ভাৰতৰ মহিলা ক্ৰিকেট দলৰ এছিয়ান গেমছৰ ফাইনেলত স্থান নিশ্চিত

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 8 Months ago
ভাৰতৰ মহিলা ক্ৰিকেট দল
ভাৰতৰ মহিলা ক্ৰিকেট দল
 
নতুন দিল্লী
 
দক্ষতা আৰু আধিপত্যৰ উল্লেখযোগ্য প্ৰদৰ্শনেৰে ভাৰতীয় মহিলা ক্ৰিকেট দলে হাংঝুত অনুষ্ঠিত হোৱা একপক্ষীয় ছেমি ফাইনেলত বাংলাদেশক পৰাস্ত কৰি এছিয়ান গেমছৰ ফাইনেলত নিজৰ স্থান নিশ্চিত কৰে। কেৰিয়াৰৰ শ্ৰেষ্ঠ প্ৰদৰ্শনেৰে পূজা বস্ত্ৰকাৰে দিনটোৰ নায়িকা হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰাৰ বিপৰীতে দলটোক জয়ী কৰাইছিল। 
 
 
ছিমাৰ পূজা বস্ত্ৰকাৰে শেষ মুহূৰ্তত অঞ্জলি সৰ্বানীৰ ঠাইত অসাধাৰণ প্ৰদৰ্শন আগবঢ়ায়। চাৰি অভাৰৰ স্পেলত মাত্ৰ ১৭ ৰানত অবিশ্বাস্য চাৰিটা উইকেট দখল কৰে ছানীয়ে। তেওঁৰ বেটিং আৰু তীক্ষ্ণ বলিঙে খেলপথাৰত  বাংলাদেশক ধ্বংস কৰি পেলালে আৰু ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে টি-২০ত তেওঁলোকৰ সৰ্বনিম্ন স্ক’ৰ ৫১ ৰানত সীমাবদ্ধ হৈ পৰে।
 
পূজা বস্ত্ৰকাৰে কোনো সময় নষ্ট নকৰাকৈ, প্ৰথম ডেলিভাৰীৰে এটা উইকেট দখল কৰে। বাংলাদেশৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বেটছমেনক আউট কৰি জিলিকি উঠিল। তেওঁৰ যুৱ নতুন বলৰ সংগী তিতাছ সাধুই গুৰুত্বপূৰ্ণ সহায় আগবঢ়াইছিল, তেওঁৰ গতি আৰু বাউন্সৰ সৈতে হেঁচা অব্যাহত ৰখাৰ লগতে এটা উইকেট দখল কৰিছিল।
 
বাংলাদেশে গোটেই ইনিংছটোত গভীৰ সমস্যাত পৰিছিল, অধিনায়ক নিগাৰ চুলতানাই একমাত্ৰ খেলুৱৈ যিয়ে ১২ ৰান অৰিহণা যোগাই ডাবল ফিগাৰত উপনীত হৈছিল। বষ্ট্ৰকাৰ আৰু সাধুৰ নেতৃত্বত ভাৰতীয় বলাৰসকলে ১৮টাকৈ ডট বল ব’ল কৰি বাংলাদেশৰ ৰান সংগ্ৰহৰ সুযোগ ফলস্বৰূপে শ্বাক কৰি পেলায়।
 
ভাৰতৰ ৫২ ৰানৰ লক্ষ্য একেবাৰেই সহজ আছিল, মাত্ৰ ৮.২ অভাৰত লক্ষ্য অতিক্ৰম কৰিছিল। কণিকা আহুজা আৰু জেমিমাহ ৰড্ৰিগেছে ভাৰতক জয়ৰ দিশত আগুৱাই লৈ যায়, অধিনায়ক স্মৃতি মান্ধানা আৰু ছাফালীয়ে আগতীয়াকৈ ৰাওনা হয়।
 
পূৰ্বৰ বিপৰ্যয়ৰ প্ৰতিশোধ লোৱাৰ সময়ত এই জয়ে ভাৰতৰ বাবে অতিৰিক্ত তাৎপৰ্য অৰ্জন কৰিছিল। বাংলাদেশী আম্পায়াৰক পূৰ্বতে সমালোচনাৰ বাবে দুখন মেচৰ নিলম্বন ভুগি থকা নিয়মীয়া অধিনায়ক হৰমনপ্ৰীত কৌৰ অবিহনে খেলিবলগীয়া হৈছিল। দলটোৰ প্ৰভাৱশালী প্ৰদৰ্শনে প্ৰতিদ্বন্দ্বী দললৈ এক শক্তিশালী বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে।
 
পেচ এটেকে যেন যথেষ্ট নহয়, দীপ্তি শৰ্মা, ৰাজেশ্বৰী গয়াকৱাদ, দেৱিকা বৈদ্যকে ধৰি ভাৰতৰ স্পিনাৰে বাংলাদেশী বেটছমেনক আৰু অধিক অশান্তি কৰিছিল। খেলপথাৰৰ অৱস্থাই পৰ্যাপ্ত সহায় আগবঢ়াইছিল, যাৰ ফলত বিৰোধীৰ বাবে দিনটো কঠিন হৈ পৰিছিল।