জুম্মাৰ নামাজৰ খুটবা নৱ-প্ৰজন্মৰ পথ প্ৰদৰ্শক হ'ব লাগিব

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 9 Months ago
শ্ৰীনগৰৰ জামিয়া মছজিদত জুম্মা নামাজৰ খুটবাৰ মুহূৰ্তত
শ্ৰীনগৰৰ জামিয়া মছজিদত জুম্মা নামাজৰ খুটবাৰ মুহূৰ্তত
মনছুৰুদ্দিন ফৰিদী / নতুন দিল্লী
 
শুকুৰবাৰৰ জামাতৰ নামাজত খুটবা (ধ্বনি) দিয়াটো কেৱল আত্মসংস্কাৰ আৰু পথ প্ৰদৰ্শনৰ সুযোগেই নহয়, ই মুছলমানসকলক তেওঁলোকৰ ধৰ্মৰ সৈতেও সংযোগ কৰে। কিন্তু বাস্তৱত কথাটো অলপ পৃথক হয়, কাৰণ জুম্মাৰ নামাজৰ বাবে অহা বেছিভাগ মুছলমানে খুটবাৰ বাৰ্তাক আওকাণ কৰে অথবা কমকৈ অনুসৰণ কৰে।
 
এই কাৰণেই মুছলমানৰ এই অনুষ্ঠানৰ তাৎপৰ্য্য আৰু উদ্দেশ্যক লৈ প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে। শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মধ্বনি কেনেকৈ আৰম্ভ হ’ল, ইয়াৰ উদ্দেশ্য আৰু সম্প্ৰতি ইয়াৰ অনুশীলন কেনেকৈ চলি আছে সেই বিষয়ে বিতৰ্ক তুংগত উঠিছে।
 
উল্লেখ্য যে, শুকুৰবাৰৰ নামাজ (খুটবা) হৈছে এনে এক পথ প্ৰদৰ্শনৰ মাধ্যম, যিয়ে মুছলমানসকলক বিপথে পৰিচালিত হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে, ভয়াৱহ পৰিস্থিতিত হতাশাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে, ধৰ্মৰ গুৰুত্ব আৰু নিজৰ দায়িত্ব উপলব্ধি কৰিব পাৰে আৰু ঘৃণা দূৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত ধৰ্মীয় সহনশীলতাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।
 
শ্ৰীনগৰৰ হজৰতবালত জুম্মা নামাজৰ দৃশ্য
 
মুছলমান বুদ্ধিজীৱী আৰু পণ্ডিতসকলে কয় যে শুকুৰবাৰৰ নামাজৰ ফলপ্ৰসূতা বজাই ৰাখিবলৈ ইমামে বাছি লোৱা বিষয়সমূহৰ বাছনি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু খুটবাৰ ভাষা আৰু ব্যাপকতাও যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি খুটবাক যথাযথ গুৰুত্ব দিয়া হয়, তেন্তে ই মছজিদৰ বহুবিধ প্ৰচাৰকৰ দায়িত্ব বৃদ্ধি কৰে। নামাজৰ বাৰ্তাক আশীৰ্বাদ বা ‘দোৱা’লৈ ৰূপান্তৰিত কৰাতকৈ সংস্কাৰ আৰু প্ৰেৰণৰ সৰ্বোত্তম উপায় হ’ব লাগে।
 
বেছিভাগ মানুহেই এই ধাৰণাটো সমৰ্থন কৰে যে প্ৰচাৰকে অধিক নামাজিৰ ওচৰলৈ যাবলৈ স্থানীয় ভাষা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। বিশেষকৈ নতুন প্ৰজন্মৰ উপাসকসকলৰ মাজলৈ নিজৰ বাৰ্তাৰ ফলপ্ৰসূতা কঢ়িয়াই নিবলৈ তেওঁ গৰিষ্ঠসংখ্যক উপাসকসকলৰ ভাষা, সংস্কৃতি, পটভূমিৰ বিষয়ে জানিবলৈও যত্ন লোৱা উচিত।
 
উত্তৰ ভাৰতত প্ৰায়ে ইংৰাজী আৰু হিন্দী ভাষাত ধৰ্মীয় বক্তব্য (Sermons) আগবঢ়োৱা হয় যদিও ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ মৌলিক আৰবী আৰু উৰ্দু ভাষাৰ সংমিশ্ৰণে মানুহৰ মাজত সংযোগ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। প্ৰচাৰকে আৱেগিক আৰু প্ৰতিক্ৰিয়াশীল মনোবিজ্ঞানৰ বাহিৰে আন বিষয়তো বক্তব্য আগবঢ়াব লাগে।
 
কেতিয়াবা, আয়াত আৰু হাদীছৰ পৰা আমি উলিওৱা ব্যাখ্যাবোৰ হয়তো সঠিক নহ’বও পাৰে, আনকি ধৰ্মগুৰুসকলেও একেধৰণৰ ভুল কৰিব পাৰে।
 
শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মীয় ভাষণ আকৰ্ষণীয় কৰি ৰাখিবলৈ ইয়াক সংক্ষিপ্ত আৰু সহজে বুজিব পৰাকৈ কৰাটো পৰিৱেশন কৰাটো বুদ্ধিমানৰ কাম। মানুহৰ মনোযোগৰ সময় কম, আৰু জুম্মাৰ নামাজৰ সময়ত প্ৰায়ে মছজিদত বেছি সময় নাথাকে। দীঘলীয়া ধৰ্মীয় ভাষণে আকৰ্ষণ হেৰুৱাব পাৰে আৰু মানুহৰ বাবে ই আমনিদায়ক হৈ পৰিব পাৰে। দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে কিছুমান প্ৰচাৰকে অ-প্রাসংগিক কাহিনী আৰু উপাখ্যানেৰে ভাষণসমূহ দীঘলীয়া কৰা দেখা যায়, এইবোৰ এৰাই চলিব লাগে।
 
জুম্মা নামাজত দোৱা কৰি থকা মুহূৰ্তত
 
শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মধ্বনি কেৱল ধৰ্মীয় পথ প্ৰদৰ্শনৰ বিষয়ে নহয়; ই বিভিন্ন সামাজিক সমস্যা সন্দৰ্ভত সজাগতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু ইয়াৰ সমাধানৰ পথদেখুৱাব পাৰে। সেয়েহে ইয়াক বাকপটুতাৰে, ইতিবাচক দৃষ্টিভংগীৰে আগবঢ়াব লাগে।
 
প্ৰথমটো ধৰ্মীয় বক্তৃতা আৰবী ভাষাত হোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই; স্থানীয় ভাষাত দিলে ভাল। ধৰ্মধ্বনিৰ উদ্দেশ্য হৈছে বিভিন্ন বিষয়ৰ প্ৰতি মানুহক সজাগ কৰা। যদি পৰামৰ্শ স্থানীয় ভাষাত হয়, তেন্তে ই অধিক ফলপ্ৰসূ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। অধিকাংশ ইছলামিক পণ্ডিতে এই ধাৰণাক সমৰ্থন কৰিছে। 
 
জামাত-ই-ইছলামী হিন্দৰ আগশাৰীৰ বুদ্ধিজীৱী ড° ৰাজি-উল-ইছলামে কয় যে এই সন্দৰ্ভত বিতৰ্ক চলি আছে। তেওঁ কয় যে আজি মছজিদৰ ভিতৰত আলোচনা কৰাটো কঠিন হৈ পৰিছে। যদিও এটা সময়ত মদীনাৰ নবীৰ মছজিদটো আছিল এক সামাজিক কেন্দ্ৰ, য’ত প্ৰতিটো বিষয়ৰ ওপৰত আলোচনা কৰা হৈছিল। ই আছিল ধৰ্মীয় লগতে সামাজিক আৰু সাহিত্যিক অনুষ্ঠানৰ কেন্দ্ৰবিন্দু।
 
কিছুমানে আল্লাহৰ ৰাছুল আৰবী ভাষাত প্ৰচাৰ কৰা উচিত বুলি বিশ্বাস কৰে, আন কিছুমানে স্থানীয় ভাষাৰ পক্ষপাতী। জুম্মাৰ নামাজৰ প্ৰথম ধৰ্মধ্বনি উৰ্দু ভাষাত দিয়া উচিত বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, কাৰণ ই জনসাধাৰণক জ্ঞান দিয়াৰ উদ্দেশ্য পূৰণ কৰে।
 
কাশ্মীৰত জুম্মা নামাজৰ মুহূৰ্তত
 
ড° ৰাজী-উল ইছলামে কয় যে খুটবাৰ কোনো চৰ্ত নাই, কিন্তু কেৱল এজন পণ্ডিত বা মুফতিয়েহে ইয়াক দিব লাগে। ধৰ্মীয় ভাষণটো নিজৰ মাতৃভাষাত হ’ব লাগে যাতে আয়াত আৰু হাদীছবোৰ শুদ্ধকৈ উপস্থাপন কৰিব পৰা যায়। হাদীছত আল্লাহৰ ৰাছুলৰ খুতবা চুটি কৰা উচিত।
 
আন এজন বিশিষ্ট পণ্ডিত মৌলানা জহীৰ আব্বাছ ৰিজৱীয়ে কৈছে, "শুকুৰবাৰৰ খুটবা আগতে জুম্মাৰ নামাজৰ আত্মা আছিল। এতিয়া এই অনুভৱ হেৰাই গৈছে। আজিকালি জুম্মাৰ নামাজ দুই-ৰাকাত নামাজৰ বাহিৰে আন একো নহয়। প্ৰচাৰৰ নামত বহুতো বিভ্ৰান্তিকৰ কাহিনী প্ৰচাৰ কৰা হৈছে।”
 
মৌলানা জহীৰ আব্বাছে কয় যে শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মীয় বক্তব্যত ঐক্য, সহমত আৰু জাতীয় স্বাৰ্থৰ বিষয়ৰ কথা আলোচনা হ’ব লাগে। তাত উদাৰবাদী পথৰ চৰ্চা হোৱা উচিত। আৱেগৰ পৰা আঁতৰি আহি ব্যৱহাৰিকতাৰ কথা হ’ব লাগে আৰু সংঘাতৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে।
 
মালেগাওঁৰ পণ্ডিত তথা সংস্কৃত বিশেষজ্ঞ মৌলানা জালালুদ্দিন কাছমীয়ে 'আৱাজ-দ্য ভইচ'ক জনাইছে যে প্ৰচাৰৰ বাবে এক ব্যাপক ধাৰণা আৰু তত্ত্বৰ প্ৰয়োজন আৰু এইবোৰ ধৰ্মগুৰু বা পণ্ডিতৰ একচেটিয়া অধিকাৰ নহয়। “খুটবা হৈছে এক মহান মাধ্যম যাৰ জৰিয়তে মুছলমানসকলে সংযোগ স্থাপন কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ সমস্যাৰ সমাধান বিচাৰি পাব পাৰে।"
 
মৌলানা কাছমীয়ে কয় যে আমি খুটবাত ব্যক্তব্য আগবঢ়োৱাৰ বাবে নতুন প্ৰজন্মক সুযোগ দিয়া উচিত। যুৱ প্ৰজন্মৰ প্ৰতিনিধিসকলে কিছু গৱেষণা আৰু অধ্যয়ন কৰি শুকুৰবাৰৰ নামাজত ভাষণ দিব পাৰে। যদি তেওঁলোকে ভুলো কৰে, তথাপি কোনো কথা নাই। 
 
নতুন প্ৰজন্মৰ ল’ৰা-ছোৱালীয়ে নিজৰ ভাষাৰ লগতে ইংৰাজী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব, যাৰ ফলত মানুহে সহজে বুজিব পাৰিব। তেওঁ খুটবাৰ শৈলী সলনি কৰাৰ পোষকতা কৰে আৰু ইয়াক আকৰ্ষণীয় কৰি তোলাৰ আহ্বান জনায়। ড° কাছমীয়ে কয় যে আমি নতুনকৈ চিন্তা কৰাটো প্ৰয়োজন। “ইছলাম বা কোৰানত কোনো বাধা নাই। ইছলাম অতি আলোকিত আৰু বহল মনোভাৱৰ ধৰ্ম।”
 
চুফী পণ্ডিত তথা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চুফী কাৰাভানৰ মুৰব্বী মুফতি মনজুৰ ঝিয়াই কয় যে শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মধ্বনি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। সামাজিক, ৰাজনৈতিক, পেছাগতভাৱেও মুছলমানসকলক একগোট কৰি ৰখাৰ ই এক সুন্দৰ উপায়।
 
তেওঁ কয় যে শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মধ্বনিৰ উদ্দেশ্য হৈছে মুছলমানসকলৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি আৰু দায়িত্ববোধৰ বীজ সিঁচি দিয়া। আমি পাহৰিব নোৱাৰো যে পণ্ডিত আৰু প্ৰচাৰকসকলে দেশক শিকাইছে আৰু আমাক প্ৰতিটো দিশলৈ লৈ গৈছে। আজিও ই উপযোগী।
 
খুটবা পৰম্পৰা এনেদৰে স্থাপন কৰা হৈছিল যাতে মুছলমানসকলে নিজৰ ধৰ্মৰ জৰিয়তে বিশ্বৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকে, নিজৰ চৌপাশৰ পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি সচেতন হৈ থাকে আৰু নিজৰ দায়িত্বক আওকাণ নকৰে। মুফতি ঝিয়াই কয় যে শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মীয় ভাষণত প্ৰচাৰকে দেশ আৰু সমাজৰ প্ৰতি নিজৰ দায়িত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিব লাগে। বক্তাই ভাষা আৰু সুৰৰ যত্ন ল’ব লাগে। ভাষাটো সহজ আৰু আৱেগহীন হ’ব লাগে। 
 
মুম্বাইৰ অঞ্জুমান-ই-ইছলামৰ মুৰব্বী ড° জহীৰ কাজীয়ে কয় যে শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মীয় বক্তৃতাই জনসাধাৰণক সঠিক পথ দেখুওৱাৰ দায়িত্ব পালন কৰিব লাগিব। তেওঁ কয়, “খুটবা এক নেতৃত্বৰ কাম। ইয়াৰ ধৰ্মীয় শ্ৰেষ্ঠত্ব আৰু সংসাৰিকতাও আছে। শুকুৰবাৰে সমবেত হোৱা ৰাইজক ধৰ্মৰ সমান্তৰালকৈ পৃথিৱীৰ প্ৰতি সজাগ কৰিব লাগে। বিভিন্ন বিষয় আলোচনা কৰা উচিত। অতিৰঞ্জিত চিন্তা পৰিহাৰ কৰিব লাগে। ৰাজনীতিক বিতৰ্কৰ ৰূপ দিয়া উচিত নহয়। আক্ৰমণাত্মক মনোভাৱৰ পৰা আঁতৰি থাকক। নতুন প্ৰজন্মক সঠিক বাট দেখুৱাওক। আমাৰ দেশত শিক্ষা এতিয়াও এটা ডাঙৰ সমস্যা। ইয়াৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব লাগে। লগতে ইমামসকলে যুৱক-যুৱতীসকলক বেয়া অভ্যাস ত্যাগ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিব লাগে।”
 
ড° জহীৰ কাজীয়ে কয় যে শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মধ্বনিৰ প্ৰথম অংশটো এজন পেছাদাৰী ব্যক্তিয়ে দিয়া উচিত। আজিকালি মানুহৰ সময় খুব কম, সেয়ে ভাষণবোৰ ছুটি হ’ব লাগে। ভাষণে হৃদয় আৰু মনক স্পৰ্শ কৰিব লাগে।
 
তেওঁ কয় যে আমি নাৰীৰ অধিকাৰৰ বিষয়ে খুটবাত কথা কোৱাৰ দৰে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি শ্বৰীয়তক ৰক্ষা কৰিব লাগে। এই ক্ষেত্ৰত দেশৰ অৱস্থা অতি বেয়া। নিজৰ দোষবোৰো চিনি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ড° জহীৰ কাজীয়ে কৈছে যে ধৰ্মীয় বিষয়ৰ লগতে ব্যক্তিগত আৰু পেছাদাৰী দিশতো আলোচনা কৰিবলৈ খুটবা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। নৈতিক শিক্ষাই আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ, যিয়ে এজন মুছলমানক চিনাক্ত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। শিষ্টাচাৰ হৈছে আপোনাৰ পৰিচয়, গতিকে প্ৰচাৰত নৈতিকতাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। এইটোৱেই আছিল আল্লাহৰ ৰাছুলৰ শিক্ষা।
 
খুছৰো ফাউণ্ডেশ্যনৰ আহ্বায়ক তথা পণ্ডিত ড০ হাফিজুৰ ৰহমানে কয় যে শুকুৰবাৰৰ ধৰ্মধ্বনিৰ ধাৰণাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু ই সমগ্ৰ মানৱতাৰ বাবেই। সমাজত কেনেকৈ জীয়াই থাকিব লাগে, ব্যৱসায়ত কি নিয়ম মানি চলিব লাগে, ইজনে সিজনৰ লগত কথা পাতি থাকোঁতে কি নিয়ম মনত ৰাখিব লাগে আদি বিষয়বোৰ ধৰ্মীয় ভাষণ উল্লেখ কৰা উচিত।