অমিতা খেতিৰ প্ৰাণকেন্দ্ৰ হৈ পৰা বিহাৰৰ এখন মুছলমান গাঁও

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 2 Months ago
ভাডেজা অমিতাৰ খেতি
ভাডেজা অমিতাৰ খেতি
 
ছিৰাজ আনোৱাৰ/ পাটনা
 
বিহাৰৰ এখন মুছলমান গাঁৱে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ আত্মনিৰ্ভৰ ভাৰতৰ সপোনক আগুৱাই নিছে। ৰাজ্যখনৰ গয়া জিলাত অৱস্থিত ভাডেজা গাঁওখন অমিতা খেতিৰ প্ৰাণকেন্দ্ৰ হৈ পৰিছে। ইয়াৰ মুছলমান কৃষকসকলে অমিতাৰ খেতি কৰি লাখ লাখ টকাৰ ব্যৱসায় কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। কৃষকসকলে পূৰ্বে বেলেগ খেতি কৰিছিল যদিও এতিয়া অমিতা খেতিত সম্পূৰ্ণৰূপে মনোনিৱেশ কৰি নিজৰ আয় বৃদ্ধি কৰিছে। 
 
ইয়াৰ খেতিত কৃষকসকলে খৰচতকৈ ১০ গুণ বেছি লাভ উপাৰ্জন কৰে। মানপুৰ ব্লকৰ ভাদেজা গাঁৱৰ কৃষক মহম্মদ ইৰফানে শেহতীয়াকৈ অমিতা খেতিৰে বাতৰিৰ শিৰোনাম দখল কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। তেওঁৰ ২৩ কঠা মাটিয়ে যেন এতিয়া সোণ উৎপাদন কৰিছে। এই গাঁৱত দুই দশক আগতে পথাৰৰ এমূৰত অমিতাৰ খেতি কৰা হৈছিল।
 
এজন খেতিয়ক নিজৰ অমিতা খেতিত
 
ইয়াৰ পৰা কৃষকসকলে অধিক ভাল ফল পালে। লাভ দেখি কৃষকসকলে ধান, ঘেঁহু আৰু শাক-পাচলিৰ খেতি এৰি অমিতাৰ খেতি আৰম্ভ কৰে। প্ৰথম অৱস্থাত মাত্ৰ দুই-এজন কৃষকে অমিতা খেতি কৰিছিল, কিন্তু আজি ইয়াৰ খেতিত যোগদান কৰিছে ৫০ জনতকৈ অধিক কৃষকে। আজি ইয়াত প্ৰায় ২৫ বিঘা মাটিত থলুৱা অমিতাৰ খেতি কৰা হৈছে। কৃষক মহম্মদ ইৰফান আৰু গুলাম মুস্তাফাৰ মতে, সমগ্ৰ গাঁওখনত ৭০ হাজাৰৰো অধিক অমিতা গছ ৰোপণ কৰা হৈছে।
 
উল্লেখ্য যে, গয়া চহৰৰ গাতে লাগি থকা মনপুৰ থানা এলেকাত অৱস্থিত ভাদেজা হৈছে এখন মুছলমান সংখ্যাগৰিষ্ঠ গাঁও। গাঁওখনৰ প্ৰায় ৮০ শতাংশ জনসংখ্যা কৃষিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। খেতিৰ ক্ষেত্ৰত মুছলমানৰ সংখ্যা ৯৫ শতাংশতকৈও অধিক, বিশেষকৈ অমিতাৰ খেতি, ইয়াত সৰু-বৰ কৃষক সকলো আছে। তেওঁৰ একঠাৰ পৰা ১৫ বিঘালৈকে মাটি আছে। কৃষক মহম্মদ ইৰফান আৰু গুলাম মুস্তাফাৰ মতে সমগ্ৰ গাঁওখনত ৭০ হাজাৰৰো অধিক অমিতা গছ ৰোপণ কৰা হৈছে।
 
কিন্তু আবতৰীয়া বৰষুণ, ধুমুহা আৰু শিলাবৃষ্টিৰ বাবে এই খেতিৰ যত্ন লোৱাটো খেতিয়কসকলৰ বাবে সহজ কথা নহয়। এই অঞ্চলটো বনৰীয়া জীৱ-জন্তু আৰু চোৰৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰাখিবলৈ তীক্ষ্ণ নিৰীক্ষণ আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ প্ৰয়োজন। কৃষক ইৰফানে ২৩ কঠা মাটিত থলুৱা জাতৰ অমিতা ৰোপণ কৰে। যাৰ বাবে তেওঁৰ চাহিদা বৃদ্ধি পাইছে। গয়া বজাৰত ইয়াক পাইকাৰী মূল্যত প্ৰতি কেজি ৩৫-৪০ টকাত সহজে বিক্ৰী কৰা হয়।
 
আনহাতে, ২৩ কঠাত প্ৰায় ১৫০০ কুইণ্টল অমিতা উৎপাদন হয়। ইৰফান পেছাত এজন এ চি মেকানিকো। যুৱকজনে কয় যে তেওঁৰ পিতৃয়ে ২৫ বছৰ পূৰ্বে অমিতা খেতি আৰম্ভ কৰিছিল। প্ৰথম অৱস্থাত পথাৰৰ মূৰত অমিতা পুলি ৰোপণ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ ফলত ভাল উপাৰ্জন হ’ল, গতিকে লাহে লাহে মাটিকালি বৃদ্ধি পালে আৰু আজি তেওঁলোকে ২৩ কঠা মাটিত অমিতাৰ খেতি কৰি আছে। এডাল গছত ৩০-৪০ কেজি অমিতা উৎপাদন হয়।
 
অমিতাৰ খেতি
 
ইৰফানৰ মতে, অমিতা খেতিৰ পৰা পোৱা ভাল উপাৰ্জন দেখি গাঁওখনৰ আন কৃষকসকলেও বেলেগ খেতি এৰি অমিতা খেতি আৰম্ভ কৰিছে। আজি গাঁওখনৰ ৫০ জনতকৈও অধিক কৃষকে ইয়াৰ খেতি কৰি স্বাৱলম্বী হৈছে। তেওঁ কয় যে আমাৰ গাঁওখনেই জিলাখনৰ একমাত্ৰ গাঁও য’ত বৃহৎ পৰিসৰত অমিতাৰ বাগিচা আছে। ভাদেজাৰ এই স্থানীয় অমিতাবোৰ বৰ মিঠা। অমিতাবোৰ বজাৰত বিক্ৰীৰ বাবে তেওঁলোকক প্ৰায় এবছৰ সময় লাগে। ইয়াৰ খেতিৰ বাবে গয়াৰ জলবায়ুও অতি ফলপ্ৰসূ। আগষ্ট-ছেপ্টেম্বৰ মাহত খেতিপথাৰ সাজু হোৱাৰ পিছত ইয়াক ৰোপণ কৰা হয় আৰু প্ৰায় দুবছৰলৈকে ইয়াৰ ফলে কৃষক ৰাইজক আৰ্থিকভাৱে স্বাৱলম্বী কৰে।
 
উল্লেখ্য যে, এই গাঁওৰ অমিতা ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত পৰিচিত আৰু ইয়াৰ মাহেকীয়া ব্যৱসায় ৪০ লাখ টকাকৈ বৃদ্ধি পায়। বিহাৰ ৰাজ্যৰ গয়া জিলাৰ ভাডেজা গাঁৱে অমিতাৰ বাগিচা আৰু খেতিৰ বাবে এক নতুন পৰিচয়ৰ সৃষ্টি কৰিছে। গাঁওখনত ৭০ হাজাৰৰো অধিক অমিতাৰ গছ আছে। প্ৰথম অৱস্থাত এজন বা দুজন কৃষকেহে ইয়াৰ খেতি কৰিছিল যদিও এতিয়া ৫০ জনতকৈও অধিক কৃষকে ইয়াৰ খেতিত যোগ দিছে।
 
আমোদজনক কথাটো হ'ল যে অমিতা খেতিৰ মালিকীস্বত্ব কোনো এজন ব্যক্তিৰ নহয়, বৰঞ্চ গাঁৱৰ বহু কৃষকৰহে যিয়ে নিজৰ মাটিত অমিতা খেতি কৰি লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰে। বিশেষকৈ ৰমজান আৰু নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত ইয়াক আন ৰাজ্যলৈও যোগান ধৰা হয়।
 
ইয়াৰ অমিতা অতি বিখ্যাত আৰু ই মিঠা স্বাদেৰে ভৰা। ইয়াৰ খেতিৰ জৰিয়তে কৃষকসকল স্বাৱলম্বী হৈ পৰিছে। শৰীৰৰ বাবে অতি উপকাৰী আৰু স্বাস্থ্যকৰ অমিতা ফল অতি সোৱাদযুক্ত। ইয়াৰ খেতিত সাৰ আদি কমকৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াক বহু ৰোগত বনৌষধি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অমিতাই হৃদযন্ত্ৰ, ছাল আৰু হাড়ৰ ধমনীবোৰ মজবুত কৰে, চুলি মজবুত কৰা আৰু পাচনতন্ত্ৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰে। 
 
ভাদেজাৰ এখন অমিতাৰ ফাৰ্ম
 
অমিতাৰ খেতি কৰি স্বাৱলম্বী হোৱা ইৰফানে কয় যে ইয়াৰ খেতি কৰিবলৈ বহুত কষ্টৰ প্ৰয়োজন। মাজে মাজে তাত ঔষধ স্প্ৰে’ কৰিব লগা হয়। গৰমৰ দিনত তিনি-চাৰি দিনৰ মূৰে মূৰে পাটৱান কৰা হয়। লগতে সাৱধান হ'ব লাগিব যাতে পথাৰত পানী জমা নহয়, ইয়াৰ ফলত শস্যৰ ক্ষতিৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়। তেওঁ লগতে কয় যে তেওঁ কোনো চৰকাৰী সহায় নোহোৱাকৈ খেতি কৰি আছে আৰু খেতিৰ কোনো ধৰণৰ ক্ষতি হ'লে, চৰকাৰৰ ফালৰ পৰা কোনো সহায় উপলব্ধ নহয়।
 
কিন্তু অমিতা খেতিৰ পৰা তেওঁলোকে প্ৰতি বছৰে ৫ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰে। মহম্মদ ইৰফানে পুনৰ কয় যে অমিতাৰ খেতি লাভজনক হয় যদিহে ইয়াৰ সঠিক যত্ন লোৱা হয়। বগা পোক-পৰুৱাই নাখালে এজোপা গছত এক কুইণ্টল পৰ্যন্ত অমিতাৰ ফল পোৱা যায়। তেওঁলোকে গোবৰ সাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি অমিতাৰ খেতি কৰি আছে বুলি তেওঁ জানিবলৈ দিয়ে।