অৰুণাচল প্ৰদেশৰ খেলুৱৈক চীনত অনুষ্ঠিত হবলগীয়া এছিয়ান গেমছত প্ৰৱেশত বাধা

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 8 Months ago
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
প্ৰতিনিধিত্বমুলক ছবি
 
নতুন দিল্লী
 
ভাৰতে শুকুৰবাৰে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ তিনিজন খেলুৱৈক হাংঝৌত অনুষ্ঠিত এছিয়ান গেমছত অংশগ্ৰহণ কৰাত ইচ্ছাকৃত আৰু নিৰ্বাচিতভাৱে বাধা দিয়াৰ বাবে বেইজিংৰ ওচৰত তীব্ৰ প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰিছিল। আনহাতে ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী অনুৰাগ ঠাকুৰে উন্নয়নক লৈ তেওঁৰ নিৰ্ধাৰিত চীন ভ্ৰমণ বাতিল কৰিছিল।
 
চীনে দাবী কৰা অৰুণাচল প্ৰদেশৰ তিনিগৰাকী মহিলা ৱুচু খেলুৱৈয়ে হাংঝৌ ভ্ৰমণ কৰিব নোৱাৰিলে। কিয়নো তেওঁলোকে এটা অফিচিয়েল চীনা ৱেবছাইটৰ পৰা ভ্ৰমণৰ নথি ডাউনলোড কৰিবলৈ অক্ষম হৈছিল। মুঠ ১০ জন খেলুৱৈৰে গঠিত বাকী ৱুচু দলটোৱে তেনে কোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱা নাছিল আৰু বুধবাৰে হংকঙৰ বাবে এখন বিমানত উঠিছিল, য'ৰ পৰা তেওঁলোকৰ হাংঝৌলৈ সংযোগী বিমান আছিল। 
 
প্ৰায় দুমাহৰ ভিতৰত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে একে তিনিজন খেলুৱৈক চীনৰ ক্ৰীড়া অনুষ্ঠানৰ পৰা চীনা কৰ্তৃপক্ষই নিষিদ্ধ কৰিছিল।বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ মুখপাত্ৰ অৰিন্দম বাগচীয়ে কয়, "আমাৰ কিছুমান খেলুৱৈৰ ওপৰত চীনৰ ইচ্ছাকৃত আৰু নিৰ্বাচিত বাধাৰ বিৰুদ্ধে নতুন দিল্লী আৰু বেইজিংত তীব্ৰ প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰা হৈছে।
 
তেওঁ কয়, ইয়াৰ উপৰিও চীনৰ এই কাৰ্য্যৰ বিৰুদ্ধে আমাৰ প্ৰতিবাদৰ চিন স্বৰূপে ভাৰতৰ তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ আৰু যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া মন্ত্ৰীয়ে খেলসমূহৰ বাবে চীন ভ্ৰমণৰ নিৰ্ধাৰিত ভ্ৰমণ বাতিল কৰিছে। 
 
বাগচীয়ে কয় যে চীনা কৰ্তৃপক্ষই অৰুণাচল প্ৰদেশৰ কিছুমান ভাৰতীয় খেলুৱৈক এছিয়ান গেমছত স্বীকৃতি আৰু প্ৰৱেশ অস্বীকাৰ কৰি লক্ষ্য আৰু পূৰ্ব-ধ্যান কৰা ধৰণে বৈষম্যমূলক আচৰণ কৰিছিল। 
 
এই ঘটনা এনে এক সময়ত ঘটিছে, যেতিয়া ভাৰত-চীনৰ সম্পৰ্ক প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত (এলএচি) টানি নিয়া সামৰিক অচলাৱস্থাৰ বাবে ছয় দশকৰ নিম্নতম স্তৰত আছে। ভাৰতে সীমান্ত অঞ্চলত শান্তি আৰু শান্তি পুনৰুদ্ধাৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক স্বাভাৱিককৰণৰ সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিছে।
 
বাগচীয়ে কয়, "আমাৰ দীৰ্ঘদিনীয়া আৰু স্থিৰ স্থিতিৰ সৈতে সংগতি ৰাখি ভাৰতে বাসস্থান বা জনগোষ্ঠীৰ ভিত্তিত ভাৰতীয় নাগৰিকৰ সৈতে কৰা পৃথক আচৰণক দৃঢ়ভাৱে প্ৰত্যাখ্যান কৰিছে। অৰুণাচল প্ৰদেশ ভাৰতৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ আছিল আৰু সদায়ে থাকিব।"
 
চীনে অৰুণাচল প্ৰদেশক দক্ষিণ তিব্বত বুলি দাবী কৰিছে আৰু শেহতীয়াকৈ কৌশলগত সীমান্ত ৰাজ্যত অৱস্থান আৰু ভৌগোলিক বৈশিষ্ট্যৰ বাবে নিজৰ নামৰ এখন তালিকা ঘোষণা কৰিছে। শেহতীয়াকৈ বেইজিঙে প্ৰকাশ কৰা এক মানচিত্ৰত অৰুণাচল প্ৰদেশকো চীনৰ সীমান্তৰ ভিতৰত চিত্ৰিত কৰা হৈছিল। এই মানচিত্ৰখন ভাৰত আৰু আন কেইবাখনো দেশৰ দ্বাৰা প্ৰত্যাখ্যান কৰা হৈছিল।
 
নেইমান ৱাংছু,অনিলু টেগা আৰু মেপুং লামগুৱে ৱুছু খেলুৱৈ তিনিওগৰাকীয়ে তেওঁলোকৰ স্বীকৃতি পত্ৰ লাভ কৰিছিল, যিয়ে  হাংঝৌ এছিয়ান গেমছ আয়োজক সমিতিৰ(এইচ এ জি অ’ চি)ৰ পৰাও প্ৰৱেশ ভিছা হিচাপে কাম কৰে। খেলুৱৈসকলে তেওঁলোকৰ ভ্ৰমণৰ নথি-পত্ৰ ডাউনলোড কৰিব লাগিছিল, যিবোৰ চীনত উপস্থিত হোৱাৰ লগে লগে বৈধতা প্ৰদান কৰা হ’ব। কিন্তু তিনিওজন খেলুৱৈয়ে তেওঁলোকৰ ভ্ৰমণৰ নথি-পত্ৰ ডাউনলোড কৰিব নোৱাৰিলে। 
 
এজন ভাৰতীয় বিষয়াই কয়, "এবাৰ খেলুৱৈসকলে আয়োজক সমিতিৰ পৰা স্বীকৃতি পত্ৰ লাভ কৰাৰ পিছত, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে তেওঁলোকক এছিয়ান গেমছৰ বাবে ভ্ৰমণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছে। কিন্তু আশ্চৰ্যজনকভাৱে, কেৱল এই তিনিজন খেলুৱৈয়েহে তেওঁলোকৰ নথিপত্ৰ ডাউনলোড কৰিব নোৱাৰিলে আৰু তেওঁলোকে বিমানত উঠিব নোৱাৰিলে।"  
 
জুলাই মাহৰ শেষ সপ্তাহত চীনে ষ্টেপল ভিছা দিয়াৰ বাবে চেংডুত অনুষ্ঠিত হোৱা বিশ্ব বিশ্ববিদ্যালয় গেমছত (১৮ জুলাই-৮ আগষ্ট) একেখিনি খেলুৱৈয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিব নোৱাৰিলে। ষ্টেপল্ড ভিছাৰ অৰ্থ হৈছে যে চীনে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ওপৰত ভাৰতৰ সাৰ্বভৌমত্বক স্বীকৃতি নিদিয়ে। ভাৰতে চীনৰ এই দাবীক ধাৰাবাহিকভাৱে অস্বীকাৰ কৰি আহিছে যে উত্তৰ-পূবৰ এই ৰাজ্যখন এটা বিতৰ্কিত অঞ্চল। 
 
তাৰ পিছত আঠ জনীয়া ভাৰতীয় ৱুচু দলে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰি চেংডুৰ অনুষ্ঠান প্ৰত্যাহাৰ কৰিছিল। তিনিজন ৱুচু খেলুৱৈয়ে অলপতে কেবিনেট মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজিজুক সাক্ষাৎ কৰিছিল আৰু তেওঁক বিষয়টো পৰ্যবেক্ষণ কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল।