মহিলাৰ শিক্ষাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞাই জনসাধাৰণৰ পৰা তালিবান চৰকাৰক বিচ্ছিন্ন কৰিছেঃ আফগানিস্তানৰ মন্ত্ৰী

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 2 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
কাবুল

তালিবানে নিযুক্তি দিয়া আফগানিস্তানৰ উপ-বিদেশ মন্ত্ৰী শ্বেৰ মহম্মদ আব্বাছ ষ্টানিকজাইয়ে কয় যে মহিলাৰ শিক্ষাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা জাৰি কৰাৰ সিদ্ধান্তই তালিবান শাসন ব্যৱস্থাক মানুহৰ পৰা আঁতৰাই নিছে। কাবুলৰ পৰা সম্প্ৰচাৰিত আফগান নিউজ চেনেল ট’ল’ নিউজে এই বাতৰি সম্প্ৰচাৰ কৰিছে।
 
স্নাতক ডিগ্ৰী লাভৰ এক অনুষ্ঠানত ভাষণ দি আফগানিস্তানৰ উপ-বিদেশ মন্ত্ৰীজনে ষষ্ঠ শ্ৰেণীৰ ওপৰৰ কন্যাসকলৰ বাবে বিদ্যালয় পুনৰ মুকলি কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি কয় যে জ্ঞান নথকা সমাজখন “অন্ধকাৰ” হৈ থাকে। 
 
উল্লেখ্য যে, তালিবানৰ সীমান্ত আৰু জনজাতি পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে তেওঁলোকৰ অধীনস্থ শৈক্ষিক প্ৰতিষ্ঠানত অধ্যয়ন কৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ স্নাতক ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ হোৱা উপলক্ষে এই অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰে।
 
ষ্টানিকজাই কয়, "শিক্ষা গ্ৰহণ কৰাটো সকলোৰে অধিকাৰ। এইটো স্বাভাৱিক অধিকাৰ যিটো ঈশ্বৰ আৰু নবীয়ে সকলোকে দিছে, কোনোবাই তেওঁলোকৰ পৰা এই অধিকাৰ কেনেকৈ কাঢ়ি ল'ব ? যদি কোনোবাই এই অধিকাৰ উলংঘা কৰে, তেন্তে এইটো আফগান আৰু এই দেশৰ জনসাধাৰণৰ বিৰুদ্ধে কৰা অত্যাচাৰ। সকলোৰে বাবে শিক্ষানুষ্ঠানৰ দুৱাৰ খুলিবলৈ চেষ্টা কৰক। আজি চুবুৰীয়া আৰু বিশ্বৰ সৈতে আমাৰ একমাত্ৰ সমস্যাৰ কাৰণ হৈছে শিক্ষাৰ সমস্যা। আজি দেশৰ জনসাধাৰণ আমাৰ পৰা আঁতৰি যোৱাৰ একমাত্ৰ কাৰণ হৈছে, শিক্ষাৰ বিষয়টো।"
 
ইফালে, তালিবানে নিযুক্তি দিয়া সীমান্ত আৰু জনজাতি পৰিক্ৰমা বিভাগৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত মন্ত্ৰী নুৰুল্লাহ নুৰীয়ে কয় যে শিক্ষাৰ সুবিধা নথকা দূৰ অঞ্চলত বাস কৰা যুৱক-যুৱতীসকলক বিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰা হৈছে। ধৰ্মীয় আৰু আধুনিক শিক্ষাৰ মাজত কোনো দূৰত্ব নাই বুলিও তেওঁ গুৰুত্ব সহকাৰে উল্লেখ কৰে।
 
নুৰীয়ে কয় যে দূৰত্বৰ বিষয়টো সঁচা নহয়। ধৰ্মীয় আৰু আধুনিক শিক্ষাৰ মাজত কোনো দূৰত্ব নাই। ইছলামিক আমিৰাটৰ শাসনত যি শিক্ষা শিকোৱা হৈছে, মই ক’ব পাৰো যে ইয়াৰ আগতেও এনে ব্যৱস্থা নাছিল।
 
উল্লেখ্য যে, তালিবান ক্ষমতালৈ অহাৰ পিছৰে পৰা ষষ্ঠ শ্ৰেণীৰ ওপৰৰ কন্যা ছাত্ৰীসকল শিক্ষাৰ পৰা বঞ্চিত হৈছে। তালিবানৰ দ্বাৰা নিযুক্তিপ্ৰাপ্ত ভাৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষামন্ত্ৰী হাবিবুল্লাহ আঘাই শেহতীয়াকৈ দেশখনৰ ধৰ্মীয় বিদ্যালয়সমূহৰ শিক্ষাৰ নিম্নমানৰ সমালোচনা কৰে বুলি ট’ল’ নিউজে প্ৰকাশ কৰিছে।
 
হাবিবুল্লাহ আঘাই তালিবান আৰু ধৰ্মীয় পণ্ডিতসকলক শিক্ষাৰ মান উন্নত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।