পাৰস্পৰিক পদক্ষেপত ভাৰতে বহিষ্কাৰ কৰিলে কানাডাৰ কূটনীতিবিদক

Story by  atv | Posted by  [email protected] • 8 Months ago
পাৰস্পৰিক পদক্ষেপত ভাৰতে বহিষ্কাৰ কৰিলে কানাডাৰ কূটনীতিবিদক
পাৰস্পৰিক পদক্ষেপত ভাৰতে বহিষ্কাৰ কৰিলে কানাডাৰ কূটনীতিবিদক
 
নতুন দিল্লী
 
২০২৩ কূটনৈতিক বিনিময়ত ভাৰতে দেশখনত নিয়োজিত কানাডাৰ এজন জ্যেষ্ঠ কূটনীতিবিদক বহিষ্কাৰ কৰে, যিটোৱে শেহতীয়াকৈ কানাডাৰ এজন জ্যেষ্ঠ ভাৰতীয় কূটনীতিবিদক বহিষ্কাৰ কৰাৰ পাৰস্পৰিক হিচাপে চিহ্নিত কৰিছে। কানাডাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী জাষ্টিন ট্ৰুডোৱে জুন মাহত খালিস্তানী সন্ত্ৰাসবাদী হৰদীপ সিং নিজাৰ হত্যাত ভাৰতৰ ভূমিকা আছিল বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰাৰ পিছতে এই ঘটনা ঘটিছে।
 
 
ভাৰতত থকা কানাডাৰ উচ্চায়ুক্ত কেমেৰন মেককেক বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ মুখ্য কাৰ্যালয় চাউথ ব্লকলৈ মাতি আনি ভাৰতত ভিত্তি কৰি কানাডাৰ এজন কূটনীতিবিদক বহিষ্কাৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত দাঙি ধৰে। সংশ্লিষ্ট কূটনীতিবিদগৰাকীক অহা ৫ দিনৰ ভিতৰত ভাৰত এৰি যাবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে।
 
বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ এক বিবৃতিত ভাৰতে কানাডাৰ কূটনীতিবিদসকলে ইয়াৰ আভ্যন্তৰীণ বিষয়ত হস্তক্ষেপ কৰা আৰু ভাৰত বিৰোধী বুলি ধৰা কাৰ্যকলাপত তেওঁলোকৰ জড়িততাৰ বিষয়ে ক্ৰমাৎ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰে।
 
কানাডাৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী মেলানিয়া জ’লীয়ে ইয়াৰ পূৰ্বেও কানাডাত থকা এজন ভাৰতীয় কূটনীতিবিদক বহিষ্কাৰ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল, খালিস্তানী নেতা হৰদীপ সিং নিজ্জাৰৰ হত্যাকাণ্ডত ভাৰত জড়িত থকাৰ অভিযোগ কৰিছিল।
 
জলীয়ে জোৰ দি কয় যে কানাডাই নিজৰ সাৰ্বভৌমত্বৰ যিকোনো সম্ভাৱ্য উলংঘাক অগ্ৰাহ্য বুলি গণ্য কৰে। তেওঁ ঘোষণা কৰে যে কানাডাৰ নিৰাপত্তা সংস্থাসমূহৰ বিশ্বাসযোগ্য কাৰণ আছে যে নিজৰাৰ হত্যাকাণ্ডৰ সৈতে "ভাৰত চৰকাৰৰ এজেণ্ট" জড়িত।
 
কানাডাৰ সংসদত ট্ৰুডোৰ অভিযোগক অৰ্থহীন আৰু প্ৰেৰণাদায়ক বুলি গণ্য কৰি ভাৰতে তীব্ৰভাৱে নাকচ কৰিছিল। ভাৰতীয় কৰ্তৃপক্ষই আইনৰ শাসনৰ প্ৰতি নিজৰ দায়বদ্ধতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি কানাডাক খালিস্তানী সন্ত্ৰাসবাদী আৰু উগ্ৰপন্থীক আশ্ৰয় দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।
 
ভাৰত চৰকাৰে কানাডাৰ মাটিৰ পৰা ভাৰত বিৰোধী কামত নিয়োজিত ব্যক্তিৰ বিৰুদ্ধে শীঘ্ৰে আৰু ফলপ্ৰসূ আইনী ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিবলৈ কানাডাক আহ্বান জনায়।
 
উল্লেখযোগ্য যে যোৱা ১৮ জুনত কানাডাত মাৰাত্মকভাৱে গুলীয়াই হত্যা কৰা খালিস্তানী টাইগাৰ ফৰ্চৰ মুৰব্বী হৰদীপ সিং নিজ্জাৰক ভাৰতত বিচাৰি থকা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় তদন্ত সংস্থাই (এন আই এ) তেওঁক "পলাতক" বুলি ঘোষণা কৰিছিল।
 
কানাডাৰ নিৰাপত্তা সংস্থাসমূহৰ বিশ্বাসযোগ্য কাৰণ আছে বুলি প্ৰধানমন্ত্ৰী ট্ৰুডোৱে নিজ্জাৰ হত্যাকাণ্ডত ভাৰতৰ জড়িততাত বিশ্বাসযোগ্য কাৰণ আছে বুলি দাবী কৰাটোৱে কূটনৈতিক উত্তেজনাৰ সৃষ্টি কৰিছিল।
 
ট্ৰুডোৱে এইটোও দৃঢ়তাৰে কয় যে কানাডাৰ মাটিত কানাডাৰ নাগৰিকক হত্যা কৰাত বিদেশী চৰকাৰৰ যিকোনো জড়িততা সাৰ্বভৌমত্বৰ গুৰুতৰ উলংঘা আৰু মুক্ত আৰু গণতান্ত্ৰিক সমাজৰ নীতিৰ বিপৰীত।
 
কূটনৈতিক বিবাদ অব্যাহত থকাৰ লগে লগে দুয়োখন দেশে পৰিস্থিতি নিবিড়ভাৱে নিৰীক্ষণ কৰি আছে আৰু এই বিষয়ত নিজ নিজ মিত্ৰৰ সৈতে সমন্বয় সাধন কৰি আছে।