সুনীল দত্ত আৰু নাৰ্গিছঃ বলীউডৰ অমৰ প্ৰেম কাহিনী

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 6 d ago
সুনীল দত্ত আৰু নাৰ্গিছ
সুনীল দত্ত আৰু নাৰ্গিছ
 
আলী আব্বাছ

এয়া ২০১৫ চনৰ বলীউডৰ ছবি ‘ৱেইটিং’ৰ দৃশ্য নহয়, য’ত অভিনেতা নাছিৰুদ্দিন শ্বাহে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল, আৰু তেওঁৰ পত্নী কেইবামাহো ধৰি কোমাত আছিল। তথাপি পত্নীৰ আৰোগ্যৰ নাছিৰুদ্দিন শ্বাহে অধীৰভাৱে অপেক্ষা কৰি আছিল। এয়া স্বৰ্গীয় প্ৰেমৰ এক সঁচা কাহিনী। কেৱল অভিনয়ৰ বাবেই নহয় ইজনে সিজনৰ প্ৰতি থকা প্ৰেমৰ বাবেও স্মৰণ কৰা বলীউড দম্পতীৰ কাহিনী।
 
আমেৰিকাৰ এখন চিকিৎসালয় বলীউডৰ মুকুট পিন্ধা অভিনেত্ৰী নৰ্গিছ দত্ত চিকিৎসাধীন হৈ আছিল। তেওঁ চাৰি মাহ ধৰি ক’মাত আছিল। চিকিৎসকে বাৰে বাৰে অনুৰোধ জনোৱাৰ পিছতো সুনীল দত্তই চিকিৎসকক নৰ্গিছ দত্তৰ ভেণ্টিলেটৰ আঁতৰাবলৈ অনুমতি দিয়া নাছিল। নাৰ্গিছ সুস্থ হৈ উঠাত দুয়ো ভাৰতলৈ উভতি আহিছিল। 
 
বলীউডৰ প্ৰবীণ অভিনেতা সুনীল দত্ত আৰু নৰ্গিছ দত্তৰ প্ৰেম কাহিনী এনেদৰে আৰম্ভ হৈছিল যেন তেওঁলোকৰ প্ৰেম কাহিনী স্বাৰ্গীয়ভাৱে লিখা হৈছিল। ১৯৫৬ চনৰ শেষৰ ফালৰ কথা, যেতিয়া বলীউডৰ স্মৰণীয় ছবি ‘মাদাৰ ইণ্ডিয়া’ৰ শ্বুটিং চলি আছিল।  এদিন হঠাৎ শ্বুটিং চেটটোত অগ্নিকাণ্ড সংঘটিত হয়। বিখ্যাত অভিনেত্ৰী নাৰ্গিছে ছবিখনত মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। 
 
সুনীল দত্ত আৰু নৰ্গিছ দত্ত
 
সেই সময়ত ঝেলুমৰ এজন সুদৰ্শন যুৱ অভিনেতা সুনীল দত্তই জুইত জপিয়াই নাৰ্গিছক এনেদৰে বচালে যে তেওঁ তেতিয়াৰ পৰাই তেওঁ নাৰ্গিছৰ বাস্তৱ জীৱনৰো নায়ক হৈ পৰিল। প্ৰেমৰ এনে এক শিখা জ্বলি উঠিল তেওঁলোকৰ হৃদয়ত যে দুয়ো অভিনেতা-অভিনেত্ৰীয়ে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হ'ল। ১৯৫৮ চনৰ ১১ মাৰ্চত ছবিখন মুক্তিৰ এবছৰৰ পাছত তেওঁলোকৰ বিবাহ হয়। 
 
উল্লেখ্য যে, ১৯২৯ চনত ঝেলুমৰ উপকণ্ঠ অঞ্চলৰ নিক্কা খুৰদত জন্মগ্ৰহণ কৰে বলীউডৰ প্ৰবীণ অভিনেতা সুনীল দত্তই। বিভাজনৰ সময়ত পঞ্জাৱত যেতিয়া সংঘৰ্ষ সংঘটিত হৈছিল, তেতিয়া অভিনেতাজনৰ প্ৰয়াত পিতৃৰ মুছলমান বন্ধু ইয়াকুবে বন্ধুত্বৰ কৰ্তব্য পালন কৰে। তেওঁ সমগ্ৰ দত্ত পৰিয়ালটোক নিৰাপদে পূৱ পঞ্জাৱলৈ লৈ যায়। অভিনেতাগৰাকীয়ে তেওঁৰ এক সাক্ষাৎকাৰত এই কথা উল্লেখ কৰিছিল। 
 
বহু দশকৰ পাছত যেতিয়া সুনীল দত্ত পাকিস্তানৰ জন্ম গাঁৱলৈ উভতি আহিছিল, তেতিয়া মানুহে তেওঁক উৎসাহেৰে আদৰি লৈছিল। তেওঁ আহি পোৱাৰ লগে লগে ঝেলুম আৰু নৱাহত প্ৰকাণ্ড বেনাৰ লগোৱা হৈছিল। আগশাৰীৰ ৱেবছাইট ‘ৰেডিফ ডট কম’ৰ সৈতে হোৱা এক সাক্ষাৎকাৰত অভিনেতাগৰাকীয়ে কয় যে তাত বিভিন্ন টেলিভিছন চেনেলৰ লোক উপস্থিত আছিল।
 
গাঁৱৰ মানুহক মই মোৰ প্ৰতি কিয় ইমান মৰম দেখুৱাইছে সোধাত তেওঁলোকে উত্তৰত কৈছিল যে এই সন্মান তেওঁৰ বাবেই নহয়, ইয়াত বাস কৰা তেওঁলোকৰ পূৰ্বপুৰুষসকলৰ বাবেহে কৰা হৈছিল। তেওঁক তাত বহুত সন্মান যাচিছিল। তেওঁলোক ভাল মানুহ আছিল। আমাৰ ধৰ্মক সন্মান কৰিছিল। দৰগাহ পাওঁতে তেওঁ শ্ৰদ্ধাৰে ঘোঁৰাৰ পৰা নামি খোজকাঢ়ি যাত্ৰা কৰিছিল। যিহেতু তেওঁ আমাক বহুত সন্মান দিছে, গতিকে আমি তেওঁলোকক সন্মান কিয় নকৰিম? 

অভিনেতা সুনীল দত্তই ১৯৫৩ চনত ৰেডিঅ’ চেলুনত কাম কৰি থকাৰ সময়তে পৰিচালক ৰমেশ ছেহগালক লগ পায়, যিয়ে তেওঁৰ কণ্ঠৰ বিভক্তি আৰু পুৰুষসুলভ শৈলীত আপ্লুত নোহোৱাকৈ থাকিব নোৱাৰিলে।  
 
সুনীল তেওঁৰ প্ৰদত্ত নাম। অভিনেতাগৰাকীৰ প্ৰকৃত নাম আছিল বলৰাজ আৰু যিহেতু সেই সময়ত বলৰাজ সাহনীও বলীউডত সক্ৰিয় আছিল, সেয়েহে অভিনেতাজনে নতুন নামটো পালে আৰু তেনেকৈয়ে এক নতুন পৰিচয় লাভ কৰিলে। এই সময়ত নাৰ্গিছক বলীউডৰ অন্যতম আগশাৰীৰ অভিনেত্ৰী হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল। 
 
বলীউডৰ স্মৰণীয় ছবি ‘মাদাৰ ইণ্ডিয়া’ৰ এক দৃশ্য
 
তেওঁৰ মাতৃ যাদনবাই হুছেইন আছিল এগৰাকী বিখ্যাত গায়িকা আৰু বলীউডৰ আদিম মহিলা সুৰকাৰসকলৰ ভিতৰত এগৰাকী যদিও নাৰ্গিছে শিশু শিল্পী হিচাপে নিজৰ কলাত্মক যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল ১৯৩৫ চনত ‘তালাছ-ই-ইছক’ ছবিৰে। কিন্তু তেওঁ ১৯৪৩ চনত মুক্তি পোৱা ‘তাকদীৰ’ ছবিখনত মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। 
 
পৰিচালক মেহবুব খানৰ ছবি ‘আন্দাজ’ই নাৰ্গিছক এক নতুন পৰিচয় দিলে। ৰাজ কাপুৰৰ ছবি ‘আৱাৰা’ নৰ্গিছ দত্তৰ কেৰিয়াৰত এক টাৰ্নিং পইণ্ট হিচাপে প্ৰমাণিত হয়, তাৰ পিছত তেওঁ ‘শ্ৰী ৪২০’ আৰু ‘চোৰী চোৰী’ৰ দৰে সফল ছবিত কাম কৰে। যেতিয়া অভিনেতা ৰাজ কাপুৰৰ সৈতে তেওঁৰ বহুতো ৰোমাঞ্চৰ উৰাবাতৰি ওলাইছিল।
 
ইতিমধ্যে ৰাজ কাপুৰৰ বিয়া হৈছিল যদিও নাৰ্গিছে তেওঁৰ প্ৰেমত পৰিছিল। তেওঁ ৰাজ কাপুৰৰ দ্বিতীয় পত্নী হ’বলৈ সাজু হৈছিল। ৰাজ কাপুৰ প্ৰডাকচনৰ বেনাৰত নিৰ্মিত প্ৰতিখন ছবিতে কাম কৰিবলৈ সাজু আছিল যদিও এই একপক্ষীয় প্ৰেম বেছি দিন টিকি থাকিব নোৱাৰিলে।
 
তেতিয়া হতাশ হৈ পৰিল অভিনেত্ৰীগৰাকী। ‘মাদাৰ ইণ্ডিয়া’ৰ শ্বুটিংৰ সময়ত যেতিয়া চেটত অগ্নিকাণ্ড সংঘটিত হৈছিল, তেতিয়া সুনীল দত্তই নায়কৰ দৰে নিজৰ জীৱনৰ কথা চিন্তা নকৰি নাৰ্গিছৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিছিল। তাৰ পিছত সুনীল দত্ত কেইবাদিনো তীব্ৰ জ্বৰত ভুগিছিল আৰু সেই সময়ত নাৰ্গিছে দিনে নিশাই তেওঁৰ যত্ন লৈছিল। এইদৰে তেওঁলোক ইজনে সিজনৰ ওচৰ চাপি আহিছিল। 
 
আমোদজনক কথাটো হ’ল দুয়োৰে বয়সৰ পাৰ্থক্য আছিল মাত্ৰ পাঁচ দিন। অভিনেত্ৰী নাৰ্গিছৰ জন্ম হৈছিল ১৯২৯ চনৰ ১ জুনত। নাৰ্গিছৰ পিতৃ মোহন বাবু ৰাৱালপিণ্ডিৰ এটা অভিজাত পৰিয়ালৰ আছিল, সেয়েহে তেওঁৰ পটভূমিও আছিল পাঞ্জাবী। 
 
'মাদাৰ ইণ্ডিয়া' বলীউডৰ অন্যতম স্মৰণীয় ছবি। মূলসুঁতিৰ বাহিৰত নাৰী চৰিত্ৰ উপস্থাপন কৰা এইখনেই আছিল প্ৰথমখন ছবি। এই ছবিখন ছোভিয়েট ইউনিয়নৰ পৰা লেটিন আমেৰিকালৈকে প্ৰদৰ্শিত হৈছিল। নাৰ্গিছ দত্তই শ্ৰেষ্ঠ অভিনেত্ৰীৰ ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰাৰ বিপৰীতে ছবিখনে বিদেশী ভাষাৰ অস্কাৰৰ বাবে মনোনীত হয়।  
 
সুনীল দত্ত 
 
বিয়াৰ পিছতো নাৰ্গিছে ছবিত অভিনয় কৰি থাকিল। সেই সময়ৰ তেওঁৰ স্মৰণীয় ছবিসমূহৰ ভিতৰত আছে 'ৰাত ঔৰ দিন'। ইয়াৰ বাবে তেওঁ শ্ৰেষ্ঠ অভিনেত্ৰীৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা লাভ কৰিছিল। সুনীল দত্ত কেৱল বাস্তৱ জীৱনত নায়ক হোৱাই নহয়, ডাঙৰ পৰ্দাতো নিজকে 'নায়ক' বুলি প্ৰমাণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। 'সাধনা', 'গুমৰাহ'ৰ দৰে হিট ছবিত তেওঁ দৰ্শকৰ মন জয় কৰিছিল।  
 
তেওঁৰ সফলতাৰ যাত্ৰা অব্যাহত থাকিল ‘ৱাকত’, ‘খান্দন’, ‘মেৰা সায়া’, ‘আৰাধনা’ৰ দৰে ব্লকবাষ্টাৰ ছবিৰে। সুনীল দত্তকে ধৰি বহু অভিনেতাই পটভূমিত সোমাইছিল যদিও ছুপাৰহিট ছবি ‘হীৰা’ৰ জৰিয়তে পুনৰ উভতি আহিছিল। আশীৰ দশকৰ শেষলৈকে এই যাত্ৰা অব্যাহত থাকিল তাৰ পিছতে তেওঁ চৰিত্ৰ অভিনেতা হিচাপে অভিনয় কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। 
 
এই যাত্ৰা আশীৰ দশকৰ শেষলৈকে চলি থাকিল তাৰ পিছত তেওঁ চৰিত্ৰ অভিনেতা হিচাপে অভিনয় কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। সুনীল দত্তই ১৯৮১ চনত পুত্ৰ সঞ্জয় দত্তক ছবি জগতলৈ আনিবলৈ 'ৰকী' নামৰ ছবিখন প্ৰযোজনা কৰে। ছবিখন বক্স অফিচত সফল হৈছিল যদিও ছবিখন মুক্তিৰ তিনিদিন পূৰ্বে নাৰ্গিছৰ মৃত্যু হয়।
 
সুনীল দত্তৰ প্ৰায় পাঁচ দশকজোৰা কেৰিয়াৰৰ শিখৰত উপনীত হয় ২০০৩ চনৰ ছবি মুন্না ভাই এম বি বি এছত, য’ত তেওঁৰ পুত্ৰ সঞ্জয় দত্তই মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। এই ছবিখনৰ কিছু সময়ৰ পিছতে ২০০৫ চনৰ মে’ মাহত অভিনেতাজনৰ মৃত্যু হয়।তেওঁ ৰাজনীতিতো সফল ইনিংছ খেলিছিল। ৰাজনীতিত সফল হোৱা বলীউডৰ প্ৰথম অভিনেতা সকলৰ ভিতৰত তেওঁ অন্যতম আছিল। তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী মনমোহন সিঙৰ কেবিনেটৰ অংশ আছিল।