প্ৰকৃত সেৱকে কেতিয়াও অহংকাৰ নকৰে; নিৰ্বাচনত শিষ্টাচাৰ বজাই ৰখা হোৱা নাছিলঃ আৰএছএছৰ মুৰব্বী মোহন ভাগৱত

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 3 d ago
আৰএছএছৰ মুৰব্বী মোহন ভাগৱত
আৰএছএছৰ মুৰব্বী মোহন ভাগৱত
 
নতুন দিল্লী

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত বিজেপিয়ে লোকসভা নিৰ্বাচনত একক সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ নকৰাৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ৰাজহুৱাকৈ প্ৰতিক্ৰিয়া ব্যক্ত কৰিছে আৰএছএছৰ মুৰব্বী মোহন ভাগৱতে। সোমবাৰে তেওঁ কয় যে জনসাধাৰণৰ বাবে সেৱা কৰা এজন প্ৰকৃত সেৱকৰ কেতিয়াও অহংকাৰ নাথাকে। তেওঁ আনক কোনো আঘাত নিদিয়াকৈ কাম কৰে। তিক্তপূৰ্ণ নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ কথা উল্লেখ কৰি ভাগৱতে কয় যে “নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ সময়ত কোনো দলে শিষ্টাচাৰ বজাই ৰখা নাছিল”।
 
বিজেপি নেতৃত্বাধীন নতুন মিত্ৰজোঁটে প্ৰথম কেবিনেট বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰাৰ দিনা নাগপুৰত আৰএছএছ কৰ্মীসকলৰ বাবে আয়োজিত এক প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীত ভাষণ দি ভাগৱতে সহমত গঢ়ি তোলাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰে। মণিপুৰত হিংসাত্মক পৰিস্থিতি অব্যাহত থকাৰ বাবে সংঘৰ উদ্বেগ পুনৰবাৰ উল্লেখ কৰি তেওঁ প্ৰশ্ন কৰে যে তৃণমূল পৰ্যায়ত সমস্যাটোৰ প্ৰতি কোনে গুৰুত্ব দিব। অগ্ৰাধিকাৰৰ ভিত্তিত এই সমস্যা মোকাবিলা কৰিব লাগিব বুলিও তেওঁ কয়।
"এজন প্ৰকৃত সেৱকে কাম কৰি থাকোঁতে শিষ্টাচাৰ বজাই ৰাখে। শিষ্টাচাৰ বজাই ৰখাজনে নিজৰ কাম কৰে, কিন্তু অসংলগ্ন হৈ থাকে। মই এই কামটো কৰিলোঁ বুলি কোনো অহংকাৰ নাই। এনে ব্যক্তিকহে প্ৰকৃত অৰ্থত সেৱক বুলি ক'ব পাৰি।” তেওঁ কয়।
 
নিৰ্বাচনৰ ফলাফলৰ পিছত বিজেপি আৰু সংঘই আলোচনাত মিলিত হোৱাৰ লগতে নতুন মিত্ৰজোঁটৰ চৰকাৰে কেন্দ্ৰত দায়িত্ব লোৱাৰ সময়তে আৰএছএছৰ মুৰব্বীগৰাকীৰ এই মন্তব্যই বিশেষ গুৰুত্ব বহন কৰিছে। তেওঁ কয় যে নিৰ্বাচনক যুদ্ধ হিচাপে নহয়, প্ৰতিযোগিতা হিচাপেহে গ্ৰহণ কৰিব লাগে।
“নিৰ্বাচনৰ প্ৰচাৰৰ সময়ত যি ধৰণৰ কথা কোৱা হৈছিল, দুয়োপক্ষই যিদৰে ইজনে সিজনক গালি পাৰিছিল, ইয়াৰ ফলত সামাজিক বিভাজন সৃষ্টি হোৱাৰ কথা কোনেও গুৰুত্ব দিয়া নাছিল। আৰু কোনো কাৰণ নোহোৱাকৈয়ে সংঘক ইয়াৰ মাজলৈ টানি অনা হৈছিল। প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰৰ লগে লগে অসত্য তথ্য অধিক বিয়পি পৰিছিল। জ্ঞানৰ ব্যৱহাৰ এনেদৰে কৰা উচিত নেকি? দেশখন এনেদৰে কেনেকৈ চলিব?” তেওঁ কয়।
 
বিৰোধী দলৰ সন্দৰ্ভত ভাগৱতে কয়, "মই ইয়াক বিৰোধি পক্ষ বুলি নকওঁ, প্ৰতিপক্ষ বুলি কওঁ। প্ৰতিপক্ষ বিৰোধী নহয়। ই এটা দিশ উন্মোচন কৰিছে আৰু সেইটোৰ ওপৰত বিবেচনা কৰিব লাগিব। আমি নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰাত প্ৰয়োজনীয় শিষ্টাচাৰৰ প্ৰতি সচেতন হ’ব লাগিব। সেই শিষ্টাচাৰ বজাই ৰখা হোৱা নাছিল।”
ভাগৱতৰ মতে কেতিয়াও চিন্তা আৰু ধাৰণাৰ ১০০% প্ৰান্তিককৰণ থকা উচিত নহয়। “কিন্তু যেতিয়া সমাজে সিদ্ধান্ত লয় যে আমাৰ মতানৈক্যৰ মাজতো আমি একেলগে খোজ কাঢ়িব লাগিব, তেতিয়া একমত গঢ় লৈ উঠে। সংসদৰ দুটা পক্ষ আছে যাতে দুয়োপক্ষৰ শুনা যায়। প্ৰতিটো মুদ্ৰাৰ দুটা ফাল থাকে। যদি এটা পক্ষই এটা ধাৰণা আনে, তেন্তে আনটো পক্ষই আনটো দৃষ্টিভংগী প্ৰকাশ কৰিব লাগিব। আমি নিৰ্বাচনৰ অলংকাৰিক অতিমাত্ৰাৰ পৰা নিজকে মুক্ত কৰি ভৱিষ্যতৰ কথা চিন্তা কৰিব লাগিব।"-ভাগৱতে কয়। 
 
মণিপুৰৰ হিংসাত্মক পৰিস্থিতি সন্দৰ্ভত ভাগৱতে কয়, ‘সকলোতে এক সামাজিক বিসংগতি আছে। এইটো ভাল কথা নহয়। বিগত এবছৰ ধৰি মণিপুৰে শান্তিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে। যোৱা এটা দশক ধৰি মণিপুৰ শান্তিপূৰ্ণ হৈ আছিল। দেখা গৈছে যে তাত আগৰ বন্দুকৰ সংস্কৃতি নাইকিয়া হৈ গৈছে। কিন্তু হঠাতে তাত পুনৰ বন্দুক সংস্কৃতি গঢ় লৈ উঠিল, যাৰ ফলত মণিপুৰ এতিয়াও জ্বলি আছে। কোনে ইয়াৰ প্ৰতি মনোযোগ দিব ? ইয়াক বিশেষভাৱে অগ্ৰাধিকাৰ দি সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰাটো আমাৰ এটা কৰ্তব্য।”