টাইম আলোচনীৰ তালিকাত স্থান লাভ চেফ-অধিকাৰ কৰ্মী আছমা খানৰ

Story by  atv | Posted by  Munni Begum • 1 Months ago
আছমা খান
আছমা খান
 
আৱাজ দ্য ভইচ / মুম্বাই
 
চেফ আৰু অধিকাৰ কৰ্মী আছমা খান, বলীউডৰ তাৰকা আলিয়া ভাট্ট, বিশ্ব বেংকৰ সভাপতি অজয় ​​বাংগা, মাইক্ৰ’ছফ্টৰ চিইঅ’ সত্য নাডেলা, মল্লযুঁজাৰু সাক্ষী মালিক আৰু ভাৰতীয় মূলৰ ব্ৰিটিছ অভিনেতা দেৱ পেটেলে ২০২৪ চনৰ বাবে টাইম আলোচনীৰ ‘১০০ সবাটোকৈ প্ৰভাৱশালী ব্যক্তি'ৰ তালিকাত স্থান লাভ কৰিছে।   
 
আছমা খানৰ প্ৰশংসিত লণ্ডনৰ ৰেষ্টুৰেণ্ট দাৰ্জিলিং এক্সপ্ৰেছত সম্পূৰ্ণ মহিলাৰে ভৰপূৰ ৰান্ধনীশাল আছে। আৰু ইয়াৰ অধিকাংশ চেফেই বয়সস্থ দক্ষিণ এছিয়াৰ অনুপ্ৰৱেশকাৰী, যিসকলৰ মাজত আনুষ্ঠানিক প্ৰশিক্ষণৰ অভাৱ। আছমা কেৱল সঠিক কাম কৰিবলৈ আগ্ৰহী হোৱাৰ লগতে তেওঁ এগৰাকী চতুৰ ব্যৱসায়ীও হয়। 
 
আছমা খান তেওঁ কৰ্মচাৰীৰ সৈতে
 
দক্ষিণ এছিয়াৰ আন্টিসকলে খাদ্যৰ বিষয়ে খুব ভালকৈ জানে। পশ্চিমৰ বহু ভাৰতীয় ৰেষ্টুৰেণ্টৰ এনে খাদ্যৰ তালিকা আছে, য’ত সকলো বস্তুৰে সোৱাদ একে। কিন্তু আছমাৰ খাদ্য কিছু ব্যতিক্ৰমী। কিয়নো তেওঁৰ খাদ্যৰ সোৱাদ ৰেষ্টুৰেণ্টখনৰ অন্য খাদ্যৰ সোৱাদৰ দৰে নহয় আৰু সেইটোৱেই তেওঁৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰশংসা।  
 
প্ৰভাৱশালী ব্যক্তিৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱা আন এক বিশিষ্ট ভাৰতীয়ৰ নাম হৈছে ভাৰতৰ একমাত্ৰ মহিলা অলিম্পিক পদক বিজয়ী মল্লযোদ্ধা সাক্ষী মালিক। তেওঁ ভাৰতীয়  মল্লযোদ্ধা ফেডাৰেচন (ডব্লিউএফআই)ৰ প্ৰাক্তন মুৰব্বী ব্ৰজ ভূষণ শৰণ সিঙৰ দ্বাৰা মহিলা মল্লযোদ্ধাসকলৰ যৌন নিৰ্যাতনৰ অভিযোগৰ বিৰুদ্ধে এক প্ৰতিবাদৰ নেতৃত্ব দিছিল। সাক্ষীয়ে এক্সত লিখিছে, "২০২৪ চনৰ টাইম১০০ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাৰ বাবে মই গৌৰৱ অনুভৱ কৰিছো।"  
 
আছমা খানৰ লণ্ডনৰ ৰেষ্টুৰেণ্ট দাৰ্জিলিং 'এক্সপ্ৰেছ'
 
টাইম আলোচনীৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱা একমাত্ৰ বলীউডৰ অভিনেত্ৰী হৈছে আলিয়া ভট্ট। আলিয়া ভট্টৰ প্ৰথম হলিউড প্ৰজেক্ট ষ্ট্ৰীমিং ছবি 'হাৰ্ট অৱ ষ্টোন'ৰ পৰিচালক টম হাৰ্পাৰে অভিনেত্ৰীগৰাকীক প্ৰশংসা কৰি তেওঁক “সঁচাকৈয়ে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় তাৰকা” বুলি অভিহিত কৰিছে।  
 
হাৰ্পাৰে লিখিছে, "জনপ্ৰিয়তা আৰু খ্যাতিসম্পন্ন হোৱাৰ পিছতো আলিয়া শ্বুটিং চেটত অত্যন্ত ভদ্ৰ আৰু ধেমেলীয়া প্ৰবৃত্তিৰ হয়। তেওঁৰ কামৰ ধৰণত মনোমোহা আকৰ্ষন আছে। আলিয়াই মনোনিৱেশ কৰা, ধাৰণাসমূহৰ প্ৰতি মুকলি আৰু সৃষ্টিশীল ৰিস্ক ল'বলৈ ইচ্ছুক।"  
 
আছমা খানে ৰান্ধি থকা এক দৃশ্য
 
এই তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত হৈছে জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী প্ৰিয়মভাদা নটৰাজন, আমেৰিকাৰ শক্তি বিভাগৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়া জিগাৰ শ্বাহ। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত অভিনয় কৰিছে গায়ক-গীতিকাৰ দুআ লিপা, অস্কাৰ বিজয়ী আমেৰিকান অভিনেত্ৰী ডি’ৱেইন জয় ৰেণ্ডোল্‌ফ আৰু অস্কাৰৰ বাবে মনোনীত অভিনেতা জেফ্ৰি ৰাইট আৰু কলমেন ডোমিংগো। এই তালিকাত আছে ছবিৰ চেলিব্ৰিটি তাৰাজী পি হেনছন, ইলিয়ট পেজ, মাইকেল জে। ফক্স, ছফিয়া কোপ’লা আৰু হায়াও মিয়াজাকি।