মল্লযুঁজাৰুসকলে নৰেশ টিকৈতৰ হাতত পদক অৰ্পন কোৰি চৰকাৰক পাঁচ দিনৰ সময় দিছে

Story by  atv | Posted by   Imtiaz Ahmed • 11 Months ago
হৰিদ্বাৰত গঙ্গাৰ পাৰত বহি থকা মল্লযোদ্ধাসকল
হৰিদ্বাৰত গঙ্গাৰ পাৰত বহি থকা মল্লযোদ্ধাসকল
হৰিদ্বাৰ

সাক্ষী মালিক, বিনেশ ফোগাট, বজৰং পুনিয়াকে ধৰি আন্দোলনকাৰী মল্লযুঁজাৰুসকলে ভাৰতীয় কিষাণ ইউনিয়নৰ মুৰব্বী তথা বলিয়ান খাপৰ মুৰব্বী নৰেশ টিকৈতৰ হাতত পদক অৰ্পণ কৰে। এওঁ হৰিদ্বাৰৰ হৰ কি পৌৰীত উপস্থিত হৈছিল যাতে তেওঁলোকে পদকবোৰ ৰেছলিং ফেডাৰেচন অৱ ইণ্ডিয়াৰ সভাপতী ব্রিজ ভূষণ শৰণ সিঙৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ গংগাত ডুবাই নিদিয়ে। সিঙৰ বিৰুদ্ধে তেওঁলোকে যৌন নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে।

মল্লযুঁজাৰুসকলৰ সৈতে টিকাইটে এতিয়া চৰকাৰক পাঁচ দিনৰ সময় দিছে তেওঁলোকৰ দাবীসমূহ সমাধানৰ বাবে, ব্যৰ্থ হ’লে মল্লযোদ্ধাসকলে গংগাত তেওঁলোকৰ পদক ডুবাই দিয়াৰ সিদ্ধান্তলৈ আগবাঢ়ি যাব।

বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপ আৰু অলিম্পিক পদক লৈ তাত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত মল্লযুঁজাৰুসকলৰ মাৰ্মান্তিক বিক্ষোভৰ সাক্ষী হৈ হৰ কি পৌৰীত এক বৃহৎ সমাৱেশ একত্ৰিত হয়।

আৱেগ তীব্ৰতৰ হৈ উঠিল, আৰু সাক্ষী, বিনেশ আৰু বিনেশৰ ভগ্নী সংগীতা কান্দিবলৈ ধৰে, আৰু তেওঁলোকৰ স্বামীয়ে সান্ত্বনা দিয়াৰ লগেতে তেওঁলোকৰ অসংখ্য সমৰ্থকে এটা সুৰক্ষামূলক বৃত্ত গঠন কৰা দেখস যায়।

ইয়াৰ পূৰ্বে হৰ কি পৌৰী পোৱাৰ পিছত মল্লযুঁজাৰুসকলে প্ৰায় ২০ মিনিট গম্ভীৰ মৌনতাত থিয় দিছিল। ইয়াৰ পিছত তেওঁলোকে গভীৰ দুখৰ প্ৰতিফলনৰ ভাবত পদক খামুচি ধৰি নদীৰ পাৰত বহিছিল।

মল্লযুঁজাৰুসকলে বিসৰ্জন কাৰ্যসূচীৰ পিছত ইণ্ডিয়া গেটত অনশন কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰাৰ কথাও ঘোষণা কৰিছিল যদিও দিল্লী আৰক্ষীৰ সূত্ৰই জনাইছে যে ৰাষ্ট্ৰীয় স্মৃতিসৌধত প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ দিয়া নহ’ব।

"এতিয়ালৈকে মল্লযুঁজাৰুসকলৰ পৰা কোনো আনুষ্ঠানিক অনুৰোধ পোৱা নাই। যিকোনো ধৰণৰ বিক্ষোভৰ কাম আগবঢ়াই নিবলৈ মল্লযুঁজাৰুসকলে সংশ্লিষ্ট উপ আৰক্ষী আয়ুক্তক (ডিচিপি) লিখিত যোগাযোগ দাখিল কৰি প্ৰট'কল মানি চলিব লাগিব। তেওঁলোকৰ অনুৰোধ সন্দৰ্ভত প্ৰতিষ্ঠিত নিৰ্দেশনা আৰু পদ্ধতিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব," আৰক্ষীৰ এক সূত্ৰই কয়।

সূত্ৰটোৱে লগতে কয় যে ইণ্ডিয়া গেট কোনো প্ৰতিবাদস্থলী নহয় আৰু তাত আৰক্ষীয়ে মল্লযুঁজাৰুসকলক প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ নিদিয়ে। আমি ৰামলীলা ময়দানৰ আৰু বুৰাৰীকে ধৰি প্ৰতিবাদৰ বাবে বিকল্প স্থানৰ পৰামৰ্শ দিম।