দিল্লীৰ জামা মছজিদত কিয় আৰু কেতিয়া এজন হিন্দু সন্ন্যাসীয়ে ধৰ্মধ্বনি দিছিল?

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 29 d ago
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
প্ৰতিনিধিত্বমূলক ফটো
 
চাকিব চেলিম

দিল্লীৰ জামা মছজিদত জুম্মাৰ নামাজৰ সময়ত “হিন্দু-মুছলিম কি জয়” (হিন্দু আৰু মুছলমানৰ জয় হওক)ৰ উল্লাসৰ মাজতে খোজ কাঢ়িছে কেশৰ ৰঙৰ চোলা পৰিধান কৰা এগৰাকী হিন্দু সন্ন্যাসীয়ে। মছজিদটো ভৰি পৰিছে। হাজাৰ হাজাৰ মুছলমানে অপেক্ষা কৰি আছে এই সন্ন্যাসীয়ে তেওঁলোকক মঞ্চৰ পৰা সম্বোধন কৰিব। অন্য শ শ হিন্দুকো মছজিদৰ ভিতৰত সোমাবলৈ দিয়া হৈছে।
 
আচৰিত যেন লাগিলেও, এয়া সঁচা। মই কোনো কল্প কাহিনী লিখা নাই। ১৯১৯ চনৰ ৪ এপ্ৰিলত এই ঘটনাটো সংঘটিত হৈছিল। সন্যাসী আছিল আৰ্য্য সমাজৰ শুদ্ধি আৰু গৌৰাক্ষ আন্দোলনৰ আটাইতকৈ সন্মানীয় নেতা স্বামী শ্ৰদ্ধানন্দ। প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ পিছত ব্ৰিটিছে ৰউলেট বিলৰ কথা উলিয়াইছিল য’ত ভাৰতীয়সকলৰ বাক আৰু প্ৰকাশভংগীৰ অধিকাৰৰ ওপৰত অধিক পৰীক্ষাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছিল। জাতিৰ পিতা মহাত্মা গান্ধীৰ নেতৃত্বত ভাৰতীয় নেতৃবৰ্গই বিধেয়কখনক কঠোৰ বুলি অভিহিত কৰিছিল।
 
গান্ধী আৰু অন্যান্য নেতাসকলে ১৯১৯ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত আহমেদাবাদত ব্ৰিটিছ চৰকাৰে বিধেয়কখনৰ বিৰোধিতা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিত স্বাক্ষৰ কৰে। প্ৰতিশ্ৰুতিটোত কোৱা হৈছে, “স্বাক্ষৰকাৰীসকলে দৃঢ়তাৰে কয় যে এই বিধেয়কসমূহ আইনত পৰিণত হ’লে আৰু এই বিধেয়কসমূহ প্ৰত্যাহাৰ নকৰালৈকে আমি এই আইনসমূহ আৰু ইয়াৰ পিছত নিযুক্তি দিয়া কমিটীয়ে উপযুক্ত বুলি ভবা অন্যান্য আইনসমূহ মানি চলিবলৈ নাগৰিকভাৱে অস্বীকাৰ কৰিম।”
 
 
আবুল কালাম আজাদ, আজমল খান, লাজপত ৰায়, মতিলাল নেহৰু, শ্ৰীমতী নাইডু, আব্বাছ তায়াবজী, এন চি কেলকাৰ, ভি জে পেটেল, বল্লভভাই পেটেল, এম আৰ জয়কাৰ, জৱাহৰলাল নেহৰু, গংগাধৰ ৰাও দেশপাণ্ডে, শ্ৰীযুত ছোবানী, জামালাল বাজাজ, এম এছ আনেয়, ডাঃ আনছাৰী, খালিকুজ্জামান, আব্দুল বাৰী, ৰাজগোপালাচাৰী, যতীন্দ্ৰ লাল বেনাৰ্জী, ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ, হছৰত মহনী, ইয়াকুব হাছান, ডাঃ মুঞ্জে আৰু জয়ৰামদাস দৌলাতৰাম আদিয়ে চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰিছিল।
 
দেশৰ আন আন ঠাইত বিধেয়কখন গৃহীত হোৱাৰ পিছত সত্যগ্ৰহৰ বাবে বাছি লোৱা দিনটো আছিল ৬ এপ্ৰিল। দিল্লীত ইয়াৰ পূৰ্বে ৩০ মাৰ্চত সত্যগ্ৰহ অনুষ্ঠিত হৈছিল। ১৯১৯ চনৰ ৭ মাৰ্চত দিল্লীত গঠন হোৱা সত্যগ্ৰহ সভাত চৈধ্যজন নেতা আছিল। ইয়াৰ ভিতৰত আছিল ড° আনছাৰী (সভাপতি), স্বামী শ্ৰদ্ধানন্দ নামেৰে জনপ্ৰিয় মুন্সি ৰাম, হছৰত মহনী, ড° আব্দুৰ ৰহমান, শংকৰ লাল, শিৱ নাৰায়ণ হাকছাৰ, মিছ মেইনাৰ, শুৱাইব, ইন্দ্ৰ (স্বামীৰ পুত্ৰ) আৰু তেওঁৰ পত্নী আৰু অন্যান্য।
 
 
ইয়াৰ ভিতৰত স্বামী শ্ৰদ্ধানন্দ, মাহমুদ শ্বুৱাইব, আৰু আব্দুৰ ৰহমান ১৯১৯ চনৰ ৩০ মাৰ্চত সত্যগ্ৰহৰ মূল আয়োজক আছিল।  কাৰ্য্য পৰিকল্পনাটো এনেদৰে প্ৰচাৰ কৰা হৈছিলঃ
 
( ১ ) মাৰ্চ মাহৰ ৩০ তাৰিখটো শোক দিৱস হিচাপে পালন কৰিব লাগে।
 
(২) ২৯ মাৰ্চৰ নিশাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি সকলোৱে ৩০ মাৰ্চৰ নিশালৈকে উপবাস কৰিব লাগে।
 
(৩) আন সকলো দৈনন্দিন কাম শেষ কৰি নিস্তব্ধ ঠাইত বহি পৰমাত্মাক প্ৰাৰ্থনা কৰা উচিত, যাতে তেওঁ আমাক সহনশীলতাৰ শক্তি প্ৰদান কৰে। আমাৰ চৰকাৰক শুদ্ধতাৰ পথত পথ প্ৰদৰ্শন কৰে, আৰু ভাৰত মাতৃৰ বিপদৰ অন্ত পেলায়।
 
(৪) সকলো ব্যৱসায়-বাণিজ্য আৰু দোকান-পোহাৰ আদি বন্ধ কৰি দিনটো দেশৰ মংগল কামনা কৰা, মনৰ সংস্কাৰ সাধন কৰা, আৰু দান-বৰঙণিৰ কামত কটাব লাগে।
 
(৫) প্ৰতিগৰাকী মহিলা, পুৰুষ, শিশুৱে ৫ বজাত সন্ধিয়া সভাত উপস্থিত থাকিব লাগে।
 
১৮৫৭ চনৰ পিছত দিল্লীৰ ইতিহাসৰ অন্যতম ৰক্তাক্ত দিন হিচাপে পৰিগণিত হোৱা এই দিনটো ভাৰতীয়লৈ ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ সতৰ্কবাণী হিচাপে চিহ্নিত হয় আৰু দুসপ্তাহৰ পিছত অমৃতসৰৰ জালিয়ানৱালা বাগত তেওঁলোকে হত্যাকাণ্ড সংঘটিত কৰে।
 
ব্ৰিটিছ আৰক্ষী আৰু সেনাই দিল্লী ৰেলৱে ষ্টেচনত সত্যগ্ৰহীৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰাত দুপৰীয়া ২ বজাত ডজনৰো অধিক লোকৰ মৃত্যু হয়। চান্দনী চকত ক্লক টাৱাৰৰ ফালে ৰাইজ আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে আৰক্ষীয়ে পুনৰ কেইবাজনকো হত্যা কৰে। দিল্লীত ৫০ জনতকৈ অধিক শান্তিপ্ৰিয় নিৰস্ত্ৰ সত্যগ্ৰহীক ব্ৰিটিছ আৰক্ষী আৰু সেনাই হত্যা কৰিছিল।
 
চান্দনী চ’কৰ পৰা ক্লক টাৱাৰলৈকে হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ সৈতে সত্যগ্ৰহী সমদলত মেচিনগান ব্যৱহাৰ কৰা বুলি শুনে স্বামী শ্ৰদ্ধানন্দই। ব্ৰিটিছ সেনাই তেওঁক ৰখাই আৰু গুলী চলাবলৈ বন্দুক দেখুৱাইছিল। তদন্ত আয়োগৰ সন্মুখত স্বামীয়ে এই ঘটনাৰ বৰ্ণনা কৰে।
 
স্বামীয়ে লিখিছে, “আমি ক্লক-টাৱাৰৰ ওচৰ পাওঁতে গুৰখাসকল ৰাস্তাৰ মাজত আছিল, দুয়োফালে মুখ কৰি ডাবল ফাইলত। আমাক দেখি তেওঁলোকে সোঁফালৰ ফুট-বৰ্ডলৈ সমদল কৰিলে। আমি ভাবিছিলো যে তেওঁলোকে আমাক আগবাঢ়ি যাবলৈ ৰাস্তা এৰি দিছে। কিন্তু আমি যেতিয়া তেওঁলোকৰ ওচৰ পালোঁ তেতিয়া ভিৰৰ মাজলৈ লক্ষ্য কৰি গুলীচালনা কৰা হয়।
 
 
ৰাইজৰ মাজত হুলস্থুল আৰু গভীৰ ক্ষোভৰ উদগিৰণ ঘটে। কিন্তু মই সকলোকে ৰৈ থাকিবলৈ ক’লোঁ আৰু তেওঁলোকে মানিলে। সন্যাসী পোছাক পিন্ধি মই অকলে ফুটপাথলৈ উঠি গৈ গুৰখাসকলক সুধিলোঁ যে নিৰীহ শান্তিপ্ৰিয় মানুহৰ ওপৰত কিয় গুলীচালনা কৰিছে। লগে লগে দুটা ৰাইফল মোৰ ফালে আঙুলিয়াই দিলে আৰু সিহঁতে অতি অহংকাৰী সুৰত ক’বলৈ ধৰিলে তুম কো ছহেদ ডেংগে (আমি তোমাক বিন্ধিব)। মই সিহঁতৰ আগত মনে মনে থিয় হৈ ক’লোঁ৷ "মেইন খৰা হুন, গলি মাৰো (মই থিয় হৈ আছোঁ, জুই)। এবাৰতে আৰু আঠ-দহটা ৰাইফল মোৰ বুকুত নিক্ষেপ কৰা হ'ল আৰু অহংকাৰী ভাবুকি চলি থাকিল।"
 
হত্যা কৰা সত্যগ্ৰহীসকল হিন্দু আৰু মুছলমান উভয় সম্প্ৰদায়ে আছিল। ৪ এপ্ৰিলত শুকুৰবাৰে শ্বহীদসকলৰ বাবে বিশেষ প্ৰাৰ্থনা কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়। বিশেষভাৱে স্বামী শ্ৰদ্ধানন্দৰ লগতে কেইবাজনো হিন্দুক জামা মছজিদৰ ভিতৰত আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল। তেওঁ হিন্দু মুছলমান ঐক্যৰ ওপৰত বক্তৃতা প্ৰদান কৰে।
 
১৭ এপ্ৰিলত চি এ বেৰনে ছাৰ জে এইচ ডুবৌলেলৈ লিখিছিল, “৪ তাৰিখে জামা মছজিদৰ নামাজ সভা কোনো অশান্তি নোহোৱাকৈয়ে পাৰ হৈ গ’ল, কিন্তু ইয়াৰ আটাইতকৈ
উল্লেখযোগ্য দিশটো আছিল যে কেইবাজনো হিন্দুক মছজিদলৈ আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল আৰু আৰ্য সমাজবাদী মুন্সি ৰাম (স্বামী শ্ৰদ্ধানন্দ )ক মঞ্চৰ পৰা সভাক সম্বোধন কৰিবলৈ দিয়া হৈছিল।”
 
চি.আই.ডিৰ আৰক্ষী অধীক্ষক আৰ চি জেফ্ৰিজে ৰিপ’ৰ্ট কৰিছিল, “জামা মছজিদৰ মঞ্চৰ পৰা স্বামীক কথা ক’বলৈ অনুমতি দিয়া হৈছিল আৰু এই অভূতপূৰ্ব পৰিস্থিতিৰ ফলত তেওঁ সকলোকে আহ্বান জনাবলৈ বাধ্য হৈছিল যে যদিহে তেওঁলোকৰ সংখ্যা ৪০ বা ৫০ৰ পৰিৱৰ্তে আধা সংখ্যকক বধ কৰা হয় তেন্তে কোনো ভয় দেখুৱাব নালাগে।” পিছৰ কেইদিনমানত জালিয়ানৱালা বাগ, আহমেদাবাদ, লাহোৰ আদিকে ধৰি কেইবাটাও স্থানত ইংৰাজ চৰকাৰে ভাৰতীয়ৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰিছিল। গুজৰাণৱালাৰ দৰে কেইবাটাও স্থানত প্ৰতিবাদকাৰীৰ ওপৰত বায়ুসেনা বাহিনীক প্ৰয়োগ কৰিছিল।