শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গৱেষণাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে আলোচনা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী আৰু লাভলী প্ৰফেচনেল ইউনিভাৰ্চিটিৰ উপাচাৰ্যৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 11 Months ago
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীক সাক্ষাৎ লাভলী প্ৰফেচনেল ইউনিভাৰ্চিটিৰ উপাচাৰ্যৰ
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীক সাক্ষাৎ লাভলী প্ৰফেচনেল ইউনিভাৰ্চিটিৰ উপাচাৰ্যৰ
 
চণ্ডীগড়
 
জলন্ধৰস্থিত লাভলী প্ৰফেচনেল ইউনিভাৰ্চিটিৰ উপাচাৰ্য অশোক কুমাৰ মিট্টলে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীক সাক্ষাৎ কৰি শিক্ষা সম্পৰ্কীয় বিষয় আৰু উচ্চ শিক্ষাত গৱেষণা আৰু উদ্ভাৱনক প্ৰসাৰিত কৰাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোচনা কৰে। মিট্টল আৰু তেওঁৰ পত্নী ৰশ্মী মিট্টলে পাঞ্জাবী হাতেৰে বোৱা এখন চাদৰ (ফুলকাৰী) তেওঁক উপহাৰ দিয়ে। 
 
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে প্ৰগতি আৰু উন্নয়নক আগুৱাই নিয়াত বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ গুৰুত্ব স্বীকাৰ কৰি জয় কিষাণ, জয় জোৱান আৰু জয় জ্ঞান শ্লোগানত কেনেকৈ জয় অনুসন্ধান শ্লোগান সংযোজন কৰি বিভিন্ন খণ্ডকে ধৰি বিভিন্ন খণ্ড ক্ৰমে কৃষি, প্ৰতিৰক্ষা আৰু স্বাস্থ্যসেৱা বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছে সেই সন্দৰ্ভত বক্তব্য আগবঢ়ায়। 
 
ৰাজ্যসভাৰ সদস্য মিট্টলে ২০১৯ চনত ভাৰতীয় বিজ্ঞান কংগ্ৰেছৰ সময়ত প্ৰধানমন্ত্ৰীক এল পি ইউ ভ্ৰমণৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়ে। য’ত তেওঁ বিজ্ঞান সমাজক সম্বোধন কৰি জয় অনুসন্ধান শ্লোগান ৰচনা কৰিছিল। 
 
অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধি আৰু উন্নয়নক আগুৱাই নিবলৈ উদ্যোগ-শৈক্ষিক সহযোগিতা শক্তিশালী কৰাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁ নিজৰ মতামত প্ৰকাশ কৰে। এল পি ইউয়ে ইয়াৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক উদ্যোগ-প্ৰাসংগিক শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰি ৰাষ্ট্ৰীয় দক্ষতা বিকাশ অভিযানত কেনেদৰে অৰিহণা যোগাই আহিছে সেই সন্দৰ্ভতো মন্তব্য আগবঢ়ায়। 
 
বুধবাৰে এল পি ইউৰ এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে মিট্টলে শিক্ষা খণ্ডলৈ অবিৰত সহায় আগবঢ়োৱাৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ প্ৰতিও কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰাৰ লগতে চৰকাৰৰ নতুন শিক্ষা নীতি (এন ই পি) পদক্ষেপৰ বাবেও তেওঁৰ প্ৰশংসাও  শ্বেয়াৰ কৰিছে।