বলীউডৰ জনপ্ৰিয় প্ৰডাকচন ডিজাইনাৰ নীতিন চন্দ্ৰকান্ত দেশাইৰ আত্মহত্যা

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 11 Months ago
নীতিন চন্দ্ৰকান্ত দেশাই
নীতিন চন্দ্ৰকান্ত দেশাই
 
মুম্বাই
 
বলীউডৰ বিশিষ্ট প্ৰডাকচন ডিজাইনাৰ নীতিন চন্দ্ৰকান্ত দেশাইক মহাৰাষ্ট্ৰৰ ৰায়গদ জিলাৰ তেওঁৰ নিজৰ ষ্টুডিঅ’ত মৃত অৱস্থাত উদ্ধাৰ কৰা হৈছে। আৰক্ষীয়ে জানিবলৈ দিয়া মতে, ৫৮ বছৰীয়া দেশাই আত্মহত্যা কৰিছে। আৰক্ষীৰ সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি ৰায়গদ জিলাৰ এখন চহৰ কাৰ্জাতত থকা নিজৰ ষ্টুডিঅ’ত নীতিন চন্দ্ৰকান্ত দেশাইৰ মৃতদেহটো ওলমি থকা অৱস্থাত উদ্ধাৰ কৰা হৈছে। তেওঁৰ মৃত্যুৰ সন্দৰ্ভত আৰক্ষীয়ে তদন্ত অব্যহত ৰাখিছে। 
 
১৯৬৫ চনৰ ২৫ জানুৱাৰীত মহাৰাষ্ট্ৰৰ চিত্ৰময় চহৰ ডাপোলিত নিতিন চন্দ্ৰকান্ত দেশাইয়ে তেওঁৰ কৰ্মজীৱনৰ পাতনি মেলিছিল। ১৯৮৭ চনত তেওঁ টেলিভিছন ছবি "তামাছ"ৰ সহকাৰী কলা পৰিচালক হিচাপে নিজৰ পেছাদাৰী যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল। এইটোৱেই তেওঁৰ সৃষ্টিশীলতা আৰু শিল্পকলাৰ আৰম্ভণি আছিল।
 
অলপ সময়ৰ ভিতৰতে দেশাইৰ প্ৰতিভাই তেওঁক "কবীৰ" (১৯৮৮-১৯৯০) আৰু "চানাক্য" (১৯৯১) আদি জনপ্ৰিয় টেলিভিছন ধাৰাবাহিকত সহকাৰী কলা পৰিচালক হিচাপে কাম কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। এই সময়ছোৱাতে তেওঁ নিজৰ দক্ষতাক নিখুঁত কৰি শিল্প পৰিচালনাৰ কলা আয়ত্ত কৰি ভৱিষ্যতৰ সাফল্যৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। 
 
১৯৯১ চনত নীতিন চন্দ্ৰকান্ত দেশাই টেলিভিছন ধাৰাবাহিক "চাণক্য"ৰ জৰিয়তে স্বতন্ত্ৰ কলা পৰিচালক হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁৰ ব্যতিক্ৰমী প্ৰতিভা আৰু নিষ্ঠা তেওঁৰ কামৰ মাজেৰে জিলিকি উঠিছিল আৰু সমনীয়া আৰু দৰ্শকৰ পৰা একেদৰেই প্ৰশংসা লাভ কৰিছিল। 
 
তেওঁৰ শিল্প কৌশল টেলিভিছনৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত হৈছিল আৰু অতি সোনকালেই দেশাইয়ে বলীউড চিনেমাৰ ক্ষেত্ৰখনত নিজৰ নাম উজলাই তুলিছিল। কলা পৰিচালক হিচাপে তেওঁৰ প্ৰকল্পসমূহৰ ভিতৰত উল্লেখযোগ্য আছিল "হুম দিল দে চুকে চানাম" (১৯৯৯), "লাগান" (২০০১), "দেৱদাস" (২০০২), "স্ৱাদেছ" (২০০৪), "জোধা আকবৰ" (২০০৮) আৰু "প্ৰেম ৰতন ধন পায়ো" (২০১৫) আদি চলচ্চিত্ৰ। তেওঁৰ কলাত্মক স্পৰ্শই চেটসমূহত গভীৰতা আৰু প্ৰামাণ্যতা যোগ কৰিছিল আৰু দৰ্শকৰ বাবে সামগ্ৰিক চিনেমাৰ অভিজ্ঞতাক উন্নীত কৰিছিল।
 
ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰ জগতলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বাবে তেওঁ কেইবাটাও সন্মানীয় বঁটা কৰিছে। শিল্প পৰিচালনাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ ব্যতিক্ৰমী কামে তেওঁক শ্ৰেষ্ঠ কলা পৰিচালনাৰ বাবে চাৰিটা ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা আৰু তিনিটা ফিল্মফেয়াৰ শ্ৰেষ্ঠ কলা পৰিচালনাৰ বঁটা লাভ কৰে। ২০১৬ চনত তেওঁৰ অসাধাৰণ কৃতিত্বৰ স্বীকৃতিস্বৰূপে তেওঁক ভাৰতৰ অন্যতম সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা পদ্মশ্ৰী প্ৰদান কৰা হয়।  
 
মনোৰঞ্জন জগতলৈ তেওঁৰ উল্লেখযোগ্য অৱদানৰ উপৰিও দেশাই এজন উদ্যোগীও আছিল। তেওঁ মহাৰাষ্ট্ৰৰ কাৰ্জাতত এন ডি ষ্টুডিঅ’ নামৰ অত্যাধুনিক চলচ্চিত্ৰ আৰু টেলিভিছন নিৰ্মাণৰ সুবিধা স্থাপন কৰে। এই উদ্যোগে চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা আৰু শিল্পীসকলক উদ্ভাৱন আৰু উৎকৃষ্টতাক ডিজাইন কৰা পৰিৱেশত নিজৰ সৃষ্টিশীল দৃষ্টিভংগীক জীৱন্ত কৰি তোলাৰ এক মঞ্চ প্ৰদান কৰিছিল। 
 
এন ডি ষ্টুডিঅ'ৰ পৰা দেশাইৰ অন্যতম উল্লেখযোগ্য প্ৰডাকচন আছিল ২০০২ চনত মুক্তি পোৱা "দেশ দেৱী" ছবি। তেওঁৰ ষ্টুডিঅ'ৰ চেটসমূহৰ জটিলতা আৰু ঐতিহাসিক সঠিকতাৰ বাবে বিখ্যাত আছিল। যিয়ে বলীউডৰ ইতিহাসৰ কিছুমান আটাইতকৈ চিনাকি আৰু অবিস্মৰণীয় দৃশ্য সৃষ্টি কৰাত অৰিহণা যোগাইছিল।