মানুহে খোৱাৰ বাবে অনুপযোগী এভাৰেষ্ট ফিচ কাৰি মছলা

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
এভাৰেষ্ট ফিচ কাৰি মছলা
এভাৰেষ্ট ফিচ কাৰি মছলা
 
নতুন দিল্লী
 
ছিংগাপুৰে ভাৰতৰ পৰা আমদানি কৰা জনপ্ৰিয় মছলাৰ সামগ্ৰী এভাৰেষ্ট ফিচ কাৰি মছলাক পুনৰ আহ্বান জনাইছে আৰু মছলাৰ মিশ্ৰণত মানুহৰ খোৱাৰ বাবে অনুপযুক্ত বুলি বিবেচিত কীটনাশকৰ ইথিলিন অক্সাইডৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পোৱাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে।
 
হংকঙৰ খাদ্য সুৰক্ষা কেন্দ্ৰই জাৰি কৰা এক অধিসূচনাৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই এই পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা হৈছে, য’ত অনুমোদিত সীমা অতিক্ৰম কৰা মাত্ৰাত ইথিলিন অক্সাইডৰ উপস্থিতিৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হৈছে। 
 
ছিংগাপুৰৰ খাদ্য সংস্থাই এক বিবৃতিত কয় যে, অনুমোদিত সীমাতকৈ অধিক মাত্ৰাত ইথিলিন অক্সাইডৰ উপস্থিতিৰ বাবে হংকঙৰ খাদ্য সুৰক্ষা কেন্দ্ৰই ভাৰতৰ পৰা এভাৰেষ্ট ফিচ কাৰি মছলাক পুনৰ আহ্বান কৰাৰ সন্দৰ্ভত এক অধিসূচনা জাৰি কৰিছে। 
 
এছ এফ এয়ে আমদানিকাৰক এছ পি মুথিয়া এণ্ড সন্স প্ৰাইভেট লিমিটেডক এই সামগ্ৰীসমূহৰ ব্যাপক পুনৰ আহ্বান আৰম্ভ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে।
 
ইথাইলিন অক্সাইডক সাধাৰণতে কৃষিজাত সামগ্ৰীৰ বাবে কীটনাশক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি অণুজীৱৰ দূষণ কমোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যদিও খাদ্য সামগ্ৰীত ব্যৱহাৰ কৰাটো কঠোৰভাৱে নিষিদ্ধ। 
 
ছিংগাপুৰৰ নিয়ম অনুসৰি মছলাৰ বীজাণুমুক্তকৰণত ইয়াৰ অনুমোদিত প্ৰয়োগ সত্ত্বেও এভাৰেষ্ট ফিচ কাৰি মছলাত উচ্চ মাত্ৰাৰ উপস্থিতিয়ে গ্ৰাহকৰ বাবে সম্ভাৱ্য স্বাস্থ্যজনিত বিপদৰ সৃষ্টি কৰে বুলি এছ এফ এয়ে জনায়। 
 
এছ এফ এৰ বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে, "যিসকলে ইয়াৰ লগত জড়িত সামগ্ৰীসমূহ সেৱন কৰিছে আৰু তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি চিন্তা বৃদ্ধি পাইছে, তেওঁলোকে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগে। গ্ৰাহকে সোধা-পোছাৰ বাবে তেওঁলোকৰ ক্ৰয় স্থানৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব পাৰে।" 
 
এই সন্দৰ্ভত এতিয়ালৈকে এভাৰেষ্টে কোনো বিবৃতি প্ৰকাশ কৰা নাই।