NEET পৰীক্ষা পৰিচালনা কৰা এজেন্সীৰ পৰা উত্তৰ বিচাৰিছে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 3 d ago
উচ্চতম ন্যায়ালয়
উচ্চতম ন্যায়ালয়
 
নতুন দিল্লী
 
পৰীক্ষাৰ প্ৰশ্ন কাকত ফাদিল হোৱাৰ অভিযোগত ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰৱেশ আৰু যোগ্যতা পৰীক্ষা (NEET-UG) 2024 সন্দৰ্ভত গোচৰৰ তদন্ত কৰি আছে।
 
এই অভিযোগৰ উত্তৰ দিবলৈ আদালতে পৰীক্ষা পৰিচালনা কৰা নেশ্যনেল টেষ্টিং এজেন্সীক আহ্বান জনাইছে। ন্যায়াধীশ বিক্ৰম নাথ আৰু আহছানুদিন আমানুল্লাই ৮ জুলাইত পৰৱৰ্তী শুনানিৰ দিন ধাৰ্য কৰিছে।
 
ন্যায়াধীশ আমানুল্লাই জোৰ দি কয় যে পৰীক্ষাটো অনুষ্ঠিত হৈছিল বুলিয়েই পৰীক্ষাটো ত্ৰুটিহীন আছিল বুলি ক’ব নোৱাৰি। পৰীক্ষাৰ অখণ্ডতাক লৈ প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে, গতিকে আমাক ব্যাখ্যাৰ প্ৰয়োজন।’ তেওঁ লগতে উল্লেখ কৰে যে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে পৰামৰ্শ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হোৱাৰ পূৰ্বে এই সমস্যাটো শীঘ্ৰে সমাধান কৰাটো প্ৰয়োজন।
 
উচ্চতম ন্যায়ালয়ত কেইবাখনো আৱেদন দাখিল কৰা হৈছে, পৰীক্ষাৰ ফলাফল আনকি ঘোষণা হোৱাৰ আগতেই কিছুমান আবেদন দাখিল কৰা হৈছে। এই আৱেদনসমূহত পৰীক্ষাৰ কাগজ ফাদিল হোৱা বুলি দাবী কৰা হৈছে। ইয়াৰে এজন অধিবক্তা জে ছাই দীপকে কয় যে তেওঁ ফিজিক্স ৱালা নামৰ এটা শিক্ষামূলক মঞ্চৰ চিইঅ’ আলখ পাণ্ডেক প্ৰতিনিধিত্ব কৰি আছে।
 
পাণ্ডেৰ আবেদন আনবোৰতকৈ পৃথক। ইয়াত যুক্তি দিয়া হৈছে যে প্ৰায় ১৫০০ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক অন্যায়ভাৱে অতিৰিক্ত নম্বৰ দিয়া হৈছিল, যিবোৰ যাদৃচ্ছিকভাৱে যোগ কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ নম্বৰ ৭০ৰ পৰা ৮০ নম্বৰ বৃদ্ধি পাইছিল। এই দাবীৰ সমৰ্থনত প্ৰায় ২০ হাজাৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ স্বাক্ষৰ আছে আবেদনখনত। অৱশ্যে আদালতে উল্লেখ কৰিছে যে এই সকলোবোৰ বিষয় একেলগে পৰ্যালোচনা কৰিব যদিও এই সময়ত কাউন্সেলিং প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হোৱাত পলম নকৰে।