১৪ জুনত হজযাত্ৰা আৰম্ভ হ’ব বুলি ঘোষণা ছৌদি আৰবৰ

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 7 d ago
১৪ জুনত হজযাত্ৰা আৰম্ভ হ’ব বুলি ঘোষণা ছৌদি আৰবৰ
১৪ জুনত হজযাত্ৰা আৰম্ভ হ’ব বুলি ঘোষণা ছৌদি আৰবৰ
 
নতুন দিল্লী
 
ছৌদি আৰবে ঘোষণা কৰে যে ১৪ জুনত চলিত বৰ্ষৰ হজযাত্ৰা আৰম্ভ হ’ব।বৃহস্পতিবাৰে সন্ধিয়া জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ মানৱ নিৰীক্ষণ কেন্দ্ৰসমূহে অৰ্ধচন্দ্ৰ দেখা পোৱাৰ পিছত এই সিদ্ধান্ত লয়। যিয়ে ইছলামিক কেলেণ্ডাৰৰ দ্বাদশ আৰু অন্তিম মাহ ধু আল-হিজ্জাহৰ আৰম্ভণিৰ ইংগিত দিয়ে।
 
হজ ইছলামৰ পাঁচটা স্তম্ভৰ ভিতৰত অন্যতম, অৰ্থাৎ ই মুছলমানসকলৰ বাবে ই এক মৌলিক ধৰ্মীয় কৰ্তব্য। আৰ্থিক আৰু শাৰীৰিক সামৰ্থ্য থকা প্ৰতিজন মুছলমানে জীৱনত এবাৰ হ’লেও হজযাত্ৰা কৰাটো বাধ্যতামূলক। হজত মক্কা আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা ধৰ্মীয় স্থানসমূহত কমেও চাৰি দিনৰ ভিতৰত এক ধাৰাবাহিক ইবাদত (প্ৰাৰ্থনা) কৰা হয়।
 
হজৰ আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য অংশ হৈছে দ্বিতীয় দিনটো, যাক আৰাফাতৰ দিন বুলি জনা যায়। এই দিনটোত হজযাত্ৰীসকলে আৰাফাত পৰ্বতত সমবেত হৈ নামাজ আদায় কৰে আৰু আল্লাহৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰে। এই অনুষ্ঠানটো বিশেষভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই স্থানত হজৰত মহম্মদে চূড়ান্ত ধৰ্মধ্বনি দিয়া বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এইবাৰ ১৫ জুনত হজযাত্ৰীসকলে আৰাফাতলৈ যাব। ইয়াৰ পিছত ১৬ জুনত হজ শেষ হোৱাৰ উপলক্ষে মুছলমানসকলে বন্ধৰ দিন হিচাপে পালন কৰিব।
 
ডিঙিত গামোচা লৈ থকা অসমৰ হজযাত্ৰী
 
ইছলামৰ আটাইতকৈ পবিত্ৰ স্থান মক্কা আৰু মদিনা থকা চৌদি আৰবে এই হজযাত্ৰাৰ পৰা যথেষ্ট অৰ্থনৈতিক লাভ কৰে। হজৰ পৰা আৰু বছৰৰ আন সময়ত মুছলমানসকলে কৰা উমৰাহ হজযাত্ৰাৰ পৰা দেশখনে প্ৰতি বছৰে কোটি কোটি টকা উপাৰ্জন কৰে। এই হজযাত্ৰাসমূহে ছৌদি ৰজাৰ প্ৰতিপত্তিও বৃদ্ধি কৰে।
 
যোৱা বছৰ ১৮ লাখতকৈ অধিক মুছলমানে হজত অংশ লৈছিল। এই বছৰ ছৌদি আৰৱৰ হজ আৰু উমৰাহ মন্ত্ৰী তৌফিক আল ৰবিয়াৰ মতে, ইতিমধ্যে বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশৰ পৰা প্ৰায় ১২ লাখ হজযাত্ৰী হজযাত্ৰা কৰিবলৈ ছৌদি আৰৱত উপস্থিত হৈছে।
 
বাৰ্ষিক হজযাত্ৰা কেৱল মুছলমানসকলৰ বাবে আধ্যাত্মিক চিন্তা আৰু পূৰ্ণতাৰ সময় নহয়, ছৌদি চৰকাৰৰ বাবেও এক উল্লেখযোগ্য লজিষ্টিক কাম, যিয়ে প্ৰতি বছৰে মক্কাত একত্ৰিত হোৱা লাখ লাখ হজযাত্ৰীৰ সুৰক্ষা আৰু মংগল নিশ্চিত কৰে।
 
উল্লেখযোগ্য যে, অসম আৰু উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ পৰা মুঠ ৩৯৩৭ জন লোকে হজযাত্ৰাৰ বাবে আবেদন কৰিছিল। উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৩৯৩৭ হজযাত্ৰীৰ ভিতৰত ৩ হাজাৰৰো অধিক হজযাত্ৰী অসমৰ।