দৰ্শনাৰ্থী, ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে ব্ৰিটেইনৰ ভিছা মাচুল বৃদ্ধি

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 8 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
লণ্ডন
 
ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ঘোষণা কৰিছে যে ভিছা মাচুলৰ প্ৰস্তাৱিত বৃদ্ধি ৪ অক্টোবৰৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। যেতিয়া ছয় মাহৰ তলৰ ভিজিট ভিছাৰ বাবে জিবিপি ১৫ পাউণ্ড অধিক ব্যয় হ'ব আৰু ভাৰতীয়কে ধৰি সমগ্ৰ বিশ্বৰ যাত্ৰীসকলৰ বাবে ছাত্ৰ ভিছা জিবিপি ১২৭ পাউণ্ড অধিক ব্যয়বহুল হ'ব।
 
শুকুৰবাৰে সংসদত দাখিল কৰা আইনখনৰ পিছত ব্ৰিটেইনৰ গৃহ বিভাগে কয় যে এই পৰিৱৰ্তনৰ অৰ্থ হ’ল ছমাহতকৈও কম সময়ৰ বাবে ভিজিট ভিছাৰ খৰচ ১১৫ পাউণ্ডলৈ বৃদ্ধি পাব আৰু ব্ৰিটেইনৰ বাহিৰৰ পৰা ছাত্ৰ ভিছাৰ বাবে আবেদন কৰাৰ মাচুল জিবিপিলৈ বৃদ্ধি পাব ৪৯০।  
 
ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী ঋষি সুনাকে জুলাই মাহত ঘোষণা কৰাৰ পিছতে ভিছা আবেদনকাৰীয়ে ব্ৰিটেইনৰ চৰকাৰী পুঁজিৰে ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য সেৱা (এন এইচ এছ)ৰ প্ৰতি প্ৰদান কৰা মাচুল আৰু স্বাস্থ্য চাৰ্চাৰ্জ দেশখনৰ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ মজুৰি বৃদ্ধি পূৰণ কৰিবলৈ “উল্লেখযোগ্যভাৱে” সাজু হৈছে। 
 
তেওঁ কয়, "সেই সকলোবোৰ মাচুল বৃদ্ধি হ'ব আৰু ই জিবিপি ১ বিলিয়নতকৈও অধিক বৃদ্ধি কৰিব। সেয়েহে গোটেই বোৰ্ডত ভিছা আবেদন মাচুল যথেষ্ট বৃদ্ধি হ'ব আৰু একেদৰে আইএইচএছৰ বাবেও বৃদ্ধি হ'ব।" 
 
গৃহ বিভাগে বেছিভাগ কাম আৰু ভিজিট ভিছাৰ ব্যয় ১৫ শতাংশ বৃদ্ধি আৰু প্ৰাথমিকতা ভিছা, অধ্যয়ন ভিছা আৰু পৃষ্ঠপোষকতাৰ প্ৰমাণপত্ৰৰ ব্যয়ত কমেও ২০ শতাংশ বৃদ্ধিৰ ইঙ্গিত দিছে।  
 
গৃহ বিভাগে কয় যে, "আদায় কৰা মাচুলৰ পৰা উপাৰ্জনে গৃহ বিভাগৰ এক বহনক্ষম প্ৰব্ৰজন আৰু ৰাষ্ট্ৰীয়তা প্ৰণালী চলোৱাৰ সামৰ্থ্যত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ব্ৰিটিছ কৰদাতাসকলৰ পৰা পুঁজিৰ অৱদান হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিবলৈ মাচুল নিৰ্ধাৰণ কৰোঁতে সাৱধানে বিবেচনা কৰা হয়। আনহাতে ইউকেত কাম কৰিব বিচৰা লোকসকলৰ বাবে আকৰ্ষণীয় হৈ থকা সেৱা প্ৰদান কৰা অব্যাহত ৰাখে আৰু সকলোৰে বাবে বহল সমৃদ্ধি সমৰ্থন কৰে।"