মিয়ৰ এম বাৰ-আশ্বাৰৰ গ্ৰন্থ Jews and the Qur'an-এ ইহুদী আৰু ইছলামৰ মাজৰ সম্পৰ্কক গভীৰভাৱে অন্বেষণ কৰিছে

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 3 Months ago
আমেৰিকাত ৰমজান পাৰ্টিৰ সময়ত ইহুদী আৰু মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ দুজন লোক
আমেৰিকাত ৰমজান পাৰ্টিৰ সময়ত ইহুদী আৰু মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ দুজন লোক

ছালীম ৰছিদ শ্বাহ

পশ্চিমৰ ইহুদী-খ্ৰীষ্টান পৰম্পৰাই ইহুদী আৰু খ্ৰীষ্টান ধৰ্মৰ মাজৰ সম্পৰ্কক উজ্জ্বল কৰি তুলে। কিন্তু ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ ইহুদী-ইছলামিক পৰম্পৰাক প্ৰায়ে উপেক্ষিত কৰা হয়। শেহতীয়াকৈ জেৰুজালেমৰ হিব্ৰু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক মিয়ৰ এম বাৰ-আশ্বাৰে লিখা Jews and the Quran ( ইহুদী আৰু কোৰান) নামৰ গ্ৰন্থখনত ইছলাম আৰু ইহুদী ধৰ্মৰ মাজৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে বিশ্লেষণ কৰিছে।

এই বিশ্লেষণাত্মক গ্ৰন্থখনত লেখকে ইছলাম আৰু ইহুদী ধৰ্মৰ মাজৰ সম্পৰ্কৰ ঐতিহাসিক সংযোগ, ধৰ্মতত্ত্বৰ সূক্ষ্মতা আৰু বিকশিত গতিশীলতাক উন্মোচন কৰিছে। ঐতিহাসিক বিৱৰণীতে ৰৈ নাথাকি লেখক বাৰ-আশ্বাৰে গ্ৰন্থখনত এক চিন্তা-উদ্দীপক বিশ্লেষণ আৰু দুয়োটা আব্ৰাহামী ধৰ্মৰ মাজৰ জটিলতা, সংযোগ আৰু সংঘাতৰ বিষয়ে উন্মোচন কৰে।
 
গ্ৰন্থখনে প্ৰাক-ইছলামিক পূৰ্বৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে আলোচনা কৰিছে, যেতিয়া ইহুদী আৰু আৰবসকলে প্ৰথমবাৰৰ বাবে আৰব উপদ্বীপৰ দক্ষিণ অংশত মুখামুখি হৈছিল। ইয়াত কোৱা হৈছে যে এসময়ত ইহুদী সম্প্ৰদায় এটাই য়াথ্ৰিব (পিছলৈ মদীনা)ত বাস কৰিছিল, আৰু কৃষি তথা ব্যৱসায়ত মনোনিৱেশ কৰিছিল। গ্ৰন্থখনৰ প্ৰকাশে পাঠকসকলক ইছলামৰ গঠনমূলক বছৰবোৰত ইহুদী আৰু মুছলমানৰ মাজৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ বুজি উঠাত সহায় কৰে।

গ্ৰন্থখনত লেখক বাৰ-আশ্বেৰে স্পষ্ট কৰি দিছে যে কেনেকৈ হজৰত মহম্মদৰ বিশ্বাসক শক্তিশালী কৰাত ‘কিতাপৰ লোকসকলে’ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল, যিটো কোৰআনৰ আয়াতত (প্ৰশ্ন ১০:৯৪) প্ৰমাণিত হৈছে: ‘যদি আমি আপোনালোকৰ ওচৰলৈ যি পঠিয়াইছো, তাক লৈ কিবা সন্দেহ আছে, তেন্তে তেওঁলোকক প্ৰশ্ন কৰিব যিয়ে আপোনালোকৰ সন্মুখত শাস্ত্ৰ পাঠ কৰিছিল।'
 
গ্ৰন্থখনৰ বেটুঁপাত
 
লেখকে ইহুদীসকলক যি সন্মানত ৰাখিছিল, তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে, য়াথ্ৰিবৰ মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ অনুভূত জ্ঞান আৰু শাস্ত্ৰৰ প্ৰতি আনুগত্যৰ বাবে নিজৰ সন্তানৰ লালন-পালন ইহুদী পৰিয়ালৰ ওপৰত ন্যস্ত কৰিছিল।
 
ইছলামিক কেলেণ্ডাৰৰ আৰম্ভণিৰ ‘হিজৰা’ক এক উল্লেখযোগ্য পৰিঘটনা হিচাপে চিত্ৰিত কৰা হৈছে য’ত হজৰত মহম্মদে ইহুদী সম্প্ৰদায়ৰ মাজত ইয়াথ্ৰিবত আশ্ৰয় লৈছিল। বাৰ-আশ্বেৰে পৰৱৰ্তী দশকটো (৬২২-৬৩২) নিপুণভাৱে নেভিগেট কৰে, ইছলামৰ নিৰ্মাণ, মুছলমান সমাজৰ প্ৰতিষ্ঠা আৰু ইয়াৰ মক্কান বিৰোধীৰ বিৰুদ্ধে নিৰ্ণায়ক যুদ্ধৰ বিশদ বিৱৰণ দিয়ে। ৬২৮ খ্ৰীষ্টাব্দৰ খাইবাৰ যুদ্ধ, মহম্মদ আৰু ইহুদী জনগোষ্ঠীৰ মাজত হোৱা শেষ সংঘাত, তেওঁলোকৰ সম্পৰ্কৰ জটিলতাক বুজাবলৈ বিভাজিত কৰা হৈছে।
 
গ্ৰন্থখনৰ এটা সুকীয়া দিশ হ’ল ইহুদী আৰু মুছলমান আইনৰ মাজত সাদৃশ্য পৰীক্ষা কৰা। বাৰ-আশ্বেৰে চাৰিটা মৌলিক দিশৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে: নামাজ (ছালাত), নামাজৰ দিশ (কিবলা), ৰোজা (চাউম), আৰু কেলেণ্ডাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰা। গঠন আৰু বিষয়বস্তুৰ পাৰ্থক্য থকাৰ পিছতো লেখকে নামাজৰ নিষ্পাদনত উল্লেখযোগ্য সামঞ্জস্যতা উন্মোচন কৰিছে, দুয়োটা ধৰ্মতে উদ্দেশ্য (নিয়্যা)ৰ কেন্দ্ৰীয় ভূমিকাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। জেৰুজালেমৰ পৰা মক্কালৈ কিবলাৰ ঐতিহাসিক পৰিৱৰ্তন অন্বেষণ কৰা হৈছে, যিয়ে ইহুদী পৰম্পৰাৰ পৰা ইচ্ছাকৃতভাৱে আঁতৰি যোৱাৰ প্ৰতীক।
 
ৰোজাৰ অন্বেষণে ইছলামৰ ভিতৰত বিকশিত হৈ থকা প্ৰথাৰ বিষয়ে অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰে। বাৰ-আশ্বেৰে আৰব উপদ্বীপত ৰোজাৰ উৎপত্তিৰ সন্ধান কৰিছে, ইহুদী ৰোজা পৰম্পৰাক নবীয়ে অভিযোজিত কৰি পিছলৈ ৰমজানৰ কেন্দ্ৰীয় প্ৰথালৈ পৰিণত কৰাটো লক্ষ্য কৰিছে। এই সুক্ষ্ম বিশ্লেষণে ইহুদী আৰু ইছলামৰ গঠনমূলক বছৰবোৰত ইহুদী আৰু ইছলামৰ মাজৰ সাংস্কৃতিক আৰু ধৰ্মীয় আন্তঃক্ৰিয়াৰ গভীৰ বুজাবুজিত অৰিহণা যোগায়।
 
ইহুদীসকলৰ কোৰানিক চিত্ৰণ, ইছলামিক শাসনৰ অধীনত সংখ্যালঘুসকলক সুৰক্ষা আৰু শ্বিয়া আৰু চুন্নী ইছলামৰ ভিতৰত ইহুদীসকলৰ প্ৰতি থকা বিচ্ছিন্ন মনোভাৱ আদিক সামৰি লোৱা এই গ্ৰন্থখনৰ অন্যতম শক্তি হৈছে ইয়াৰ পেনোৰামিক দৃষ্টিভংগী। বাৰ-আশ্বেৰে সাধাৰণ ভুল ধাৰণাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই ইছলামিক শাসনৰ অধীনত ইহুদীসকলৰ সুৰক্ষাক কেনেকৈ কোৰানৰ উৎপত্তিয়ে গঢ় দিছিল সেই কথা স্পষ্ট কৰি দিয়ে। ইহুদীসকলৰ প্ৰতি মনোভাৱ সন্দৰ্ভত শ্বিয়া আৰু চুন্নী ইছলামৰ মাজৰ পাৰ্থক্যই জটিলতা বৃদ্ধি কৰে আৰু ইছলামিক পৰম্পৰাৰ ভিতৰৰ বৈচিত্ৰ্যক উজ্জ্বল কৰি তোলে।
 
Jews and the Quran নামৰ গ্ৰন্থখন হৈছে গতানুগতিক আখ্যানক প্ৰত্যাখ্যান কৰা এক আকৰ্ষণীয় গ্ৰন্থ। মিয়াৰ বাৰ-আশ্বাৰে ঐতিহাসিক পৰিৱেশ, ধৰ্মতত্ত্বৰ জটিলতা আৰু আইনী সমান্তৰালতাৰ মাজেৰে নিপুণভাৱে বৰ্ণনা কৰি ইছলাম আৰু ইহুদী ধৰ্মৰ মাজৰ সম্পৰ্কৰ এক বিস্তৃত বিৱৰণ দাঙি ধৰে।
 
কিতাপখনে কেৱল অতীতৰ বিষয়ে সুক্ষ্ম বুজাবুজিত অৰিহণা যোগোৱাই নহয়, ইহুদী ধৰ্মৰ সৈতে ইছলামৰ সংযোগৰ সমসাময়িক বক্তৃতাৰ সৈতে অনুৰণিত অন্তৰ্দৃষ্টিও আগবঢ়ায়। ই পণ্ডিত, ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু এই দুটা আব্ৰাহামী বিশ্বাসক সংযোগ কৰা জটিল আন্তঃক্ৰিয়াৰ গভীৰ বুজাবুজি বিচৰা যিকোনো ব্যক্তিৰ বাবে এক অপৰিহাৰ্য সম্পদ হিচাপে চিহ্নিত হৈ থাকিব।
 
মিয়েৰ বাৰ-আশ্বেৰে কোৰান আৰু পিছৰ ইছলামিক সাহিত্যত ইহুদী আৰু ইহুদী ধৰ্মক কেনেদৰে চিত্ৰিত কৰা হৈছে সেই বিষয়ে বিশ্লেষণ কৰিছে। তেওঁ ইছলামৰ শাসনৰ অধীনত বাস কৰা ইহুদী আৰু অন্যান্য সংখ্যালঘুসকলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে কোৰানৰ উৎপত্তিৰ সন্ধান কৰে আৰু দেখুৱাইছে যে শ্বিয়া ইছলামত ইহুদীসকলৰ প্ৰতি মনোভাৱ চুন্নী ইছলামৰ পৰা কেনেকৈ যথেষ্ট পৃথক।
 
ইহুদী আৰু কোৰানে মহম্মদ আৰু তেওঁৰ অনুগামীসকলৰ সময়ত ইহুদী ধৰ্মৰ সৈতে ইছলামৰ সংযোগৰ বিষয়ে এক সুক্ষ্ম বুজাবুজিত উপনীত হয় আৰু ইছলামৰ বিষয়ে সাধাৰণ ভুল ধাৰণাসমূহৰ এক অতি প্ৰয়োজনীয় সংশোধনী হিচাপে কাম কৰে।

(ছালীম ৰছিদ শ্বাহ দিল্লীৰ এজন স্বতন্ত্ৰ সাহিত্যিক)