অংগ দান জীৱন দান; 'মন কি বাত'ত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 11 Months ago
অংগ দান জীৱন দান; 'মন কি বাত'ত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়
অংগ দান জীৱন দান; 'মন কি বাত'ত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়
নতুন দিল্লী 
 
অল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ’ত সম্প্ৰচাৰিত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ মন কী বাত অনুষ্ঠানৰ   ৯৯ সংখ্যক খণ্ডত দেশবাসীক সম্বোধন কৰি তেওঁ কয় যে আমাৰ দেশত অংগ দানকাৰীৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থকা বৃহৎ সংখ্যক ৰোগী আছে। 
 
 
তেওঁ উল্লেখ কৰে যে ভাৰতত নিস্বাৰ্থ দান-বৰঙণি, যাক পৰমৰ্থ বুলিও কোৱা হয়, ইমানেই উচ্চ স্থানত ৰখা হৈছে যে মানুহে আনৰ সুখৰ বাবে নিজৰ সকলোখিনি দান কৰিবলৈ কুণ্ঠাবোধ নকৰে। তেওঁ সন্তুষ্টি প্ৰকাশ কৰে যে তেওঁৰ চৰকাৰে অংগদানৰ বাবে সমগ্ৰ  দেশত একেধৰণৰ নীতিৰ ওপৰত কাম কৰি আছে। পূৰ্বতে ৰোগীয়ে কেৱল নিজৰ ৰাজ্যতহে পঞ্জীয়ন আৰু অংগদান কৰিব পাৰিছিল, কিন্তু এতিয়াৰ পৰাই চৰকাৰে এই নিয়ম উঠাই দেশৰ যিকোনো ৰাজ্যতে পঞ্জীয়ন আৰু দান কৰাৰ সুবিধা কৰি দিয়াৰ কথা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে উল্লেখ কৰে। 
 
অংগদানৰ বাবে ৬৫ বছৰৰ তলৰ বয়সৰ সীমাও বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে চৰকাৰে। মোদীয়ে আলোকপাত কৰে যে দেশত অংগদানৰ বিষয়েও সজাগতা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে।
 
২০১৩ চনত দেশত অংগদানৰ ঘটনা পাঁচ হাজাৰতকৈও কম। এই সংখ্যা ২০২২ চনত পোন্ধৰ হাজাৰতকৈও অধিকলৈ বৃদ্ধি পায়।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এনে উদাৰ কাম কৰা লোকৰ সৈতে মন কি বাতত বাৰ্তালাপ কৰাৰ  দীৰ্ঘদিনীয়া ইচ্ছাৰ কথা কয়। আজিৰ মন কি বাটত তেওঁ ৩৯ দিনীয়া কন্যা সন্তানৰ মৃত্যুৰ পিছত অংগ দান কৰা পিতৃ-মাতৃৰ সৈতে কথা পাতিছিল।
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
সুখবীৰ সিং সন্ধু আৰু তেওঁৰ পত্নী সুপ্ৰীত কৌৰ পঞ্জাৱৰ অমৃতসৰৰ বাসিন্দা। দম্পতিহালে এটি কন্যা সন্তানৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰিছিল যাক তেওঁলোকে নাম দিছিল আবাবাত কৌৰ। সুখবীৰ জীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক কয় যে কেঁচুৱাটোৰ মগজুত বহু পৰিমানে স্নায়ু আছিল যাৰ বাবে কেঁচুৱাটোৰ হৃদযন্ত্ৰৰ আকাৰ ডাঙৰ হৈ আহিছিল। মাত্ৰ ৩৯ দিন বয়সত তাইৰ হাৰ্ট এটেক হৈছিল। সুখবীৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক কয় যে তেওঁলোকে অনুভৱ কৰিছে যে শিশুটিৰ জন্মৰ কিছু উদ্দেশ্য আছে আৰু দম্পতিহালে কেঁচুৱাটোৰ অংগ দান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁলোকৰ ভাল কামৰ প্ৰশংসা কৰি কয় যে তেওঁলোকৰ প্ৰেৰণাদয়ক কাহিনী শুনি বহুতে বহুতৰ  জীৱন বচাবলৈ আগবাঢ়ি আহিব।
 
সুখবীৰে কয় যে চিকিৎসকে তেওঁলোকৰ কন্যা ভাৰতৰ আটাইতকৈ কম বয়সীয়া  অংগ দাতা হিচাপে পৰিগণিত হোৱা বুলি কোৱাৰ সময়ত তেওঁলোকে যথেষ্ট গৌৰৱান্দ্বিত হৈছিল, যাৰ অংগ সফলভাৱে প্ৰতিস্থাপন কৰা হৈছে।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ৬৩ বছৰ বয়সত হৃদযন্ত্ৰ, বৃক্ক আৰু যকৃত দান কৰা ঝাৰখণ্ডৰ স্নেহলাতা চৌধাৰীৰ পুত্ৰ অভিজিৎ চৌধাৰীৰ সৈতেও বাৰ্তালাপ কৰে। অভিজিতে প্ৰধানমন্ত্ৰীক কয় যে অংগদানৰ বাবে চাৰিজন লোকে প্ৰাণ ঘূৰাই পালে আৰু দুজন লোকে চকুৰ দৃষ্টিশক্তি ঘূৰাই পালে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে তেওঁলোকক সমাজ সেৱাৰ বাবে প্ৰণাম জনায়।
 
নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ বিষয়টোক স্পৰ্শ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে সৌৰশক্তিৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত যি গতিৰে আগবাঢ়িছে সেয়া এক ডাঙৰ সফলতা। তেওঁ কয় যে আজিকালি সমগ্ৰ বিশ্বতে স্বচ্ছ শক্তি আৰু নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ বিষয়ে বহু কথাই চৰ্চা হৈছে। তেওঁ লগতে কয় যে সমগ্ৰ বিশ্বৰ মানুহে এই ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ অসাধাৰণ সফলতাৰ কথা আলোচনা কৰে।
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে ভাৰতৰ জনসাধাৰণৰ সূৰ্য্যৰ সৈতে যুগ যুগ ধৰি বিশেষ সম্পৰ্ক আছে। তেওঁ আঙুলিয়াই দিলে যে ভাৰতীয়সকলৰ সূৰ্য্যৰ শক্তিৰ বিষয়ে যি বৈজ্ঞানিক বুজাবুজি আছে, আৰু সূৰ্য্যক পূজা কৰাৰ পৰম্পৰা আন ঠাইত খুব কমেইহে দেখা যায়।
 
তেওঁ সুখ প্ৰকাশ কৰে যে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে আজি সৌৰশক্তিৰ গুৰুত্ব বুজি পাইছে আৰু স্বচ্ছ শক্তিৰ দিশত অৰিহণা যোগাব বিচাৰে। তেওঁ জোৰ দি কয় যে ‘সবকা প্ৰয়াস’ৰ এই মনোভাৱে ভাৰতৰ সৌৰ অভিযানক আগুৱাই লৈ গৈছে।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে মহাৰাষ্ট্ৰৰ পুনেত এটা উদাহৰণ দাঙি ধৰে, য’ত এম এছ আৰ-অলিভ হাউছিং ছ’চাইটিৰ লোকসকলে সমাজত খোৱাপানী, লিফ্ট আৰু লাইটৰ দৰে সাধাৰণ উপযোগী বস্তু কেৱল সৌৰশক্তিৰে চলাবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছে।
 
এই সমাজৰ মানুহে ছ’লাৰ পেনেল স্থাপন কৰিছিল। আজি এই সৌৰ পেনেলৰ পৰা প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ৯০ হাজাৰ কিলোৱাট-ঘণ্টা বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰা হৈছে। ইয়াৰ ফলত প্ৰতিমাহে প্ৰায় ৪০ হাজাৰ টকা সঞ্চয় হয়।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এই কথাও আলোকপাত কৰে যে দিউ ভাৰতৰ প্ৰথমখন জিলা হিচাপে পৰিগণিত হৈছে যিয়ে দিনৰ সকলো প্ৰয়োজনৰ বাবে ১০০ শতাংশ স্বচ্ছ শক্তি ব্যৱহাৰ কৰে। মোদীয়ে কয় যে বন্যাৰ্ত মাটি আৰু বহু অট্টালিকাত সৌৰ পেনেল স্থাপন কৰা হৈছে।
 
এই পেনেলসমূহৰ জৰিয়তে দিনৰ ভাগত যিখিনি বিদ্যুতৰ প্ৰয়োজন হয় তাতকৈ অধিক বিদ্যুৎ উৎপাদন হৈছে দিউত। এই সৌৰ প্ৰকল্পৰ জৰিয়তে বিদ্যুৎ ক্ৰয়ৰ ক্ষেত্ৰতো প্ৰায় ৫২ কোটি টকা ৰাহি হৈছে।
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে এই প্ৰচেষ্টাসমূহক প্ৰশংসা কৰি কয় যে এইবোৰে দেখুৱাইছে যে ভাৰতীয়সকল পৰিৱেশ আৰু প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি কিমান সংবেদনশীল।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে নৱৰাত্ৰি উপলক্ষে কেইবাগৰাকীও মহিলা সাফল্যৰ কথা উল্লেখ কৰে। তেওঁ কয় যে উত্থান ঘটা নতুন ভাৰতত নাৰী শক্তিৰ ডাঙৰ ভূমিকা আছে। তেওঁ কয় যে এছিয়াৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা ল'কো পাইলট সুৰেখা যাদৱে, আন এক অভিলেখ গঢ়িছে।
 
লগতে বন্দে ভাৰত এক্সপ্ৰেছৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা লোকো পাইলট হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে প্ৰযোজক গুনীত মংগা আৰু পৰিচালক কাৰ্টিকি গনছালভেছৰ নাম লৈছিল যিয়ে তেওঁলোকৰ তথ্যচিত্ৰ ‘দ্য এলিফেণ্ট হুইছপাৰাৰ্ছ’ৰ বাবে অস্কাৰ লাভ কৰি দেশলৈ বঁটা কঢ়িয়াই আনিছিল।
 
ভাভা পাৰমাণৱিক গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ বিজ্ঞানী জ্যোতিৰ্ময়ী মহন্তই আই ইউ পি এ চিৰ পৰা ৰসায়ন বিজ্ঞান আৰু ৰাসায়নিক অভিযান্ত্ৰিক ক্ষেত্ৰত বিশেষ বঁটা লাভ কৰিছে। মোদীয়ে কয় যে ভাৰতৰ ১৯ বছৰ অনুৰ্ধ মহিলা ক্ৰিকেট দলে টি-২০ বিশ্বকাপ জয় কৰি ইতিহাসৰ সৃষ্টি কৰিছিল।
 
তেওঁ উল্লেখ কৰে যে নাগালেণ্ডত ৭৫ বছৰৰ পাছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে দুগৰাকী মহিলা বিধায়কে নিজৰ জয়ৰ জৰিয়তে ৰাজ্য বিধানসভাত উপনীত হৈছে।
 
ইয়াৰে এজনক নাগালেণ্ড চৰকাৰতো মন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। মিষ্টাৰ মোদীয়ে জোৰ দি কয় যে প্ৰথমবাৰৰ বাবে ৰাজ্যখনৰ জনসাধাৰণে এগৰাকী মহিলা মন্ত্ৰী লাভ কৰিছে।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয় যে শেহতীয়াকৈ তেওঁ তুৰ্কিয়ে আঘাতপ্ৰাপ্ত ভূমিকম্পৰ জনসাধাৰণক সহায় কৰিবলৈ যোৱা এন ডি আৰ এফৰ দলৰ সাহসী মহিলাসকলক লগ পাইছিল।
 
ভাৰতে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মিছনৰ অধীনত শান্তিৰক্ষী বাহিনীত কেৱল মহিলা প্লাটুনও নিয়োগ কৰিছে। তিনিওটা সশস্ত্ৰ বাহিনীতে তেওঁলোকৰ সাহসৰ পতাকা উত্তোলন কৰাৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে দেশৰ কন্যাসকলক প্ৰশংসা কৰে।
 
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
কম্বেট ইউনিটত কমাণ্ড এপইণ্টমেণ্ট পোৱা প্ৰথমগৰাকী মহিলা বায়ুসেনাৰ বিষয়া হিচাপে পৰিগণিত হৈছে গ্ৰুপৰ কেপ্তেইন শলিজা ধামী। প্ৰায় ৩০০০ ঘণ্টাৰ উৰণৰ অভিজ্ঞতা আছে তেওঁৰ।
 
একেদৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ভাৰতীয় সেনাৰ কেপ্তেইন শিৱ চৌহানৰ কথা উল্লেখ কৰে যিগৰাকী চিয়াচেনত পদবী হোৱা প্ৰথমগৰাকী মহিলা বিষয়া হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।
 
শিৱক তিনিমাহৰ বাবে ছিয়াচেনত পঠিওৱা হ’ব য’ত তাপমাত্ৰা মাইনাছ ষাঠি ডিগ্ৰীলৈ হ্ৰাস পাব।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয় যে নাৰী শক্তিৰ এই শক্তি হৈছে এখন উন্নত ভাৰতৰ অক্সিজেন। এক ভাৰত শ্ৰেষ্ঠ ভাৰত বিষয়ক স্পৰ্শ কৰি মোদীয়ে কাশী-তামিল সংগমমৰ বিষয়ে কয়। এই অনুষ্ঠানত কাশী আৰু তামিল অঞ্চলৰ মাজত শতিকা পুৰণি ঐতিহাসিক আৰু সাংস্কৃতিক সম্পৰ্ক উদযাপন কৰা হয়।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে জনোৱা মতে, ঐক্যৰ মনোভাৱেৰে অহা মাহত গুজৰাটৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত ‘সৌৰাষ্ট্ৰ-তামিল সংগম’ অনুষ্ঠিত হ’ব।
 
‘সৌৰাষ্ট্ৰ-তামিল সংগম’ ১৭ এপ্ৰিলৰ পৰা ৩০ এপ্ৰিললৈ চলিব। মোদীয়ে বিশদভাৱে কয় যে শতিকাবোৰৰ পূৰ্বে সৌৰাষ্ট্ৰৰ বহু লোকে তামিলনাডুৰ বিভিন্ন ঠাইত বসতি স্থাপন কৰিছিল।
 
এই লোকসকলক আজিও ‘সৌৰাষ্ট্ৰী তামিল’ বুলি জনা যায়। আজিও তেওঁলোকৰ খাদ্যাভ্যাস, জীৱনশৈলী আৰু সামাজিক আচাৰ-ব্যৱহাৰত সৌৰাষ্ট্ৰৰ কিছু আভাস পোৱা যায়।
 
মোদীয়ে অসমৰ নায়ক লাচিত বৰফুকনৰ বিষয়েও কয়, যাৰ ৪০০ বছৰীয়া জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰা হৈছে। তেওঁ কয় যে সাহসী লাচিত বৰফুকনে অসমক অত্যাচাৰী মোগল চুলতানৰ কবলৰ পৰা মুক্ত কৰিছিল। তেওঁ সন্তুষ্টি প্ৰকাশ কৰে যে আজি এইগৰাকী মহান যোদ্ধাৰ অদম্য সাহসেৰে দেশ চিনাকি হৈ পৰিছে।
 
কিছুদিন পূৰ্বে লাচিত বৰফুকনৰ জীৱনৰ আধাৰত ৰচনা লিখাৰ অভিযান আৰম্ভ হৈছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এই কথা লক্ষ্য কৰি আনন্দিত হৈ পৰে যে ইয়াৰ বাবে প্ৰায় ৪৫ লাখ লোকে ৰচনা প্ৰেৰণ কৰিছিল আৰু ই গিনিজ ৰেকৰ্ডত পৰিণত হৈছে।
 
এই ৰচনাসমূহ হিন্দী, ইংৰাজী, বাংলা, বড়ো, নেপালী, সংস্কৃত, আৰু সান্তলীকে ধৰি প্ৰায় ২৩টা ভিন্ন ভাষাত ৰচনা কৰা হৈছে। এই প্ৰচেষ্টাৰ অংশ হিচাপে থকা প্ৰতিজন ব্যক্তিক তেওঁ নিজৰ কৃতজ্ঞতা জ্ঞাপন কৰে।
 
আজি মান কি বাটত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কাশ্মীৰৰ ডাল হ্ৰদৰ বিষয়ে কয় যিটো সুস্বাদু লোটাছ ষ্টেমৰ বাবে পৰিচিত। পদুমৰ ঠাৰি কাশ্মীৰত নাদৰু নামেৰে জনাজাত। নাদৰুৰ চাহিদা ক্ৰমাগতভাৱে বৃদ্ধি পাইছে যাৰ বাবে দল হ্ৰদত নাদৰু খেতি কৰা কৃষকসকলে এফ পি অ’ গঠন কৰিছে। প্ৰায় ২৫০ জন কৃষকে এই এফ পি অ’ত যোগদান কৰিছে। আজি এই কৃষকসকলে নিজৰ নাদৰু বিদেশলৈ ৰপ্তানি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে।
 
শেহতীয়াকৈ এই কৃষকসকলে ইউ এ ইলৈ দুটা চালান প্ৰেৰণ কৰাত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে গৌৰৱ অনুভৱ কৰিছিল। এই সফলতাই শ শ কৃষকৰ আয় বৃদ্ধি কৰিছে বুলিও তেওঁ কয়। মোদীয়ে কৃষিৰ সৈতে জড়িত কাশ্মীৰৰ জনসাধাৰণৰ আন এক এনে প্ৰচেষ্টাৰ বিষয়ে কয়। ডোডা জিলাৰ ‘ভাদৰৱাহ’ চহৰত প্ৰায় ডেৰ হাজাৰ কৃষকে লেভেণ্ডাৰৰ খেতি কৰি আছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ আৰোমা মিছনৰ জৰিয়তেও হেণ্ডহেল্ড কৰা হৈছে।
 
এই নতুন খেতিৰ ফলত কৃষকৰ আয় বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পাইছে। মিষ্টাৰ মোদীয়ে কয় যে লেভেণ্ডাৰৰ লগতে তেওঁলোকৰ সফলতাৰ সুগন্ধি বহু দূৰলৈকে বিয়পি পৰিছে। তেওঁৰ মনত পৰিল পদুম ফুলৰ ওপৰত বহি থকা মা শৰ্দাক। তেওঁ লগতে কয় যে কিছুদিন পূৰ্বে কুপৱাৰাত মা শৰ্দাৰ ভৱিষ্যৎ মন্দিৰ উদ্বোধন কৰা হৈছিল। এই মন্দিৰ নিৰ্মাণত স্থানীয় ৰাইজে যথেষ্ট সহায় কৰিছে। এই শুভ কামৰ বাবে মিষ্টাৰ মোদীয়ে জম্মু-কাশ্মীৰৰ জনসাধাৰণক অভিনন্দন জনায়।
 
যিবোৰ উৎসৱ পালন কৰা হৈছে সেই সন্দৰ্ভত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে পবিত্ৰ ৰমজান মাহ আৰম্ভ হৈছে।
 
আগন্তুক কেইদিনমানৰ ভিতৰতে ৰাম নৱমীৰ শুভ উৎসৱও পালন কৰিবলৈ ওলাইছে। মহাবীৰ জয়ন্তী, গুড ফ্ৰাইডে আৰু ইষ্টাৰো শীঘ্ৰে পালন কৰা হ’ব বুলিও তেওঁ কয়।
 
তেওঁ লগতে কয় যে এপ্ৰিল মাহত ভাৰতৰ দুগৰাকী মহান ব্যক্তিৰ জন্ম বাৰ্ষিকী পালন কৰা হয় – মহাত্মা জ্যোতিবা ফুলে আৰু বাবাছাহেব আম্বেদকাৰ। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে এই দুয়োজন মহান ব্যক্তিয়ে সমাজৰ পৰা বৈষম্য দূৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত অপৰিসীম অৱদান আগবঢ়াইছিল। তেওঁ কয় যে ‘আজাদী কা অমৃত কাল’ত এনে মহান ব্যক্তিত্বৰ পৰা শিক্ষা লোৱা আৰু তেওঁলোকৰ পৰা অহৰহ প্ৰেৰণা লোৱাৰ প্ৰয়োজন আছে। তেওঁ জোৰ দি কয় যে মানুহে নিজৰ কৰ্তব্যক আগস্থানত ৰাখিব লাগিব।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ মন কি বাটে এতিয়ালৈকে সামৰি লোৱা যাত্ৰালৈ উভতি চাই কয় যে মান কি বাটে উননব্বৈতম স্থানত উপনীত হৈছে। ৩০ এপ্ৰিলত অনুষ্ঠিত হোৱা মান কি বাটৰ শততম খণ্ড সন্দৰ্ভত দেশবাসীৰ মাজত যথেষ্ট উৎসাহৰ সৃষ্টি হোৱাত তেওঁ সুখ প্ৰকাশ কৰে। শতম খণ্ডটোৰ সন্দৰ্ভত মানুহৰ পৰামৰ্শ আৰু চিন্তাধাৰা জানিবলৈ তেওঁ আগ্ৰহী বুলিও কয়। তেওঁ লগতে কয় যে এই পৰামৰ্শ আৰু ধাৰণাসমূহে শতম মান কি বাতক অত্যন্ত স্মৰণীয় কৰি তুলিব।
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে সোঁৱৰাই দিয়ে যে কিছুমান ঠাইত ক’ৰোনা আক্ৰান্তৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে। তেওঁ সকলোকে সাৱধানতা অৱলম্বন কৰি পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ প্ৰতি সচেতন হ’বলৈ আহ্বান জনায়।