ছিংগাপুৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে শপত গ্ৰহণ ভাৰতীয়মূলৰ থাৰ্মানে শ্বানমুগাৰত্নমৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 10 Months ago
থাৰ্মানে শ্বানমুগাৰত্নম
থাৰ্মানে শ্বানমুগাৰত্নম
 
ছিংগাপুৰ
 
ভাৰতীয়মূলৰ অৰ্থনীতিবিদ, থাৰ্মানে শ্বানমুগাৰত্নমে নিৰ্বাচনী জয়ৰ দুসপ্তাহৰ পাছত বৃহস্পতিবাৰে ছিংগাপুৰৰ নৱম ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছে। ইস্তানাত পৰিদৰ্শন সম্পূৰ্ণ কৰি বৃহস্পতিবাৰে সন্ধিয়া শপত গ্ৰহণ কৰে থাৰ্মানে (৬৬)। 
 
চেনেল নিউজ এছিয়া (চিএনএ)ৰ মতে, ২০০১ চনত ৰাজনীতিত যোগদান কৰাৰ পূৰ্বে অৰ্থনীতিবিদ আৰু চৰকাৰী কৰ্মচাৰী থাৰ্মানে মূলতঃ ছিংগাপুৰৰ মুদ্ৰা কৰ্তৃপক্ষত কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। 
 
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়েও থাৰ্মানক বিজয়ৰ পিছত অভিনন্দন জনাই কয় যে ভাৰত-চিংগাপুৰ কৌশলগত অংশীদাৰিত্বক আৰু অধিক শক্তিশালী কৰাৰ বাবে শ্বানমুগাৰত্নমৰ সৈতে কাম কৰিবলৈ তেওঁ আগ্ৰহী।
 
উদ্বোধনী ভাষণত থাৰ্মানে  দেশখনক একত্ৰিত কৰাৰ পৰিকল্পনা পুনৰবাৰ উল্লেখ কৰিছে। থাৰ্মানৰ শপত গ্ৰহণৰ কিছু সময়ৰ  পূৰ্বে তেওঁৰ পূৰ্বৰ মেডাম হালিমা ইয়াকোবেও প্ৰহৰীসকলক পৰিদৰ্শন কৰিছিল। দ্য ষ্ট্ৰেইট টাইমছৰ বাতৰি অনুসৰি তেওঁৰ সৈতে আছিল তেওঁৰ স্বামী মহম্মদ আব্দুল্লা আলহাবশ্বী।
 
দ্য ষ্ট্ৰেইট টাইমছে তেওঁৰ উদ্ধৃতিৰে এইদৰে কয়, "এয়া আছিল ছিংগাপুৰৰ ভৱিষ্যতৰ ওপৰত আস্থাৰ ভোট, এনে এটা ভৱিষ্যত য’ত আমি সকলোৱে একেলগে আগবাঢ়ি যাওঁ আৰু ছিংগাপুৰবাসী হিচাপে আমাৰ সংহতি গভীৰ কৰিম।"
 
থাৰ্মানে কয় যে তেওঁ চৰকাৰ, সম্প্ৰদায়ৰ গোট আৰু অন্যান্য স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠন আৰু সমগ্ৰ  দেশৰ সৈতে বহুবৰ্ণবাদক শক্তিশালী কৰাৰ লগতে অধিক অন্তৰ্ভুক্ত সমাজ এখন গঢ়াৰ বাবে কাম কৰিব।  
 
ৰাষ্ট্ৰপতিৰ নিৰ্দিষ্ট ভূমিকা সম্পৰ্কে থাৰ্মানে কয় যে তেওঁ ৰাষ্ট্ৰপতি উপদেষ্টা পৰিষদৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে আলোচনা কৰিব আৰু তেওঁৰ মূল্যায়নত  আৰু সংৰক্ষিত আৰু মূল ৰাজহুৱা সেৱাৰ নিযুক্তিৰ ওপৰত নিজৰ ক্ষমতা প্ৰয়োগ কৰাত পুংখানুপুংখ আৰু নিৰপেক্ষ হ’ব। 
 
থাৰ্মানে বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ মাজত অধিক পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ প্ৰসাৰ কৰা আৰু ইজনে সিজনৰ প্ৰতি সন্মান আৰু প্ৰশংসা বৃদ্ধি কৰাৰ পৰিকল্পনাও পুনৰবাৰ উল্লেখ কৰিছে। 
 
তেওঁ লগতে কয় যে তেওঁ ইয়াৰ কলা আৰু ক্ৰীড়া জগতখনক সক্ৰিয় সহায় আগবঢ়োৱা, ছিংগাপুৰক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা আৰু বিদেশত ইয়াৰ স্বাৰ্থক প্ৰচাৰ কৰাৰ পৰিকল্পনাও কৰিছে।
 
ছিংগাপুৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী লি ছিয়েন লুঙেও অনুষ্ঠানত ভাষণ দি কয় যে তেওঁ ক্ৰীড়া আৰু কলাৰ ক্ষেত্ৰত থাৰ্মানৰ সমৰ্থনৰ বাবে আগ্ৰহী, যিয়ে ছিংগাপুৰক এখন চহকী  সমাজত গঢ়ি তোলাত সহায় কৰিব।
 
পি এম লীয়ে লগতে কয় যে জনসেৱাৰ অভিজ্ঞতাই থাৰ্মানৰ নতুন দায়িত্বৰ বাবে ভালদৰে প্ৰস্তুত কৰিছে। তেওঁ আৰু কয় যে থাৰ্মানৰ মন্ত্ৰীসভাত নিযুক্তি, ছিংগাপুৰৰ মুদ্ৰা কৰ্তৃপক্ষত থকা সময় আৰু জুৰং জি আৰ চিৰ সাংসদ হিচাপে ২২ বছৰীয়া সেৱা আগবঢ়োৱাৰ কথা উল্লেখ কৰে। 
 
দ্য ষ্ট্ৰেইট টাইমছৰ বাতৰি অনুসৰি, তেওঁ লগতে কয় যে তেওঁ অন্যান্য দেশ আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় অংশীদাৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক শক্তিশালী কৰাৰ ক্ষেত্ৰত থাৰ্মানৰ সহায়ৰ বাবে আগ্ৰহী, আৰু ছিংগাপুৰৰ শীৰ্ষ কূটনীতিবিদ হিচাপে ছিংগাপুৰবাসী আৰু স্থানীয় ব্যৱসায়ীসকলৰ বাবে বিদেশত সুযোগ মুকলি কৰাৰ বাবে আগ্ৰহী।
 
ইফালে, চেনেল নিউজ এছিয়া (চিএনএ)ৰ বাতৰি অনুসৰি, ১ ছেপ্টেম্বৰত ছিংগাপুৰৰ নৱম ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হয় প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী থাৰ্মান শনমুগাৰত্নম।
 
থাৰ্মানে ৭০.৪ শতাংশ ভোট লাভ কৰাৰ বিপৰীতে জিআইচিৰ প্ৰাক্তন মুখ্য বিনিয়োগ বিষয়া এন জি কক ছঙে ১৫.৭২ শতাংশ ভোট লাভ কৰি দ্বিতীয় স্থানত আছে। ছিংগাপুৰত ১২ বছৰৰ ভিতৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে প্ৰতিদ্বন্দ্বিতামূলক ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হয়।