ৰতিৰক্ষা সচিব লয়ড অষ্টিনেও অংশগ্ৰহণ কৰিব।
 
এই আলোচনাত ভাৰত-আমেৰিকাৰ দ্ৰুত সম্প্ৰসাৰণৰ কৌশলগত সম্পৰ্কৰ বিস্তৃত পৰ্যালোচনা কৰা হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে। এই আলোচনাত প্ৰতিৰক্ষা আৰু নিৰাপত্তা সহযোগিতা, ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় কৌশল, জনসাধাৰণৰ সম্পৰ্ক আৰু বহুতো বিষয়ৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হ’ব। 
 
বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰীক সাক্ষাৎ কৰি ব্লিংকেনে কয় যে, "আমি নিয়োজিত হোৱাৰ এক উল্লেখযোগ্য বছৰ গঢ়ি তুলিছো। আমাৰ হাতত কেৱল আমাৰ এতিয়ালৈকে হোৱা আটাইতকৈ শক্তিশালী দ্বিপাক্ষিক অংশীদাৰিত্বই নহয়, আঞ্চলিক অংশীদাৰিত্বও আছে আৰু সঁচাকৈয়ে বিশ্বব্যাপী অংশীদাৰিত্বও আছে যিটো এই বছৰ জি-২০ৰ বাবে ভাৰতৰ নেতৃত্বই আৰু অধিক প্ৰমাণ কৰিলে। মই ভাবো যে ই ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চলৰ ওপৰত আমেৰিকাৰ বাবে আমাৰ দৃঢ় মনোনিৱেশৰ আৰু অধিক প্ৰমাণ, ভৱিষ্যতৰ বাবে আমাৰ অঞ্চল আৰু আমি ভাৰতৰ সৈতে মিলি ইয়াক গঢ়ি তুলিছো।" 
 
এছ জয়শংকৰে চলিত বৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে দিল্লীত অনুষ্ঠিত জি-২০ সন্মিলনৰ বাবে আমেৰিকা চৰকাৰক সহায় আগবঢ়োৱাৰ বাবে ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে। তেওঁ কয় যে ছেপ্টেম্বৰ মাহত আমাৰ এক অতি সফল জি-২০ সন্মিলন হৈছিল আৰু মই প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ হৈ আপোনালোকক, আমেৰিকা চৰকাৰ আৰু ৰাষ্ট্ৰপতি বাইডেনক ধন্যবাদ জনাইছিলো, কাৰণ মই ভাবো যে আমেৰিকাই আমাক যি শক্তিশালী সমৰ্থন আগবঢ়াইছিল, তাৰ অবিহনে মই ভাবো যে আমি কৰা একমত আৰু ফলাফল নাপালোঁহেঁতেন।" 
 
এছ জয়শংকৰ আৰু ৰাজনাথ সিঙেও ক্ৰমে ব্লিংকেন আৰু লয়ডৰ সৈতে পৃথক পৃথক দ্বিপাক্ষিক বৈঠকত মিলিত হ’ব। ইয়াৰ পূৰ্বে এই সন্মিলন সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে কয় যে, "এই ভ্ৰমণে ভাৰত-আমেৰিকাৰ সম্পৰ্কক আৰু অধিক শক্তিশালী কৰিব।"
 
বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ মুখপাত্ৰ অৰিন্দম বাগচিয়ে এক্সত কয়, "৫ম ভাৰত-আমেৰিকা ২+২ মন্ত্ৰী আলোচনাৰ সহ-সভাপতি হিচাপে নতুন দিল্লীত উপস্থিত হোৱাৰ লগে লগে আমেৰিকাৰ বিদেশ মন্ত্ৰী ব্লিংকেনক উষ্ম আদৰণি জনাইছো। এই ভ্ৰমণে ভাৰত-আমেৰিকাৰ সৰ্বাংগীন গ্ল'বেল ষ্ট্ৰেটেজিক বন্ধুত্বক আৰু অধিক শক্তিশালী কৰিব।"