অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই খেলো ইণ্ডিয়া ইউনিভাৰ্চিটি গেমছ ২০২৩ ৰ শুভংকৰ অষ্টলক্ষ্মী মুকলি কৰে

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 23 d ago
অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই খেলো ইণ্ডিয়া ইউনিভাৰ্চিটি গেমছ ২০২৩ ৰ শুভংকৰ অষ্টলক্ষ্মী মুকলি কৰে
অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই খেলো ইণ্ডিয়া ইউনিভাৰ্চিটি গেমছ ২০২৩ ৰ শুভংকৰ অষ্টলক্ষ্মী মুকলি কৰে
গুৱাহাটী

খেলো ইণ্ডিয়া ইউনিভাৰ্চিটি গেমছৰ চতুৰ্থ সংস্কৰণলৈ এখোজ আগুৱাই গৈ অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ল’গ’ আৰু শুভংকৰ অষ্টলক্ষ্মী --  জীৱন্ত পখিলা এটা -- উন্মোচন কৰে বৃহস্পতিবাৰে গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত এক অনুষ্ঠান।

কৃপা আৰু প্ৰতীকীতাৰ মূৰ্তি অষ্টলক্ষ্মীয়ে উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু প্ৰাকৃতিক শোভাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। প্ৰতিটো দিশৰ পৰা সাংস্কৃতিক চিহ্ন আৰু ৰঙৰ বৈশিষ্ট্যযুক্ত ডেউকাৰে সজ্জিত এই মাৰ্জিত পখিলাটোৱে উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ বৈচিত্ৰময় সৌন্দৰ্য্যৰ দৃশ্যগতভাৱে আকৰ্ষণীয় প্ৰতিনিধিত্ব চিত্ৰিত কৰিছে।

উপস্থিতসকলৰ ভিতৰত ভাৰত চৰকাৰৰ যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী নিসিথ প্ৰমানিক, অসম চৰকাৰৰ ক্ৰীড়া আৰু যুৱ কল্যাণ বিভাগৰ মাননীয় মন্ত্ৰী নন্দিতা গাৰ্লোছা, ক্ৰীড়া আৰু যুৱ কল্যাণ বিভাগৰ সচিব কৌছাৰ জমিল হিলালীৰ লগতে উত্তৰ-পূবৰ আঠখন ৰাজ্যৰ বিভিন্ন ক্ৰীড়া সংগঠক, খেলুৱৈ।

উত্তৰ-পূবৰ ক্ৰীড়া আইকন, ৰাষ্ট্ৰীয় পদক বিজয়ী বক্সাৰ ফাইলাও বসুমতাৰী, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বেডমিণ্টন খেলুৱৈ সুৰজ গোৱালা, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় টেবুল টেনিছ খেলুৱৈ দিব্যজ ৰাজখোৱা, ত্ৰিপুৰাৰ জুডোকা ৰিক্সন দেবৰ্মাৰ উপস্থিতিয়ে বিশেষ অনুষ্ঠানটোক আৰু অধিক জীৱন্ত কৰি তুলে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে ক্ৰীড়াৰ জৰিয়তে যুৱক-যুৱতীসকলৰ ক্ষেত্ৰত বিনিয়োগৰ দৃষ্টিভংগীক আঙুলিয়াই দি অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয়, "অসম উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ক্ৰীড়া গন্তব্যস্থান হৈ আহিছে, দক্ষিণ পূব এছিয়ান গেমছ আৰু খেলো ইণ্ডিয়া ইউথ গেমছৰ তৃতীয় সংস্কৰণৰ দৰে বিশাল ইভেণ্ট সফলতাৰে আয়োজন কৰি আহিছে, আৰু শেহতীয়াকৈ খেলমহাৰান য’ত ৬ লাখৰো অধিক যুৱকে অংশগ্ৰহণৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰিছে। আমাৰ ৰাজ্যৰ লভলিনা বৰগোহাঁইৰ দৰে অলিম্পিক তাৰকা হিচাপে অসমক বিশ্বৰ মানচিত্ৰত স্থান দিয়াৰ প্ৰচেষ্টাত যুৱ বিকাশৰ প্ৰতি আমাৰ মনোযোগ আগৰণুৱা হৈ আহিছে।

“মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে মই মোৰ চৰকাৰৰ অতুলনীয় সমৰ্থন প্ৰকাশ কৰিছো এই বৃহৎ অনুষ্ঠানটোৰ আয়োজনত যিয়ে আমাৰ প্ৰিয় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ ক্ৰীড়াৰ জৰিয়তে আমাৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত বিনিয়োগ কৰাৰ দৃষ্টিভংগীক মূৰ্ত কৰি তুলিছে। এই সন্মানীয় অনুষ্ঠানৰ বাবে আমি ৫ হাজাৰৰো অধিক অংশগ্ৰহণকাৰী আৰু প্ৰতিনিধিক আদৰণি জনাবলৈ আগ্ৰহী।" - সৰ্মাই লগতে কয়।

এই অনুষ্ঠানত ভাষণ দি ভাৰত চৰকাৰৰ যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া ৰাজ্য মন্ত্ৰী নিসিথ প্ৰমানিকে কয় যে, "যি সময়ত আমি খেলো ইণ্ডিয়া ইউনিভাৰ্চিটি গেমছ ২০২৩ৰ বাবে বাট চাই আছো, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে তেওঁৰ দূৰদৰ্শী পদক্ষেপটোৰ, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সমগ্ৰ দেশতে এক সমৃদ্ধ ক্ৰীড়া সংস্কৃতি গঢ়ি তোলা, প্ৰতি দৃঢ় সমৰ্থন দেখি আনন্দিত হৈছে। অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ নিৰ্দেশনাত ৰাজ্যখন ক্ৰীড়াৰ উৎকৰ্ষতাৰ বাবে এক আলোকসজ্জা হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে, প্ৰতিভা ৰক্ষা কৰিবলৈ আৰু খেলুৱৈৰ মূল্যবোধ গঢ়ি তুলিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।"

তেওঁ লগতে কয়, “এছিয়ান গেমছৰ দৰে মঞ্চৰ জৰিয়তে প্ৰাধান্যলৈ উন্নীত হোৱা খেলুৱৈসকলৰ উল্লেখযোগ্য কৃতিত্বৰ পৰা প্ৰেৰণা লাভ কৰি আমি জীৱন গঢ় দিয়া আৰু সীমা অতিক্ৰম কৰাত ক্ৰীড়াৰ পৰিৱৰ্তনশীল শক্তিক স্বীকাৰ কৰোঁ।”

অসমে খেলো ইণ্ডিয়া ইউনিভাৰ্চিটি গেমছ ২০২৩ত মুঠ ১৬টা শাখাৰ আয়োজন কৰিব, যিয়ে বিশ্বমানৰ ক্ৰীড়া আন্তঃগাঁথনি প্ৰদানৰ ক্ষেত্ৰত ৰাজ্যখনৰ নিষ্ঠাক প্ৰতিফলিত কৰিব। ইয়াৰ ভিতৰত এথলেটিকছ, ৰাগবী, বাস্কেটবল, ভলীবল, সাঁতোৰ, বেডমিণ্টন, হকী, ফেন্সিং, কাবাডী, ফুটবল, টেনিছ, মালখাম্ব, জুডো, টেবুল টেনিছ, বক্সিং, আৰু শ্বুটিংকে ধৰি একাধিক খেল অনুষ্ঠিত হ’ব। উত্তৰ-পূবৰ বাকী ৰাজ্যসমূহে পুৰুষৰ বক্সিং, ভাৰোত্তোলন, মল্লযুঁজ আৰু যোগাসনকে ধৰি চাৰিটা ইভেণ্টৰ আয়োজন কৰিব।